İtalyan 'Zuckerberg' – Matteo

Matteo Achilli, İtalya’nın Bocconi Üniversitesi’nde işletme okuyor. Ancak onun tek derdi hukuk ve finans derslerinden geçip, hayata atılmak değil. Zira aklının bir kısmı derslerindeyken, diğer kısmı da internet üzerinden faaliyet gösteren iş ve işçi bulma sitesi Egomnia’yı dünyaya açmak için çalışıyor. Achilli yaşadığı durumu ise “Bazen 22 yaşında olduğumu unutuyorum” diyerek anlatıyor.

Tabii ki uçsuz bucaksız sanal dünyada farklı birçok iş ve işçi bulma sitesi bulunuyor. Ancak Matteo’nun Egomnia’sı, Google ve Microsoft’la anlaşma yapmaya hazırlanıyor. Ayrıca Vodafone, Ericsson, Generali, Bulgari gibi büyük ve çok uluslu firmalarla çalışıyor.

İlk destek babadan

Fikir, üç yıl önce lise yıllarında gelmiş Matteo’nun aklına. Üniversite başvurularında, okul sıralamasına verilen önem dikkatini çekmiş ve aynı sistemi iş arayanlara uyarlamaya karar vermiş. BBC’de yer alan habere göre genç girişimci “Neden şirketlere de, arayanlarla ilgili, o pozisyonlara uygun olup olmadıklarını gösterecek benzer bir sıralama yapmayalım’ diye düşündüm. Fikir basit olsa da parası olmayan öğrenci için zorlu bir süreçti. Maalesef İtalya’da risk sermayesi fonu ve yeni kurulan şirketler için kuluçka merkezleriyle oluşan bir ekosistem yok” dedi.

Hâl böyle olunca Matteo profesyonel kod yazılımcılarından 100 bin Euro’luk talebi reddetmek zorunda kalmış. Ancak yılmamış. Bilgisayar mühendisliği öğrencilerinden yardım istemiş. Böylece profesyonellerin onda biri oranında bir fiyata sorunu çözmüş. Babasının yardımıyla da parayı denkleştirmiş. Şirketin faaliyete geçirilmesiyle birlikte ilk desteğini de kendi üniversitesinden almış.

İki yılda 250 bin üye

Egomnia faaliyete geçtiğinde internet sitesine kayıtlı 1000 öğrenci ve 20 şirket vardı. İki yılın ardından Egomnia’nın üye kişi sayısı 250 bine, hizmetlerinden faydalanan şirket sayısı da 700’e çıktı. Ayrıca birkaç ay içinde İtalya dışındaki ilk ofisini Brezilya’nın Sao Paulo kentine açacak.

Her şey dergi kapağıyla yükseldi

Matteo’nun yükselişinde asıl nokta ise, İtalya’nın en etkin dergilerinden Panorama’nın kapağını Matteo’ya ayırıp Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’e atıfla, Matteo için “İtalyan Zuckerberg” başlığı atması oldu. Dergi kapağı, Facebook’un tarihin en büyük halka arzlarından birisini gerçekleştirerek New York Menkul Değerler Borsası’na kote olmasıyla aynı döneme denk geldi.

Şirketler bir anda ‘İtalyan Zuckerberg’ hakkında daha çok bilgi sahibi olmak ve şirketlerine nasıl katkı sağlayabileceğini bilmek istedi. Aralarında Microsoft’un da bulunduğu şirketler Matteo’yu kanatları altına aldı.

Film teklifini reddetti

Hakkında bir film de çekiliyor. Yapımcılar Matteo’nun kendi hayatının anlatılacağı filmde ‘kendisini oynamasını’ isteseler de o bu teklifi reddetti. Belki de filme ayıracağı zamanı, hukuk, teknoloji ve finans sınavlarını geçmek için kullanacak.

Kaynak: www.icerikfabrikasi.com/

Comments are closed.