Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

İşinizde Sizi Öne Geçirecek Ve Patronunuzu Etkileyecek 10 Dakikalık 9 Aktivite

188

10 dakikada ne yapabilirim diye düşünürseniz muhtemelen aklınıza duş almak veya maillerinizi kontrol etmek gelecektir ve bu gayet normal.

Ama farkında olmasanız da bu süre, sizi kariyerinizde öne çıkarmak gibi üretken ve değerli şeyleri yapabileceğiniz kadar bol bir zaman.

Peki nasıl?

9 başarılı YEC girişimciye tecrübelerinden ve birikimlerinden tavsiyelerle sadece 10 dakikada boş zamanlarda yapılabilecekleri sorduk.

Çünkü neden her saniyemizi değerlendirmeyelim?

1.Araştır ve Yeni Bir Podcast Oluştur

“Podcast dinlemeyi araba sürmek ve yürümek gibi seviyorum. Dinlerken çok farklı kariyer hikayeleri öğrendim ve moralim bozukken dinlemek beni çok mutlu etti.”

                                           —Allie Siarto, Allie Siarto & Co. Photography

2.Uzmanlardan Öğrenmek

“Alanınıza göre bir uzman belirleyin ve gününüzün 10 dakikasını o kişinin sosyal medya hesaplarını, konuşmalarını, blog yazılarını incelemekle geçirin. Belirlediğiniz uzmanın kitlelere hitap şeklini ve kullanmayı tercih ettiği kelimeleri dikkatle inceleyin. Programınızda günde 10 dakikayı bunu yapmaya ayırırsanız, yılda 60 saatinizi alanında uzman kişilerden faydalanarak harcamış olacaksınız.”

Nicole Munoz, Start Ranking Now

3.İş Alanınızın Dışında Herhangi Bir Şey Öğrenmek

“Kariyerinize beklenmedik şekilde çok fazla katkı sağlayabilir. Eğer siz sadece işinizi ilgilendiren şeyleri öğrenip ve diğer kalan bilgileri öğrenmiyorsanız bu davranışlar sizi aydınlatmayacaktır. Bu yüzden, ben iş arasındaki boş zamanlarımı kısa video ve ilginç makaleleri takip ederek, yeni şeyler öğrenerek harcarım.  “

Elle Kaplan, LexION Capital

4.Sanayi ile ilgili yayınları gözden geçirmek

“Kendi sektörünüzle ilgili internet sitelerine ve dergilere 10 dakika göz gezdirin. Sadece bunu yapmak sizin mesleğinize hemen bir etki etmeyecektir fakat kafanızda yeni projelerin ve şirketinizle ilgili yeni girişim fikirlerinin oluşmasında etkilidir.”

 Chuck Cohn, Varsity Tutors

5.Network’ünüzdeki İnsanlarla Etkileşime Girmek

“Hepimiz bağlantılarımızın büyük çoğunluğunu sürdürmek için çok meşgul olduğumuzu düşünürüz ama tartışmasız bu ilişkileri sürdürmenin bizim için çok önemli olduğunu biliyoruz. 10 dakika içerisinde, hızlı bir şekilde uzun süredir görüşmediğin birine e-posta veya mesaj gönderebilir ve senin onun hakkında ne düşündüğünü bilmesini sağlayabilirsin. Bu biraz uzun zaman alabilir.”

Darrah Brustein, Network Under 40

6.TED konuşmaları Dinlemek!

“İzlediğiniz her TED konuşmasında, videolar sadece 10 dakika olsa bile uzmanların alanları ile ilgili büyüleyici bilgiler öğrenebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir konuyu nasıl ilgi uyandıran bir anlatıya çevirebileceğinizi ilk elden göreceksiniz.”

 Firas Kittaneh, Amerisleep

7.Risk Almak

“Bazen, bir girişimi yapabilmenin tek yolu inançlı olmaktır. Mesela, çekindiğiniz bir işvereni ikna etmek için bir e-posta yazın. Bazı zamanlarda durağanlığının üstesinden gelmenin yolları; reddetme ile yüzleşmek ya da sizinle iddiaya girmek isteyen birinden gelen teklifi kabul etmektir (Risk alın ve ödülünüzü kazanın ya da kaybedin baştan deneyin).”

Blair Thomas, First American Merchant

8.Yürüyüşe Çıkmak

“10 dakikalık boşluğunuz olduğunda, ofiste veya ofis dışında küçük bir yürüyüşe çıkın. Özel hiçbir şey düşünmemeye çalışın, ama çevrede neler olup bittiğini gözlemleyin. Bu sizi rahatlatır ve bir görevle meşgul iken yaptığınız şeyleri normalde yapmayacağınızı fark edebilirsiniz. Hiçbir şey yapmadığım bu zamanlar aslında problemlere çözümler getirdiğim zamanlardır.”

Vik Patel, Future Hosting

9.Bir Yayına Abone Olmak

“İlgi alanınız ile ilgili günlük e-posta gönderen bir yayına katılın. Bu mailler genellikle bir kelime ya da hikaye içerir. Bu mailler size yeni şeyler öğretir ve çalışma alanınıza ait farklı görüşlerle ilgili bilgi verir. Bu mailleri okumak genellikle 10 dakikadan fazla vaktinizi almaz ve size güçlü bir bilgi birikimi sağlamış olur.”

                                                                                                 —Manick Bhan, Rukkus

“YEC (Young Entrepreneur Council) şirketinin yayınladığı https://www.themuse.com/advice/9-10minute-activities-thatll-make-you-better-at-your-job-and-impress-your-boss-in-the-process yazısından çeviridir.”

Yoruma kapalıdır.