Kansei Mühendisliği

621

Globalleşen dünya ve ağır rekabet koşulları müşteri odaklı üretim yapmayı zorunlu hale getirmiştir.

Kansei Nedir?

Kansei Japonca’da;

  • Duyu organlarının bir uyarıyı algılama ve hissetme becerisidir.
  • Bir duygunun ortaya çıkarılması için gereken ampirik hafızanın varlığıdır.
  • Bilinç ve iradeyle kontrol edilen duyusal istektir.

Kısaca belirtmek gerekirse Kansei bir nesnedeki güzelliğin ve en hoş duyguların hissedilmesi, arzu edilmesi ve düşünülmesidir.

Kansei Mühendisliği Nedir?

Kansei Mühendisliği müşteri odaklı bir yaklaşım olup, kişinin arzu ettiği bir ürünle ilgili olarak hissettiklerinin ve aklındaki imajın ürünün tasarım aşamasına yansımasını sağlayan bir teknoloji olarak tanımlanır.Kansei Mühendisliği bir ürün veya hizmetin özellikleri ve bu özelliklerin müşterinin duygusal tepkilerine yansımasına (yani fiziksel ve psikolojik) bağlar. Sonuç olarak, ürün istenilen duyguyu tetiklemek için tasarlanabilir. Üretim anında fonksiyonları içeren aynı zamanda bu tür kullanım kolaylığı, üretilebilirlik ve ekolojik düşünceler olarak artan talepleri karşılamak zorundadır. Çünkü bugünün piyasalarında Ürün tasarımı giderek karmaşık hale gelmiştir. Kısaltılmış ürün yaşam döngüsü ile geliştirme maliyetlerinin artması muhtemeldir. Pazar eğilimlerine ilişkin tahminlerdeki hatalar çok pahalıya mal olabilir, şirketlerin bu nedenle stratejik, süreç, pazarlama ve ürün düzeylerine göre rakipleri ile karşılaştırma ve kıyaslama çalışmaları yapmaları gerekir.

Kansei mühendisliğini kurucusu olan Prof. Mitsuo Nagamachi (1998) Kansei Mühendisliğini “insan Kansei’sini ürün dizaynı elementlerine dönüştürme tekniği” olarak tanımlamaktadır.

Şekil-1: Kansei Mühendisliği uygulama aşamaları.
Şekil-1: Kansei Mühendisliği uygulama aşamaları.

Kansei Mühendisliğinin doğuşu

1990’lar KM’nin hızla gelişmesini sürdürdüğü bir dönem olmuştur. Japon Eğitim Bakanı Kansei teknolojisini öncelikli alanlardan biri kabul etmiş ve 1993’ten itibaren “Kansei Bilgi Prosesi” adı altında yapılan araştırmalara destek vermeye başlamıştır. 1995 yılında bu konu hakkındaki ilk makale Prof. Mitsuo Nagamachi tarafından yayımlanmış ve Japon tasarımcılar arasında büyük ilgi görmüştür. 1996 yılına kadar KM ile ilgili 3 sempozyum düzenlenmiştir. 1998 yılında Prof. Mitsuo Nagamachi tarafından kurulan Japon KM Derneği ile Kansei Teknolojisi bugünkü düzeyine ulaşmıştır.

Kansei mühendisliğine katkısı olanlar;

Mitsuo Nagamachi: Kansei tanımını yapmıştır, Kansei kelimesi Mitsuo Nagamachi tarafından “Emotional Engineering” adlı eserinde ilk kez kullanılmıştır.
Fujioka Wakao: Googbye-mass –How to Read Kansei Age kitabını yazmıştır.
Kamei Hideo: The Reform of Kansei kitabını yazmıştır.

Kenichi Yamamoto: Kansei Engineering” terimini Mazda Otomotiv Şirketi başkanı Kenichi Yamamoto kullanmıştır.
Akira Harada: Kansei’nin 4 temel boyutunu oluşturmuştur.
Simon Schütte: Kansei Mühendislik prosedürünü oluşturdu, Kansei’nin ürünlere ve tasarımına nasıl yansıtılacağı konusunda çalışmalar yapmıştır.

 

Kansei Mühendisliği Sistemi

Herhangi bir ürünle ilgili imajı ifade eden anahtar kelimeler bilgisayara girilmekte ve Kansei Mühendisliği Sistemi’nin (KMS) gizemli mantığı sayesinde, o ürünün özellikleriyle örtüşen bir görüntü bilgisayar ekranında belirmektedir. Pek tanıdık olmayan, uzman sistemler ve çoklu regresyon analizi gibi mühendislik uygulamalarını kullanarak, bilgisayar tarafından tasarımın kabataslak olarak ortaya konması kabul edilir gibi değildir. Fakat zamanla KM tasarımda bir anahtar olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Şekil-2: Kansei Mühendisliği Sistemi
Kansei Mühendisliği uygulaması örneği;

Japon otomobil devi Mazda kansei mühendisliği sistemi ile ürettiği Miata MX5  Mayıs 2000 tarihinde 531.890 üretim adedine ulaştığında Guinness Dünya Rekorları Kitabı tarafından ilk kez dünyanın “En çok satılan iki koltuklu spor otomobili” olarak belgelendirilmiş, üretim adedi sırasıyla 700.000 ve 800.000 adedi geçtiğinde Guinness rekoru güncellenmişti. En son güncellemeyle bu araçtan tam 900.000 adet üretildi.

 

Mazda Miata MX5
2001 model Mazda Miata MX5

 

Kaynaklar
  • NAGAMACHI, M., İMADA, A. (1995), “Kansei Engineering: An Ergonomic Technology for Product Development” International Journal of Industrial Ergonomics, 15(1).
  • www.mazdapennev.com/kaneng.htm “Kansei Engineering : What is important, one cannot see with the eye”
  • YAPICIOĞLU, N., ÖZKAN, C, FIĞLALI, A. (1996), “The Overall Approach: Total Participative Ergonomics”, Advances in Applied Ergonomics, Proceedings of the lst International Conference on Applied Ergonomics ICAE’96, İstanbul, Turkey, May 21-24, 283-286.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yoruma kapalıdır.