Tasarımcı İş Adamı John DeLorean

John Zachary DeLorean 6 Ocak 1925′ de doğdu. 19 Mart 2005′ de öldü.  Kendisi ABD’ de ünlü bir endüstri mühendisi. Otomobil endüstrisinde özellikle General Motors çalışmalarıyla tanınmakta ve DeLorean Motor firmasının kurucusu. Geliştirdiği Pontiac GTO Muscle araba, Pontiac Firebird, Pontiac Grand Prix, Chevrolet Vega ve DeLorean DMC-12 spor otomobil arabaları ile tanınıyor. 1985 yılındaki geleceğe dönüş filmindeki aracı ise en tanınmış aracı durumunda.

Kendisi üniversitesinde endüstri mühendisliği çalışma konusunda üstün, ve okulun onur kuruluna seçildi. DeLorean endüstri mühendisliği Bilim lisans derecesi ile 1948 yılında mezun oldu. 1952 yılında, DeLorean otomotiv mühendisliği üzerine yüksek lisans ile Chrysler Enstitüsü’nden mezun oldu ve Chrysler’in mühendislik ekibi katıldı.  1957 yılında ise MBA’ i tamamladı. Otomotiv sektöründe yaptığı çalışmalar uzun uzun anlatılacak cinsten ve başarılarla dolu.

General Motor zamanında Mustang için yaptığı geliştirmeler, Dünyanın ilk Muscle Car model arabasını geliştirmesi ve Geleceğe Dönüş filminin ana teması olan arabayı geliştirmesi bunlardan sadece birkaçı.

 

 

John DeLorean The Times Obituary
DeLorean Motor Company
John DeLorean at Find a Grave
John DeLorean at the Internet Movie Database
Stainless Steel Productions (Production Company Producing “DeLorean” Television Mini-Series)
NNDB – John DeLorean
The Rise and Fall of John DeLorean
1980s carmaker DeLorean dies at 80

Comments are closed.