Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Kampüste Network

0 51

Networkingden daha iyi bir iş arama kariyer araştırma fırsatı olamaz. Fakat pek çok üniversite öğrencisi networkingin rahatsız giysiler içinde yapılan aşırı duygusal toplantılardan, sol elle kartvizit verirken sağ elle tokalaşmaktan ve bütün bunları yaparken ilgili ve ilgi çekici görünmeye çalışmaktan ibaret olduğunu zannederler.

Fakat networking illa ki midenize oturacak bir şey değildir. Hele bir üniversite öğrencisiyseniz her türlü avantaja sahipsiniz demektir çünkü pek çok fırsatla çevrelenmiş bir kampüstesiniz. Birkaç olasılığa bir göz atalım.

Öğrenci Organizasyonları 

Kampüslerin çoğu devlet kurumları veya ulusal profesyonel kurumlarla ilişkili olanlar dahil olmak üzere pek çok öğrenci organizasyonuna ev sahipliği yaparlar.

Bu grupların birçoğu, kampüste ayda ya da üç ayda bir çalışan uzmanların öğrencilere sektör, kariyer seçenekleri ve trendlerle ilgili bilgi verdikleri etkinlikler düzenlerler. Bu etkinliklerden birine katılın, hatta daha da iyisi organizasyonunda yer alın. Sizi bir işe ya da staj olanaklarına, kariyer seçeneklerine veya her ikisine birden yönlendirecek kişilerle doğrudan bağlantı kurmuş olacaksınız.

Hocalar
Hocalarınızın akademinin dışında da bir hayatları var. İş dünyasında, kar amacı gütmeyen kuruluşlarda ya da devlet kurumlarında bir kariyerleri ya da profesyonel bağlantıları olabilir.  Mesela işletme hocanız, yerel bir firmanın kurucusu veya ilginizi çekebilecek, kar amacı gütmeyen bir kuruluşun yönetim kurulu üyesi olabilir.

Ayrıca bir akademik departmanın hocaları, hangi firmaların o bölümün mezunlarını işe almaya daha yatkın olduğunu da bilirler. Kuvvetle muhtemel, bu hocalar iş dünyasında gittikçe önem kazanan eski mezunlarla bağlantılarını da koparmamışlardır. Bu yüzden, hocalarınızdan biriyle yapacağınız 15 dakikalık bir sohbet sandığınızdan çok daha verimli olabilir.

Öğrenci İşleri Uzmanları 

Okulunuzda doğrudan öğrencilerle çalışan düzinelerce öğrenci işleri uzmanı çalışmaktadır. Mesela;

1. Kampüsteki yurtları işleten uzmanlar

2. Sizin ve arkadaşlarınız için eğitici ve yaratıcı etkinlikler düzenleyen kampüs aktiviteleri uzmanları

3. Sizin akli ve fiziksel sağlığınızla ilgili gereksinimlerinizi karşılayan danışmanlar ve sağlık uzmanları
Sadece öğrencilerle değil, aynı zamanda firmalarla da iletişim halinde olan, okulunuzun kariyer merkezinde çalışan kariyer uzmanlarını da bu karışıma ekleyebilirsiniz.

Maaşları genellikle sizin ödediğiniz harçlar ve kayıt ücretleriyle karşılandığından, sonuç itibariyle bu profesyoneller sizin için çalışmaktadır. Daha da önemlisi, üniversite öğrencilerine yardım etmekten keyif alırlar. Size yardımcı olmalarına izin verin.

Arkadaşlarınız 

Arkadaşlarınız sizin için önemli olabilecek insanları tanırlar, bu insanlar da arkadaşlarınızı. Hatta pek çok firma, staja kabul edeceği ya da işe alacağı öğrencileri daha önceden kadrosuna kattığı öğrencilerle konuşarak seçer.

Üniversite öğrencilerini stajyerlik pozisyonlarına yerleştiren, St. Paul’da bulunan Student Experience’ın öğrenci hizmetleri direktörü Terese Corey Blanck, “Harika çalışan bir öğrenci bulduğumuzda mutlaka bize önerebileceği arkadaşları olup olmadığını sorarız” diyor.

Ev arkadaşınız zaman zaman çok sinir bozucu olabilir. Fakat, kampüsteki pek çok insan gibi o da aradığınız netwoking kontağı olabilir.

Bir Cevap Yazın