Isteklerin Doğrultusunda Şekillenen Program; ERASMUS!

395

Merhaba,

Öncelikle kendimi tanıtmalıyım sanırım 🙂 İsmim Burçay Yavaş İstanbul Kültür Üniversitesi 3. Sınıf Endüstri Mühendisliği Öğrencisiyim. Bir dönem eğitimime Almanya’da Hochschule University of Applied Science,Neu-Ulm’de devam edeceğim.Bu yazımda size kısaca Erasmus deneyimimden bahsetmek istedim..

 

Konuya Erasmus nedir? ile başlamak istiyorum. Erasmus üniversite öğrencilerinin başka ülkelerde bulunan anlaşmalı üniversitelerde bir veya iki dönem okumasını sağlayan öğrenci değişim (student exchange)  sürecidir. Süreç demişken programa katılmak için gerçekten çok yoğun bir süreç sizi bekliyor ama Endüstri Mühendisi adayı biri olarak elbette bu sürecin üstesinden en iyi şekilde gelebilirsiniz.. 🙂

Öncelikle dil yeterliliği; bunun için her okulun sistemleri farklı olabilir.IELTS,YDS (min. B2 seviyesinde) gibi sınavlar kabul edilebildiği gibi her okulun kendine ait bir sınav sistemi bulunuyor. Ben IELTS sınavımın geçerliliğinden yararlanarak girmiştim. Sonrasında genel not ortalaması ile birlikte puanınız hesaplanıyor ve bölüm derecesine göre okullara yerleştiriliyorsunuz. Yani bir okuldan 4 kişi aynı üniversiteyi istiyor fakat okulun kontenjanı ise 3 ile sınırlıysa 4. Kişi maalesef başka bir üniversite aramak zorunda kalıyor. Daha sonra bölüm danışman hocanızla gideceğiniz okuldaki ders içeriklerini inceliyorsunuz. Sizin üniversitenizden daha önce kuruma giden biri varsa bu sizin Learning agreement hazırlamanızda kolaylık sağlıyor. Anlayacağınız üzere learning agreement oradaki ders içeriklerinizden oluşan belge.

Gelelim ülke seçimine, ben ülke seçiminde açıkçası sektör bazlı düşündüm. Almanca öğrenmek ve Almanyanın otomotiv havayolu gibi sanayi gelişimi,mühendislik alanının gelişmiş olması beni burada okumaya çekti.Tabiki bunun yanında bulunduğum şehrin Fransa ve İsviçre sınırının olması, trenle birçok yere kolay seyahat edebilecek olmam, eğlence hayatını da söylemeden geçemeyeceğim 🙂 Yazımın başlığında da olduğu gibi siz ne isterseniz Erasmus size onu verir; Ucuza öğrencilik hayatını dolu dolu yaşamak eğlenmek istiyorum diyorsanız Çek Cumhuriyetine, yok ben mimarlık okuyorum mimari yapıları incelemek birazda İtalyanca öğrenmek istiyorum diyorsanız Italyaya, gidebilirsiniz.  Kısacası erasmusda en önemli unsur ne istediğinizi belirlemek, ondan sonrası bir şekilde geliyor. Ee peki iyi güzel de ya okulum uzarsa? Bu programın bana katkısı ne? derseniz;

-Program size siz katıyor yani kendinizi tanıyorsunuz, bir çok kültürden farklı olaylara tanık oluyorsunuz sürekli olarak öğreniyor ve öğretiyorsunuz. Bu da sizin olgunlaşmanıza yardımcı oluyor.

-Finansal anlamda kendinizi ve birçok konuyu,özelliklede kendinizi yönetmeyi öğreniyorsunuz.

-Olaylara bakış açınız değişiyor. Ön yargılarınızı kırmayı ve bunun ne kadar önemli olduğunu görüyorsunuz.

-Farkındalığınızı güçlendireceksiniz

-Yukarıda bahsettiğim onlarca prosedür size bağımsız hareket etmeyi öğretecek

-En önemlisi de insanın yepyeni deneyimlere açık olması gerektiğini ve her deneyimin insanı şu kısacık hayatta bir üst noktaya taşıyacağını farkediyorsunuz.

-Burada birçok dersin projeleri var ve eğer ileride uluslararası bir firmada çalışmak istiyorsanız kendinizi geliştirmek için oldukça güzel bir fırsat.

Okul uzamasına gelecek olursak, eğer akademik olarak doğru bir Learning Agreement hazırlarsanız ve buradaki derslere sıkı hazırlanırsanız bu sizin için ikinci planda olmalıdır. Ve şunuda unutmadan söylemeliyim ki burada daha önceden erasmusla Türkiyeden gelmiş insanlarla tanıştım, okullarının bir yıl uzayacağıını bildikleri halde Erasmus programını uzatmışlar. Yani anlayacağınız bunun için telaş etmenize bile gerek yok.

Edineceğiniz tecrübeler sizin bu korkularınızı yenmenizde size yardımcı olacaktır.

Erasmus’u gerçekten çok isteyenlere tavsiyelerim ise; 

-Gelmeden önce ortalamalarınızı yüksek tutun.

-Eğer bir dönem gidiyorsanız okulların akademik takvimlerinin  çakışmamasına önem gösterin.

-Ne istediğinizin farkında olun.

– Ülkeye dair endişeler yaşamayın ne kadar endişe o kadar kaygıya sebep olur.

-Kesinlikle başkalarının abarttığı,sizi Erasmustan soğutucak şehir efsanelerine inanmayın..

– Avrupa’nın eğitim sistemi daha çok uygulamaya yönelik bu yüzden ödev ve sunumlara hazırlıklı olun. Ödevlerinizi aksatmayın bir çok derste hayatınızı kurtaracak olan ödevlerdir.

– Gideceğiniz ülkede ana dil İngilizce değilse temel şeyleri öğrenmenizde fayda var. Avrupa‘da malesef herkes İngilizce konuşmuyor.

Düşünenlere.. İyi Erasmuslar 🙂

Sorularınız için Profilime bakabilirsiniz.

Sevgiler..

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yoruma kapalıdır.