Kendinizi Tanımlarken Bu 15 Terimi Kullanmayı Bırakın

260

Yeni biri ile tanıştığınızda şöye bir konuşma yaşamız muhtemeldir.

+ “Ne iş yapıyorsunuz “ diye sorar

+ “Mimarım” diye cevaplarsınız

+ “Şimdiye kadar görmüş olduğum herhangi bir tasarımın var mı?”  diye sorar

+ “Muhtemelen” diye cevap verirsiniz. “ Üniversitede yeni bir öğrenci merkezi yaptık ”

+ “ Gerçekten çok güzel bir bina”  der.

Tebrikler! yorucu olmadan müthiş bir izlenim bıraktın.

Olaya bir de farklı bir pencereden bakalım

+ “Ne iş yapıyorsunuz “ diye sorar

+ “Tutkulu, yenilikçi ve 1.sınıf seçkin müşteri ve kullanıcı deneyimi sunmak için işbirlikçi bir yaklaşımla mimari hizmetler sağlayan biriyim.”

Tamam, o zaman.

Kendini olduğundan farklı bir şekilde tanıttın. Hayatında sıradan klişeleri, solmuş abartıları ve cansız sıfatları kullanıyor musun?

Söylemeye cesaret edemediğin ama sahip olduğun özelliklerin hakkında konuşur musun?

Aşağıda diğer insanların seni tanımlarken kullandığı birkaç güzel kelime var ama sen asla bu kelimeleri kendini tanımlarken kullanma.

 1. “ Yenilikçi. “ Birçok şirket yenilikçi olduğunu iddia eder. Birçok insan da yenilikçi olduğunu iddia eder. Ancak çoğu değildir. (Ben kesinlikle değilim). Sorun değil çünkü yenilikçi olmak başarı için gerekli değildir.

Eğer yenilikçi biriysen bunu söyleme, kanıtla. Geliştirdiğin ürünleri tanımla. Değiştirdiğin süreçleri tanımla.

Yenilikçi biri olduğunu söylemek yerine bunu hayatına yansıt ki senin söylemene gerek kalmadan biz bunu görebilelim.

 1. “ 1. Sınıf. ” Usain Bolt: Dünya çapında bir koşucudur, Olimpiyat madalyaları bunu kanıtlar. Lionel Messi: Dünya çapında bir futbolcu, almış olduğu ödüller bunu kanıtlar.

Ama dünya çapında en iyi uzman veya şirket hangisidir? Kim belirler bunu? Muhtemelen sadece sen!

 1. “ Yetki. Yetkini belirli standartlar ışığında tespit etmen gerekir.

 

 1. “ Sonuç Odaklı “ Gerçekten mi? Bazı insanlar sadece maddi kazanç elde edebileceği durumlara odaklanır. Biz ise bu konu hakkında yorum yapmıyoruz.

 

 1. “ Küresel Sağlayıcı “ İşletmelerin çoğu dünya çapında mal veya hizmet satabilir.

İmkânlarınız açık veya varsayılan değilse sadece küresel sağlayıcıyı kullanın aksi takdirde sadece büyük görünmeye çalışan küçük bir şirket gibi konuşmuş olursunuz.

 1. “ Yaratıcı “ Kelimeleri yeteri düzeyde sık görmeye başladığımızda eski etkilerini oluşturmayabilir. “Yaratıcı “ bunlardan biri

“ Yaratıcı” sadece bir örnektir. Diğerleri ise geniş çaplı, kanıtlanmış, etkili, takım oyuncusunu gibi kelimelerdir. Bu terimlerin bazıları gerçekten sizleri tarif edebilir ama bu kelimeler herkes için kullanılmaya başlanmasından beri eski etkilerini kaybettiler.

 1. “ Dinamik “ Aşırı şekilde etkin ve güçlüysen uzak dur?
 2. “ Guru “ Zeki olma uğruna, zeki olmaya çalışan insanlar olmayın yeter. Kendi kendini Ninja, bilge, uzman ve çalışkan öğrenci ilan edenlerden olmayın. Müşterileriniz sevgiyle sizi tanımladığı zaman sizden mutlusu olamaz.

Kendinize bu şekilde bakın ve diğer insanları ya da kendinizi etkilemenin çok zor olduğunu göreceksiniz.

 1. “ Sorumlu “ Müzelerin müdürleri vardır. Kütüphanelerin de müdürleri vardır. İlgilendiğiniz şeyleri sosyal ortamda paylaşmak sizi müdür, uzman veya sorumlu yapmaz.
 2. “ Tutkulu “ Birçok insan katılmayacak biliyorum ama bana herhangi bir şey hakkında tutkuluysan onu zarif, estetik gündelik nesnelerle bağdaştırmalısın.

Eğer gelişmekte olan uzun vadeli müşteri çözümlerine tutkulu iseniz aynı şey burada da geçerlidir. Odak, konsantrasyon kelimelerini deneyin ya da bunların yerine uzmanlaşmayı deneyin.

Veya “ Gündelik nesnelerle zarif tasarımları birleştirmeyi seviyorum “ gibi sevgi kelimelerini deneyin. Sebebi her ne olursa olsun bu söylemler bana özel, çoğu insan için farklı gelecektir.

 1. “Benzersiz “ Parmak izleri benzersizdir. Kar taneleri de benzersizdir. Sende benzersizsin ama işin muhtemelen öyle değil. Bu gayet iyi çünkü müşterilerin benzersiz olmanla değil en iyi olmanla ilgilenir.

Müşterilerin senin benzersiz olduğunu düşünmelerini istiyorsan,  onlara rakiplerinden daha iyi olduğunu göstermelisin.

 1. “ İnanılmaz… “  Bazı rastgele bioslara (Basic Input Output System) göz atın ve “ son derece büyüleyici “,” çok anlayışlı”,” inanılmaz tutkulu”  gibi daha fazla modifiyeli tanımlayıcılar bulacaksanız. Anlayışlı ya da büyüleyici olmak için yeterli değil mi? Çok anlayışlı olmak zorunda mısın?

En iyi sıfatları kullanman gerekiyorsa fazlaca yedek sıfatlarının olması gerek.

 1. “ Seri Girişimci “ Birkaç kişi çok yönlü ve uzun vadeli işe başlarlar. Seri girişimcilikte de başarılıdırlar.

Bize geri kalan başarılı olsak da olmasak da bir işe başlamak veya başka bir şey denemek veya başka bir şey denemeye çalışan bir formül bulana kadar yinelemeye devam etmek. İşte bu tür insanlar girişimcidir. Bir girişimci iseniz kendinizle gurur duyun.

 1. “ Stratejist “ Ara sıra bitki imalatındaki Ar-Ge çalışmalarına yardımcı olurum. Geliştirilmesi gereken alanları belirlemek için kullandıkları stratejileri vardır ama ben hiçbir şekilde stratejist biri değilim. Stratejistler mevcut duruma bakarlar, yeni bir şey tasavvur ederler, vizyonlarını gerçeğe dönüştürmeleri için yaklaşımlar geliştirirler.

Ben yeni bir şey oluşturmam bunun yerine gelişmeye katkı sağlamak için tecrübelerimle ve kanıtlanmış metotlara başvururum.

Çok az insan strateji sahibidir. Çoğu stratejistler aslında antrenör, uzman veya danışmanlardır. Müşterilerin %99 nun stratejiste ihtiyacı vardır ama onlar bunu kabul etmezler hatta istemezler bile.

 1. “ İşbirlikçi “ Sen sadece benim için neyin doğru olduğuna karar verirsin bunu uygulamak için beni zorlayamazsın.

Süreçler benim girdi ve geri bildirim alabilmem için tasarlanmıştır, sen bana bunun nasıl çalıştığını söyle. Süreçleri tanımla. Birlikte çalışacağımızı iddia etme, birlikte nasıl çalışacağımızı tanımla.

Bu benim listem—Eleştirilere kesinlikle açıktır.

Daha da önemlisi senin ne düşündüğün, listeye neleri ekleyeceğin veya listeden neleri çıkaracağındır.

İyi bir ilk izlenim bırakacak şekilde kendimizi tanıtmak ciddi bir iştir.

BlackBird Media   sahibi  Jeff Haden’ a ait yazının çevirisidir.

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yoruma kapalıdır.