Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

İşinizden Ayrılmanız İçin 4 Neden

0 17

 

Uzun zamandır aynı şirketteyseniz bunu hangi kriter belirleyebilir?

Midwest’te saygın bir şirkette yatırım yöneticisi olan arkadaşımızlarımızdan biri, sabah işe giderken arabasını her zamanki noktaya park etti ve sonra arabadan çıkarken kendini kendine gelememişken buldu. “Sanırım çiftlikte bir gün kaldım, çok uzun” diye espri yaptı sonra. Neyin yanlış gittiğini sorduğumda “Birşey değildi, herşeydi” diye yanıtladı. Arabasını eve sürdüğüne ve istifa ettiğine şaşmamalı.

Açıkçası, çoğu insan böyle dramatik bir şekilde, kalacakları şirkete gereğinden fazla düşünerek karar vermiyorlar. Genellikle işin sürünmesi üzerinde endişeleniyor ve bu bizi tüketene kadar bekliyoruz. Ve bu kariyerinizin başında ya da sonlarında olabilir. Böyle gittiği günlerde, mezuniyet sonrası, size en uygun işi aldığınızda ve yıllarca burada mümkün olduğunca ayakta kalabildiğinizde, hayal kırıklıklarınız lanetiniz olacak.

Yani sorunuza gelecek olursak, hareket etme zamanı geldiğini nasıl söyleyebilirsiniz? Teklife kadar, 4 sorunun cevabını çözümlemeye yardımcı olmak için belirli kriterlere düzenleme yapamayız.

İlk olarak, neredeyse söylemeye gerek olmayacak kadar açık, ama içlerinde arkadaşlarımızında olduğu birçok insan bununla yüzleşmiyor. Biz önde gitmeli ve onlara şunu sorgulatmalıyız:

Her sabah işe gitmek istiyormusunuz?

Bu aşırı akıllı olma meselesi değildir. Hergün işe gitme manzarası sizi heyecanlandırıyor mu yoksa korkuyla mı dolduruyor? İş ilginç ve anlamlı geliyor mu yoksa sadece maaşınızı almak için mi gidiyorsunuz? Hala öğreniyor ve gelişiyor musunuz?

7 yıldır danışmanlık işinde çalışan bir kadın tanıyoruz. O şirketini seviyor ve başlangıçta şirketinde bir kariyer planlıyordu, fakat birdenbire hafta sonlarının 5 iş günü kadar uzun olmasını umduğunu farketmeye başladı. Kendi ifadesiyle:

Ofiste hergün kendimi biraz daha ikiyüzlü hissettim

O şimdi bir perakende şirketinin pazarlama departmanında ön saflarda kendini kendi cümleleriyle ifade ederek mutlu bir şekilde çalışıyor.

İkinci olarak, iş arkadaşlarınızla birlikte zaman geçirmekten ya da onların sıkıcı gün ışığı yaşamlarından zevk alıyor musunuz? Eğer ekibinizle her hafta sonu barbekü yapmak istiyorsanız size şirkette kalmalısınız demiyoruz, fakat samimi olarak, günün 10 saatini beraber geçirdiğiniz insanlarla zevk almıyorsanız ve onlara saygı duymuyorsanız zamanla kendi organizasyonunuzdan ayrılmaya karar verceğinizden emin olabilirsiniz.

Üçüncü olarak, şirketiniz sizin kişisel misyonunuza tam olarak yardımcı mı? Esasen, bu soru şirketinizin sizin yaşam hedefleriniz ve değerlerinizle uyuşup uyuşmadığını sorar. Örneğin, seçtiğiniz iş-yaşam dengesi göz önüne alındığında, seçtiğinizden daha fazla seyahat etmeniz gerekiyor mu? Hırs seviyenizi göz önüne aldığınızda, yeterince yukarı hareketlilik sunuluyor mu? Bu tür sorularda doğru ya da yanlış cevap yoktur, sizin için zaman yatırımınızın doğru ya da yanlış şirkette olup olmadığı duygusu vardır.

Dördüncü ve son olarak, bir yıl için kendinizi şirkette resmedebilir misiniz? Zaman dilimi kullanıyoruz, çünkü yola devam etmeye karar verdiğiniz zaman yeni ve daha iyi bir iş bulmanız zaman alır. Yani eş olarak, yapabildiğinizin en iyisi gibi, geleceğe doğru, ve organizasyonun neresinde olacağınızı, çalışacağınız işin ne olduğunu, kimi yöneteciğinizi ve kim tarafından yönetileceğinizi öngörüde bulunun. .

Açık olmak gerekirse: insanlara ilk memnuniyetsizlik belirtisinde işlerini bırakmalarını önermiyoruz. Nerede çalıştığınız önemli değil, bazı noktalarda zor zamanlara tahammül etmek zorunda kalacaksınız ve öldürücü sıkıcılıkta görevlere rağmen krizlerle baş edeceksiniz ya da bir üst seviyeye yükseleceksiniz. Fakat bu biraz duygusal olarak kalma biraz da tembellikten kalma olacak.

Kapının kilidini açın ve dışarı çıkın.

Jack Welch ' in Four Reasons to Quit Your Job yazısının çevirisidir.

Bir Cevap Yazın