Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Kariyeriniz İçin Tavsiyeler

0 27

Dersinize Konsantre Olun

İş hayatınızın her gününü okulda geçirdiğiniz bir gün gibi düşünün. Bir şeyler öğrendiğinizden ve verimliliğinizi arttırmak adına öğrendiğiniz şeyleri uyguladığınızdan daima emin olun. Bunun için yepyeni yetenekler geliştirmek zorunda değilsiniz. İşinizin belirli noktalarını ve işlevlerini anlamak ve bu noktaları göz önünde bulundurmak kadar basittir aslında yapmanız gereken şey. Gününüzü bir uyurgezer gibi geçirmeyin ve önemli olduğunu düşündüğünüz noktalarla ilgili notlar alın.

Bir Sonraki Basamağa Odaklanın

Güven kazanabilmek için işinizde kendinizi geliştirebilmelisiniz. Kariyerinizde mutlu olmak için bir sonraki adımınızı bilinçli olarak atmanız gerekir. Kariyeriniz için bir yol çizmeniz işinizde kalıcı olmanızı sağlar. Bir sonraki görevinizi netleştirmek adına müdürünüzle görüşme yapın. Eğer bunu bulunduğunuz firmada veya takımda yapamıyorsanız, yeni bir iş aramanın zamanı gelmiş olabilir.

Firmanızın Hedeflerini Anlayın

Yaptığınız işin firmanızın amaçlarına nasıl bir katkı sağladığını anladığınızdan emin olun. Rolünüz firmanızın karını arttırmak mı? Markanızı tanıtmak mı? Sizden beklenen şey müşterileri memnun etmeniz mi? İşinizin büyük resmin neresinde olduğunu bilmek size ilham ve başarı hissi vermenin yanında yaptığınız işin somut etkilerini görmenizi de sağlar.

Etik Olun

İşinize dürüstlük getirin. Firmanın yönetiminden de, temizliğinden de sorumlu olsanız, daima dürüst olun. Sadece boş bir gün geçirmek için izin almayın, bu hırsızlıktan başka bir şey değildir. Yaptığınız işlerin sorumluluğunu taşıyın. Eğer uzaktan çalışıyorsanız, gerçekten yapmanız gerekeni yaptığınıza emin olun. Yapacağınızı söylediğiniz şeyi yapın. Dürüstlük ve güvenilirlik yöneticinize çok şey ifade eder.

Formda Kalın

Bu madde büyük bir olasılıkla geçen yılki yeni yıl planlarınız arasında da vardı ve sahip olduğu önem dolayısıyla yine olmalı. Haftada 3 gün, 20 dakika terlemenizi sağlayacak şeyler yapın. Öğlen yemeğine yürüyerek gidin. Bir spor kulübüne kayıt olun. Ağırlık çalışın. Sağlıklı bir beden sağlıklı bir aklın önkoşuludur. Spor kan akışınızı hızlandırır ve bu hız düşünme sürecinize de yansır. İşiniz de daha üretken olur ve en önemlisi de kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Rolünüzü Arttırın

Daima nasıl daha ileriye gidebileceğinizi düşünün. Sahip olduğunuz rolün yardımcı olabileceği projeler var mı? Aktif olun ve katılmayı teklif edin. Yeni fikirler yaratın ve bunları uygulamak için yöneticinizle beraber çalışın. Eğer bir hamstersanız, kafanızı kafesinizden çıkarmanın vakti geldi demektir. Rolünüzü biraz arttırın. Bu durum kesinlikle fark edilecektir.

Yöneticinizle İletişim İçinde Olun 

Yöneticinizin ve firmanızın ne yaptığınız konusunda sizinle aynı fikirde olduğundan emin olun. Aktif olun ve beklentileri karşıladığınızı, hatta aştığınızı yöneticinize ispatlayın. Siz yaptıklarınızdan bahsetmeseniz de yöneticinizin sizi yakından takip ettiğini zannetmeyin. Eğer yaptığınız iş ve yöneticinizin sizden beklediği iş arasında farklılık varsa, bunun suçlusu siz olabilirsiniz. Son ana kadar beklemeyin ve yöneticinizle sıkı bir iletişim içinde olun.

Başkalarından Haberdar Olun

Genel olarak yalnız da çalışıyor olsanız, iş arkadaşlarınızın rollerini ve neler yaptıklarını bildiğinizden emin olun. Herkesin yaptığı işe karşı ilgi gösterin; sadece birkaç kişiyle iletişim halinde olup belli bir grubun parçası haline gelmeyin. Lise artık sona erdi, asla ne zaman kime ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz.

İletişim Halinde Olun

İnsanlara cevap vermek için beklemeyin. Eğer işiniz gereği bir e-mail trafiği içindeyseniz, gelen maillerinize zaman kaybetmeden cevap verin. İnsanların ne yaptığınızı bildiklerinden emin olun. Eğer bir proje üzerinde çalışıyorsanız, bunu kimin bilmesi gerektiğini düşünün ve o kişileri bilgilendirin. İnsanlarla konuşun ve onları önceden bilgilendirin. Ve birisi size yardım ettiğinde, teşekkür ettiğinizden emin olun. Bu maddenin listede olması bile çok şaşırtıcı ancak etrafta iletişim kurma konusunda birçok başarısız kişi var, onlardan biri olmayın. 

Gününüzün Keyfini Çıkarın 

Eğlenin. Sıkı çalışın, ancak bunu yaparken de gülümseyin. Asık suratlı birinden kimse hoşlanmaz. Her güne pozitif bir ruh hali içinde başlayın. Ailenizle ve arkadaşlarınızla da vakit geçirin. Kendiniz ve onlar için de zaman yaratın. Buna iş-yaşam dengesi denir. Sadece çalışmak hayatı zevksiz kılar.

Özgeçmişinizde Hedeflerinize Yönelin

Belli bir kariyer hedefine odaklı hazırlanmış özgeçmişler genel amaçla hazırlanmış olanlardan çok daha etkilidir. İşe alma yöneticisi özgeçmişinize göz atar atmaz müşteri hizmetleri pozisyonunda bir iş aradığınızı görmelidir.

Özgeçmişinizde net bir hedefe odaklandığınızdan emin olun. Özgeçmişiniz ne kadar anlaşılır ve basit olursa, başarılı olma şansınız o kadar artar. Elinizden geldiğince başvurduğunuz pozisyonu taban alan özgeçmişler hazırlamaya çalışın.

Ayrıca özgeçmişinizin hedefini destekleyen bir kariyer geçmişi bölümü hazırlayın ve işe alım yöneticisinin sizi beğenmesini sağlayacak yönlerinizi vurgulayın. Örneğin:

5 yıldır müşteri hizmetleri sorumlusu olarak görev yapıyorum, daha öncesinde ise bir bankanın merkez bürosunda çalışmaktaydım. Geniş yelpazedeki müşteri sorunlarıyla ilgilenebilme ve müşterilerin memnuniyetini arttırma becerilerine sahibim. İdeal bir müşteri hizmeti sağlamak için de gerektiği üzere güvenilir ve sadık biriyim, ayrıca çalıştığımı firmalara çok bağlıyımdır.

Sonuçları Vurgulayın

Çalışmalarınızın sonuçlarını gözler önüne sererek özgeçmişinizi bir sonraki aşamaya taşıyabilirsiniz. Çoğu müşteri hizmetleri çalışanı satış oranlarının ve müşteri memnuniyetinin artmasına olan katkılarının farkında değildir.

İşe alımdan sorumlu kişinin sizinle iletişime geçmeyi istemesini sağlamak için bir enerji yaratmalısınız. Örneğin, “ görevim gelen çağrılarla ilgilenmek” demek yerine, “ Fortune 500’ün sigorta talebi merkezinde günde ortalama 200 gelen aramayla ilgileniyorum” demelisiniz.

Sonuçlarınızın önemini arttırmak için onları nicelik bazında ortaya koyun. İşte gözle görülür sonuçlar alındığının bir kanıtı olan “öncesi ve sonrası” karşılaştırması:

 • Önce: Yüksek müşteri memnuniyeti oranı.
 • Sonra: Üç ay içerisinde firmanın hedefinin %90’ını aşarak %98 oranında müşteri memnuniyeti sağlanmıştır.

Eğer başarılarınızı belirlemekte zorlanıyorsanız, aşağıdaki soruların size çok yardımı dokunabilir:

 • Müşteri hizmetler alanındaki bilgileriniz sayesinde satışlar da bir artış oldu mu?
 • Mutlu müşterilerinizden olumlu geri dönüşler aldınız mı?
 • Düzenli müşterilerinizin güvenini kazandınız mı veya firmanıza yeni müşteriler kazandırdınız mı?
 • Düzenli müşteriler özel olarak sizi tercih etti mi?
 • Müşteri memnuniyeti oranının artmasına katkıda bulundunuz mu?
 • Müşteri hizmetleri programları için önerilerde bulundunuz mu, veya var olan uygulamaları geliştirdiniz mi?
 • Mükemmel hizmet sağladığınız için çok fazla müşteriye mi hizmet ettiniz?
 • Firmanız hizmet kalitenizden dolayı olumlu geri dönüşler veya övgüler aldı mı?
 • Diğer çalışanları da bu alanda başarılı olmaları için eğittiniz mi?
 • Memnun kalmamış ve öfkeli bir müşteri gibi önemli bir hizmet sorununu çözdünüz mü?
 • Siz veya takımınız müşteri memnuniyeti veya satış oranı alanlarında herhangi bir ödül kazandınız veya bu alanda tanındınız mı?
 • Herhangi bir müşteri hizmetleri eğitim programını tamamladınız mı?

İstikrarınızı Ortaya Koyun

İşe alım yöneticilerinin en çok dikkat ettiği özelliklerden biri güvenilirliktir, bu yüzden çalışma istikrarınızı vurgulayın. Kronolojik özgeçmişler çalışma istikrarınızı vurgulamanıza yardımcı olur.

Peki ya iş geçmişiniz biraz eksikse? İşlevsel özgeçmiş çalışma geçmişinizin önemini azaltırken, müşteri hizmetleri servisine uygun yeteneklerinizi ön plana çıkarır.

Anahtar Kelimeleri Ekleyin

Anahtar kelimelerin önemi asla küçümsenemez. Bu sözcükler sayesinde adayların bilgilerini içeren elektronik veri tabanlarında ön plana çıkma şansınız artar. Müşteri hizmetleri anahtar kelimeleri “müşteri hizmetleri sorumlusu” gibi iş başlıklarını veya “ müşteri ilişkileri yönetimi ve danışmanlık” gibi yetenekleri içerebilir.

Adaylar özgeçmişlerini anahtar sözcük aramalarında şanslarını arttırmak için en iyi şekilde kullanmalıdırlar. Özgeçmişiniz ilk olarak işe alım sorumlusu tarafından incelenecek bile olsa,  veri tabanlarında kolay bulunabilmeye özen göstermelisiniz. Eğer firmaların acil bir çalışan ihtiyacı yoksa, herhangi bir pozisyon açıldığında tekrar değerlendirmek üzere özgeçmişleri veri tabanlarına yüklerler.

Dürüst Olun

Son olarak dürüst olmanızın da çok önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Çalışma tarihleriniz, iş başlıklarınız ve eğitim seviyeniz hakkında asla yanlış veya eksik bilgi vermeyin. Birçok firma iş teklifi yapmadan önce ellerindeki bilgileri doğrular.

 • Etkili iletişim kurabilmek –  mühendislerin iş ortamlarında dokümanların ve belgelerin kullanımının artması sebebiyle, açık ve özet iletişim kurabilme gereksinimi de artmıştır.
 • Sosyal zekaya sahip olmak – bir takımın parçası olarak verimli çalışabilmeyi ve müşterilerin ihtiyaçlarını belirleyip çözüm üretmeyi bilmelisiniz.
 • Teknik bilgiye sahip olmak – işiniz için teknik bilgi çok önemli de olsa, asıl önemli şey bu bilgiyi pratik problemlerin çözümünde nasıl kullanacağını bilmektir.
 • Düzenli çalışmak – görevlerinizi sıralamayı bilmeli, zamanınızı verimli bir şekilde kullanabilmeli ve kaynak planlamaya hakim olabilmelisiniz.
 • İstemek ve Sorumluluk Almak –yeni yetenekler edinmek bir mühendisin görevleri arasındadır, bu yüzden mümkün olduğunca çok yeni bilgi sahibi olmalısınız

Hedeflediğiniz Alanda Gereken Yeteneklerinizi Geliştirin

Kadrolu bir iş arayışı içindeyken, yarı zamanlı olarak çalıştığınız kurumda yeni projeler için gönüllü olmak ve daha fazla sorumluluk istemek kabiliyetlerinizi geliştirmenize yardımcı olur.

Örneğin hedeflediğiniz alan insan kaynakları ise, yarı zamanlı çalıştığınız firmada işe alım kadrosuna girmek için elinizden geleni yapın. Yine aynı şekilde eğer pazarlama alanında çalışmak istiyorsanız, en yeni pazarlama stratejileri ile ilgili bir araştırma yapmaya gönüllü olabilir ve araştırmanıza dayalı bir pazarlama kampanyası hazırlayabilirsiniz.

Oturup telefonunuzun çalmasını beklemektense, özgeçmişini ve yeteneklerinizi geliştirmeye devam edin.

Dönüştürülebilir Yeteneklerinizi Belirleyin ve Onlardan Faydalanın

Diploma sahibi olduğunuz alanın psikoloji mi, antropoloji mi yoksa liberal bilimler mi olduğu hiç önemli değildir. Önemli olan üniversitede öğrendiğiniz eleştirel düşünme, yazma ve etkili iletişim kurabilme gibi yetenekleri kullanıp kullanamadığınızdır.

Üniversitede hiçbir şey öğrenmediğiniz iddiası sadece bir söylentidir. Yürüttüğünüz grup projeleriyle takım çalışmasını, sunumlarla etkili konuşma yöntemlerini ve hatta ders programlarıyla planlama yapmayı öğrenmiş olduğunuz ise önemli bir gerçektir. Bu noktadaysa özgeçmişinizi çok daha başarılı kılacak dönüştürülebilir yeteneklere sahip olduğunuz sonucuna ulaşıyoruz.

Her kariyer uzmanı firmaların en çok istediği dönüştürülebilir yetenekleri belirlemeniz konusunda size yardımcı olabilir. Ancak bunu sizin yapmanız daha önemlidir.

Mülakat Provası Yapın

En iyi dereceye, özgeçmişe, deneyime veya referansa da sahip olsanız, eğer bütün bunları iş görüşmesi sırasında etkili bir şekilde sunamazsanız işi alamazsınız.

Kariyer danışmanları iş bulma konusunda başarısız olan adaylarla karşılaştıklarında, iki sorunun cevabını bulmaya çalışırlar: Adayın hedefleri, seviyesi ve deneyimi başvurduğu pozisyona uygun mu, daha da önemlisi adayın mülakat yetenekleri vasatın altında mı?

Eğer iş başvurularınızdan ardı ardına cevap alamamaya başladıysanız, yardım almanız gerekiyor olabilir. Okulunuzun kariyer merkezinin kaynaklarından faydalanabilir veya kendi kendinize mülakat provaları yapabilirsiniz.

Ne İstediğinizi Herkese Söyleyin

Etrafınızdaki herkese iş aradığınızı söyleyin. Aileyle, arkadaşlarla, eski patronlarla ve iş arkadaşlarıyla, yani herkesle sosyal ağ oluşturmak çok önemlidir. Kimin çalışana ihtiyacı olduğunu asla bilemezsiniz.

Aynı şekilde yukarıdaki eylemlerin hangilerinin içinde bulunduğunuz paniği kariyerinize adım atmanızda kullanmanızı sağlayacağını da asla bilemezsiniz. Bu yüzden hepsini en iyi sonuç alacak bir şekilde uyulamaya çalışın.

Soyut Becerilerinizi Vurgulayın

1999’da sistem yönetici olarak 2 yıllık iş tecrübesi yeni bir iş bulmanızda yeterli olabilirdi. Ama artık değil, çünkü sizin yeteneklerinize benzer yeteneklere sahip yüzlerce rakibiniz var. Adaylar artık, soyut yeteneklerini göz önüne çıkarmalıdır. Ve Wilson, bunun ruhunuzu birazcık araştırmakla olabileceğini söylemektedir.

St. Louis’deki bilgi teknolojileri firması Bradford & Galt’in şube müdürü olan Ron Peterson, içinizdeki takım çalışmasına uyum ve liderlik gibi öz yeteneklerinizi keşfetmenizi önerir ve ”Bireyin önemi arttıracak şey soyut değerlerdir.” der.

Kendinizi Özetleyin

Kendinizi özetleme yöntemi adınızın iş fuarlarında, konferanslarda ve sosyal etkinliklerde geçmesini sağlayacak kolay bir yoldur. Wilson’a göre tümceniz özgeçmişinizin bir özeti niteliğinde olmalıdır ve firmaların ilgisini çekecek 4 anahtar nokta üzerine odaklanmalıdır. Ayrıca kullandığınız üslup resmiyetten ve kalıplardan uzak olmalıdır. Son olarak Wilson, özet tümcenizi denemek için telesekreter mesajı olarak kullanmanızı önerir.

Sosyal Ağ Oluşturun

Her satış elemanının da bildiği gibi, kimi tanıdığınız alacağınız sonuçlar üzerinde çok etkilidir. Sosyal bir ağ geliştirmek birçok değişik insanla iletişim kurmanız anlamına gelir. Wilson, sizin yaptığınız işe ihtiyacı olan biriyle tanışana dek, bir ilişki ağı kurmaya devam etmeniz gerektiğini vurgular.

Bu da bilgi teknolojisi uzmanları için düzenlenen konferanslara, iş fuarlarına, seminerlere ve sosyal organizasyonlara katılmanız gerektiği anlamına gelir.

Sanat grupları gibi kar amacı gütmeyen sosyal etkinlere katılmak bile işinize yarayabilir.

İşten çıkarıldıktan sonra sosyal ağını yenileyen Wesley Jost, doğru yerlerde bulunmanızı ve tanınırlığınızı arttırmak için uğraşmanızı tavsiye etmektedir.”

Eğer öylece oturup bir şeyler olmasını beklerseniz, hayal kırıklığına uğrarsınız.”

Gelişiminize Yardımcı Unsurları Takip Edin

Sosyal bir ağ oluşturmak ve iş görüşmelerinde başarılı olmak için gereken becerileri öğrenmek veya hatırlamak için Nova gibi kariyerin devamlı gelişimine önem veren, konferanslar ve seminerler düzenleyen kuruluşlara başvurun.

Seyircinizi Tanıyın

Kendinizi en başarılı şekilde satmak için teyit mektubunu yazdığınız günden mülakat gününe kadar firma ile ilgili öğrenebildiğiniz her şeyi öğrenin. Ulusal alanda çalışan bilgi teknolojileri firması Matrix Resources’da işe alım yöneticisi olarak görev yapan Barry Mills, iş arayan teknisyenlerin firmanın sorunları ve önerebileceği çözümler hakkında akıllıca konuşabilmek için  başvurdukları firma hakkında araştırma yapmaları gerektiğini söyler.

Yakın Olun

Mills teknisyenlere, başarılı bir satış için geleneksel yöntemleri kullanmalarını önerir. İş görüşmesi sonunda, mülakatı yapan kişiye “ Bu görüşmemize dayanarak beni işe almamanıza sebep olacak her hangi bir şey söz konusu mu? diye sorun. Mills, bunu tam anlamıyla kendinizi satmanıza yarayacak bir soru olduğunu söyler. Dahası da, mülakatın ardından gönderdiğiniz teyit mektubuna size ayırdıkları zaman için teşekkürlerinizi ekleyebilirsiniz.

Sabırlı Olun

Son olarak iş bulmanız haftalarca veya aylarca da sürse cesaretiniz kırılmasın. Jost, sabrınızı kontrol altında tutmanızı söyler ve iş bulmanın bir yıl önceki kadar kolay olmayabileceğini vurgular. Eğer iş aramayı bırakırsanız, oyunun dışında kalırsınız. Her satış elamanının da bildiği gibi, sabır satış yapabilmenin temelidir.

Özgeçmişinizi Tek Sayfaya Sığdırmaya Çalışın

Yazı karakterinizin büyüklüğünü sekiz puntoya indirerek, sayfa kenarında boşluk bırakmayarak  ve kendinizle ilgili anahtar bilgileri verecek biçimde tüm başvurunuzla  yıllardır süregelen ” tek sayfa kuralına  uymalısınız. Yeni mezun olmuş biriyle 20 yıllık iş tecrübesi olan birinin özgeçmişi  aynı uzunluğa mı sahip olmalıdır? Tabii ki  hayır.
Özgeçmişiniz tabii ki kısa ve öz olmalıdır. İşe alımdan sorumlu kişiler meşgul insanlardır ve uzun uzadıya yazılmış bir özgeçmişi inceleyecek zamanları ve  sabırları yoktur. Ama eğer deneyimlerinizi belirtmek için bir sayfadan fazlasına ihtiyacınız varsa, kendinizi tek sayfa için zorlamayın.

Hedef Belirleyin

Tabi ki başvuracağınız işin size deneyim kazandırmasını istersiniz ki zaten işe olan ilginiz bundan kaynaklanır. Ama bunu gerçekten başvurunuz da belirtmeli misiniz?
Yöneticiler işe alım sürecinde onların size ne sağlayabileceğinden çok sizin onlara ne sağlayabileceğinizle ilgilenir.
Eğer bu işe niye başvurduğunuzu belirtmek istiyorsanız bunu açıklayıcı bir mektupla belirtebilirsiniz. Özgeçmişiniz bu gibi gereksiz ve değersiz bilgileri içermemelidir.

Özgeçmişinizde Referanslarınızı Belirtin

Bir kez daha: sayfanızı gereksiz yere doldurmayın. İşe alımdan sorumlu kişiler sizden referans istediğinde onlara referanslarınızı belirtmelisiniz. Ne yani, belirtemem mi diyeceksiniz?
Referans belirteceğiniz kontaklarınızın iletişim bilgilerini içeren bir listeyi başvurunuzda belirtmektense, seçim sürecinde daha ileri aşamaya gelene kadar bekleyin; referans belirttiğiniz kişileri sizinle çok ilgilenmeyen bir firma için rahatsız etmek istemezsiniz. Saygın firmalar size iş teklifi yapmaya tamamen karar verene kadar referans gösterdiğiniz kişileri rahatsız etmezler.

Başvurunuzu Epostaya Word Formatıyla Eklemeyin

Başvurunuzu word dokumanı formatında ekleyip riske atmaktansa, göndermeden önce PDF formatına çevirin.
PDF dokümanı daha düzenli görünür. Formatı değiştirmek, özgeçmişinizin  firmanın bilgisayarında  bilgisayarın ayarları ne olursa olsun uygun bir biçimde görünmesini sağlar. Ayrıca, yazıların altında saçma kırmızı çizgilerin olmasını kim ister ki?
PDF dokümanı başvurunuzun tam olarak istediğiniz gibi görünmesini sağlar.

Bütün İş Tecrübelerinizi Kronolojik Sırayla Listeleyin 

Eskiden en tecrübeli olan işi alırdı.
Günümüzde ise en yetenekli, yetenekleri iş için en uygun ve başarılı olduğu kanıtlanmış kişiler işe alınıyor.
Eğer işe alınan kişi olmak istiyorsanız, başvurunuzun bunu belirttiğinden emin olun. Sadece boşluk doldurmak için başvurduğunuz işle alakalı olmayan tecrübelerinizi belirtmektense o işle alakalı tecrübelerinize daha geniş yer verin. Günlük sorumluluklarınızdan bahsetmektense daha geçerli başarılarınız üzerinde yoğunlaşın.

Niteliklerinizi Yazarak Başlayın

Özgeçmiş yazma konusunda bir profesyonel olan Sue Campbell, en iyi niteliklerinizin çoğunlukla hedefinize dair ifadelerinizden daha etkili olduğunu söylüyor. Eğer kariyer hedefiniz henüz belli değilse bu yöntem özellikle işe yarayacaktır. Bu konuda lisanslı bir kariyer yönetimi koçu Robyn Feldberg şöyle diyor: “Özgeçmişte belirsiz hedefler yazılmasını tavsiye etmiyorum, çünkü bunlar genellikle iş arayanların isteklerine odaklanır ve işverenler için önemsizdir. Yeni mezunların hedeflerini yazmak yerine, olası işverenlerine sunabilecekleri şeyleri açıkça anlatan bir profil bölümü oluşturmalarını öneririm. ”Bunun için özetinizi kısa tutun, çarpıcı birkaç cümle yetecektir.

En Büyük Önemi Eğitime Verin

Eğitim bölümü özgeçmişlerde genellikle en sonlara konulur ama yeni mezun adayların eğitim bölümünü yukarılara taşıması daha çok işlerine yarayacaktır. “İstenen alanda tecrübeye sahip değilse; eğitimi, yeni mezun birinin sunabileceği en değerli bilgidir ve eğitim bölümü, ancak iş arayan tecrübe kazandıkça daha aşağılara inebilir.” Feldberg’e göre, eğitim bölümünü oluştururken okuduğunuz üniversitenin adını, bulunduğu ili, öngördüğünüz mezuniyet tarihinizi, ders dışı aktivitelerinizi ve hedeflediğiniz işle ilgili katıldığınız kursları dahil etmelisiniz. Eğer genel not ortalamanız 3.0 veya üstüyse bunu da ekleyebilirsiniz.

Çalıştığınız Tüm İşleri Doğru Şekilde Anlatın

Birçok yeni mezun aday, öğrencilik yaşamı boyunca gelecekteki kariyer hedefleriyle ilgisi olmayan yarı-zamanlı, dönemsel veya geçici işlerde çalışır. Özgeçmişinizi gereksiz detaylarla doldurmayın. Öte yandan, ilerideki işvereniniz deneyimi başka bir alanda olsa bile güvenilirlik ve güçlü bir iş ahlakı göstermiş olan adaylara değer verebilir. “Sonuca Giden Özgeçmişler” başta olmak üzere birçok özgeçmiş kitabının yazarı olan Lorie Lebert; “iş deneyiminizin en önemli yanlarını çekip çıkarın” tavsiyesinde bulunuyor ve “dahil olduğunuz, liderliğinizi, enerjinizi ve kararlılığınızı gösteren projelerde detaya inin” diyor. Campbell, işverenlerin ihtiyaçlarına en çok hitap eden beceri ve başarıların dahil
edilmesini ve bir değer katmayacak detayların dışarıda tutulmasını öneriyor.

CV’nize Hem İşveren Hem de İş Arayan Gözü ile Bakın

“Eğer iş veya stajyerlik başvurusunda bulunuyorsanız, deneyiminize iki farklı gözle bakın: Muhtemel işvereninizin gözleriyle ve kendi gözlerinizle.” diyor Campbell. İlginizi çeken iş ve stajyerlik ilanlarının üzerinde çalışın. Örneğin, eğer bir ilanda iletişim becerilerinin önemli olduğu belirtiliyorsa, iletişim becerinizin işin içine girdiği zamanları hatırlayın. Müşteri hizmetleriyle alakalı herhangi bir işte çalıştıysanız kesinlikle iletişim becerilerinizi kullanmışsınızdır. Özgeçmişinizde bu becerilerinizi vurgulayabilirsiniz. Daha sonra deneyiminize kendi gözlerinizden bakın, hangi işten daha çok hoşlandınız? Bu becerileriniz ve tecrübeleriniz şu an hedeflediğiniz işle alakalı olmasa bile gelecekte başarılı olabileceğiniz konumlarla ilgili size yön gösterebilir.

Bir Cevap Yazın