Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

İş Hayatının Doğru Bilinen Yanlışları

13

Guy Kawasaki – Reality Check kitabindan

İşini iyi yaparsan başarılı olursun: 

Siz söylemedikçe insanlar neyi nasıl yaptığınızı bilemez. İyi bir iş çıkarttığınızda insanların bunu bilmesini sağlayın. Kendi iletişiminizi yapmanız anlamsız değildir. Bunu, başkasının sizin için yapacağına inanmanız anlamsızdır. Ayrıca sempatik bir kişiliğe sahip değilseniz iyi iş çıkarsanız da insanlar işinizi değerinin altında görme eğiliminde olur. Yani, kendi iletişiminizi yapmadığınız sürece iyi iş çıkartsanız da daha başarılı olamazsınız.

İyi bir özgeçmişe ihtiyacınız var: 

“Tanıdıklar” iş bulmanızı kolaylaştırır. Online iş sitelerinden önce  işlerin neredeyse dörtte üçü tanıdıklar aracılığı ile bulunuyordu. (BU ORAN İNTERNET SAYESİNDE DEĞİŞTİ. HAMİLİNE KART ARTIK ESKİSİ KADAR GEÇERLİ DEĞİL. KULLANILAN ORAN YÜZDE 75’Tİ, 90 DEĞİL.. 90 ÇOK İDDİALI.. BU NEDENLE DEĞİŞTİRDİM) İnternet bu oranı düşürdü ama “çevreniz” hala iş bulmanızda en büyük yardımcılardan biri. “İçeriden” biri, özgeçmişinize daha sempatiyle yaklaşılmasını sağlar, işe alınmanızı kolaylaştırır. Yani, “özenle yazılmış” yetkin bir özgeçmişiniz ve iyi bir çevreniz olmalı.

İyi bağlantıları olanlar network oluşturmada başarılı kişilerdir: 

Sadece kibar olun, tanıştığınız kişiye gösterdiğiniz ilgi samimi (yapmacıksız) olsun ve sevdiğiniz kişilerle irtibatı koruyun. Bu tavır, sizi tanıdığı ve takdir ettiği için gerektiğinde yardımcı olacak kişilere yatırımdır. Bu insanların bağlantılarından faydalanmak için LinkedIn’i ve diğer sosyal ağları kullanın. Böylece sevdiğiniz insanlarla zaman geçirerek güçlü bir network kurmuş olacaksınız.

Çok çalış, iyi şeyler seni bulur: 

Herkes haftada 70 saat çalışabilir. Bu iyi iş yaptığınız anlamına gelmez. Bu nedenle şirketinizde en çok çalışan kişi olduğunuzda bunun sizi başarıya götüreceğine inanmayın. Mesai saatinden sonra uzun saatleri ofiste geçirmenize gerek kalmayacak kadar programlı çalışın. Bunu yaparak vizyonunuzu genişletecek ve geliştirecek iş dışı aktivitelere de zaman ayırabilin. Oturup hayal kuracak zamanı ayırın kendinize. Büyük düşünmek mekan, esneklik ve zaman gerektirir. Büyük fikirleri olan biri olmak sizi başarılı yapar. Düşünmeye zaman ayırarak daha değerli biri olursunuz.

Kendinden parlak bir marka yarat: 

Müthiş bir kariyer sahibi olmak için sihirli kural “kendin olmak”tır. Gerçek “sen” olabilmektir. Kim olduğunu bil ve hiç bitmeyen kendini tanıma yolculuğuna açık ol. Sevdiğin şeyleri yapmanın yolunu bulursan yaptığını iyi yaparsın. İnsanlara gerçek, doğal benliğini açık tutarsan harika bir çevren olur. Toplumda sivrilen liderler çok geniş bir çeşitlilikte, farklı insanla samimi ve özel ilişki kurabilmeyi sağlayan renkli kişiliklere sahip olanlardır.

 

Tracback açıktır.