Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Kadınların İş Hayatında Yaptığı En Büyük Hata

0 36

İş hayatında bulunduğum süre içerisinde bir çok kadınla çalıştım, bu kadınları yönettim, terfi ettirdim, üstelik ben de bir kadınım.

Kadınlarda gördüğüm, bir kadının -özellikle genç kadınlarda- iş hayatlarında yaptıkları en büyük hata..

Genç kadınlar işi okulla karıştırıyorlar.

Belki deli olduğumu düşünüyor olabilirsiniz. Bunu duyar gibiyim. Tabi ki de iş okul değildir. İş hayatında her şeyi beraber yapma diye bir şey yoktur. En son gece çalıştığımda iş yerinde görünürde herhangi bir yöneticinin olduğunu hatırlamıyorum.

Büyük bir projeyi zamanında teslim etmenin , bütçeyi düzenleyip ilişkilendirmenin ve yeni müşteri çekmenin başarının anahtarı olduğuna inanan kaç kadınla konuştuğumu anlatamam.Başka bir kelime ile ifade etmek gerekirse, bunları başarmak onlar için sınavda A almaya tekabül ediyor.

Biraz teşvik ile, sandıkları başarıyı elde ettiklerinde, bir sonra ki büyük projenin kendilerine verileceğini,  terfi edeceklerini  veya yükseleceklerini düşünüyorlar. Başka bir deyişle, yaptıkları işin ödüllendirilmeye değer olduğunu sanıyorlar.

Belki de öyledir, öyle olmasını da içtenlikle isterim tabi ki fakat okulda başarıyı elimizde tutmamızı sağlayan unsur iş hayatındakiyle asla karıştırılmamalıdır.

Gerçekte kimsenin bahsetmediği başarının anahtarı ise; İşinizi hakkını vererek yapmanız gerekir fakat bu yeterli değildir. Sosyal ağ kullanımı dile getirilmeyen fakat iş hayatını derinden etkileyen bir başarı unsurudur. Tabi ki okul hayatında zirve de olmak için buna ihtiyaç yoktur. Lakin iş hayatında belki de bir sonraki iş teklifini ofisinde ki Mike’dan ziyade  kurduğun yarım yamalak bir bağlantıdan (Son sektör toplantısında tanıştığın, ara sıra görüştüğün ) alman daha olasıdır. Bunun sebebi sen ve Mike’ın aynı bilgi alışverişi içinde olmanız ve geniş bir ağ üzerinden bilgi almanızdır böylece işinizde gerçekten harika olabilirsiniz, fakat yeni fırsatlardan haberdar olmadığınız sürece o fırsatlara erişmeniz olanaksızdır.

Gerekçe: Senin iyi yaptığın işi kimse bilmediği sürece iyi sayılmaz. İşte benim araştırmalarımın doğru olabileceği ve iş dünyasında eşsiz olabileceği, kendisine akıl hocası diyen Berstein’daki kıdemli analist tarafından erkenden söylendiği için sanışlıydım. Eğer onlarla iletişim halinde olmasaydım, benim (ve patronum ) dışında kimse bunu bilmezdi, ve bu sebepten ötürü olduğum yerde sayardım.

Bazen güçlü kişisel markaların gelişimi büyük fırsatları yakalamanın bir diğer anahtarıdır. (Ellevate ağının kadınları bize bu terimin kendilerini ürküttüğünü söylerler fakat bu senin her konuda “fikir liderliği” yapacağın anlamına gelmez. Bu terim basitçe,  odadan ayrıldığın zaman arkandan ne konuşulduğunu gösterir. Tabi ki hakkında söylenenlerin güçlü yanlarını temsil etmesini istersin.)

Kadınların A alma çabasının, bize verdiği bir diğer zarar ise, yatırım. ( evrensel makalelerin hangisinde yatırımın kadın kariyerine etkisinden bahsetmiş? sorusu aklınıza takılabilir.) Kadınların önemsemediği en iyi kariyer tavsiyesinin “yatırım” olduğunu düşünüyorum. Bizim ülkemizde cinsiyete göre yatırım farkı var, ve bu erkeklere nazaran kadınlarda on binlerce ya da yüz binlerce dolara mal oluyor. Erkeklere yatırım anlamında daha fazla imkan veriliyor.  Bankada adınıza para mevcutken iş hayatında kendinizi daha güvende hissediyor musunuz?

Ellevest’i kurarken yaptığımız birçok araştırma da, kadınlar tarafından “Kendinizi yatırım yapmaya hazır hissetmek için daha fazla finansal bilgiye ihtiyacınız var” şeklinde üstü kapalı, imalı mesajlar aldık. Bu bakış açısına sahip kadınlar, tarih boyunca eğitsel amaçlı yatırım kitapları, reçeteleri, notları aldılar ve bir daha ellerini sürmedikleri bu notları komidinlerin üzerinde tozlanmaya terk ettiler.

Tüm içtenlikle belirtmeliyim ki, finansal eğitim adına elimden gelenden daha fazlasını yaptım. Eğer yatırım yapma konusunda ‘her şeyi biliyim’ diyeceğiniz ana kadar beklemeyi düşünüyorsanız, yatırım yapamayacaksınız ve bu size pahalıya patlayacak. İşte size önemli bir haber: Gençler de daha fazla finansal eğitime ihtiyaç duyar fakat onlar daha büyük ölçüde yatırım yapar ve zamanla yaptığı yatırımdan kazanç sağlar.

Dolayısıyla size tavsiyem, her ay maaşınızdan bir kenara ayırıp yatırım yapmaya bir adım atın. İşte seveceğiniz bir yatırım firması bulmanıza yardımcı olacak birkaç fikir ;Denenmiş ve doğrulanmış yatırım ilkelerini bulun ve kendinize alışkanlık edinin.Ve espri olsun diye; burada bir yatırım şirketi seçme hakkında John Oliver’ın söyl15ediklerine tepkimiz aşağıdaki gibidir.

Çıkarılacak ders: Okul hayatımız da başarıyı elimizde tutmamızı sağlayan unsur, iş hayatındakiyle asla karıştırılmamalıdır.

Ellevest şirketinin kurucusu ve CEO’su Sallie Krawcheck’in https://www.linkedin.com/pulse/single-biggest-mistake-ive-seen-women-make-work-sallie-krawcheck?trk=prof-post makalesinin çevirisidir.

Bir Cevap Yazın