20180706_160847

Kiğılı İnsan Kaynakları Kalite Yönetim Sistemi Direktörü Eda Akkurt İle Keyifli Bir Sohbet

1) İlk olarak sizi tanımakla başlayalım. Eda Akkurt kimdir?

Kiğılı İnsan Kaynakları Kalite Yönetim Sistemi Direktörü olarak görev yapıyorum. Yaklaşık 17 senedir Endüstri Mühendisiyim. İnsan Kaynakları ve Eğitim alanında tecrübem var. Ulusal ve uluslararası firmalarda İnsan Kaynakları Eğitim alanında çalıştım. Yüksek lisansımı da Mühendislik Yönetimi üzerine belirledim. Çünkü İK hep gündemimde idi dolayısıyla kariyerimi de İnsan Kaynakları üzerine daha üniversite de okurken belirledim. İşimi severek yapıyorum Mühendislik losyonumu da insan kaynakları alanında çok kullanıyorum. Özellikle analitik bakış açımı ve ilişki yönetimi bizim alanımızda çok önemli. Ayrıca Ada ve Can adlarında iki tane çocuk sahibiyim.

2) Marmara Üniversitesinde mezun olmanın size katkıları nelerdir?

Üniversiteden ziyade bölümümün katkıları çok fazla. Tabikide üniversiteden mezun olmak çok önemli bir şey, Marmara iyi bir üniversite ama Endüstri Mühendisliği aslında bilim dalı olarak insan, makine ve para üçlüsünün yönetiminden oluşan bir bilim dalı. Ayrıca da çok sosyal bir mühendislik dalı aslında diğer makine, bilgisayar, inşaat vb. mühendisliği dallarına göre. Ben bunu çok kullandım ve çok faydasını gördüm. Lojistikte de, üretim planlamada da çalıştım, stajlarımı orada yaptım, lisanstan mezun olurken de tezimi depo optimizasyonu üzerine verdim. Fakat insan kaynakları çok daha cazip geldi. Çünkü sosyal tarafımı, ilişki yönetimini çok kullandığım bir alan oldu ve çok da tatmin etti beni, iş tatminini çok fazla yaşadım. İnsan çok önemli bir entelektüel sermaye dolayısıyla bu alanda çalışmak bana çok şey kattı diyebilirim. O yüzden Endüstri Mühendisliği losyonunu çok kullandım ve çok faydası oldu.

3) Kiğılı gibi bir firmaya geçiş süreciniz nasıl oldu?

Çok ilginç oldu aslında. Açıkçası buraya ben danışman olarak başlamıştım. Bir kalite projesinde danışmanlık vermeye başladım. Daha sonra bana İK Direktörlüğü teklifinde bulundular. Danışmanlık projesi yaklaşık 6-7 ay kadar sürmüştü ve Kiğılının tüm süreçlerine lojistik ve proje kapsamında ve kurum kültürüne de hakim olmuştum. Dolayısıyla bu benim için büyük bir avantajdı. Bir ön oryantasyon yaşamıştım. Sonra enteresan bir deneyim olabileceğini düşündüm çünkü perakende alanında hiç deneyimim yoktu. İK alanında, üretimde, hizmet sektöründe, vakıf üniversitesinde çok deneyimim oldu ama perakende alanında deneyimim olmadığı için bunu deneyimlemek istedim.

4) Dijital dünyanın hayatımıza girmesi ile bir Endüstri Mühendisi olarak bunu firmanızda nasıl kullanıp değerlendiriyorsunuz?

Çok fazla, mesela kağıt üzerinde yürüyen bir sürü sürecimizi dijital ortama taşıdık. İzin talepleri, performans yönetim sistemi, idari satın alma talepleri, insan kaynakları süreçlerinde de özellikle dokümantasyon yönetim, kalite yönetim sistemi. Bunların hepsi dijital ortamdan takip ediliyor ve dijital ortamdan yönetiliyor. Bu çok önemli bir şey zaten Endüstri 4.0 dünyasında artık her şey dijitalleşiyor. İnsan Kaynakları sürecinin hemen hemen hepsinde dijital ortamdan takip edilmesi söz konusu. Bizde bunu çok ciddi anlamda takip edip gerçekleştiriyoruz.

5) Bilgi birikiminiz, tecrübeleriniz doğrultusunda biz Endüstri Mühendisliği öğrencilerine ve genç mezunlara ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz, kendimizi nasıl geliştirebiliriz?

Öncelikle ne yapmak istediğinize karar vermeniz lazım. Bir Endüstri Mühendisi olarak hangi alanda kariyer yapmak istiyorsunuz hizmet sektöründe mi, üretim sektöründe mi, yönetim mi bunlara iyi karar vermek lazım. Çünkü Endüstri Mühendisleri üretim planlamada da çalışabilir hizmet sektöründe de çalışabilir. Dolayısıyla ikisi birbiri ile örtüşür ama alan olarak birbirinden farklı iki alan. Bu yüzden öncelikle nerede kariyer yapmak istediğinize karar vermeniz lazım. O yönde kendinizi geliştirmeniz ve araştırmanız lazım. Yani üretim ne demek, üretim de Endüstri Mühendisinin katkıları ne ve sizi tatmin eder mi ya da hizmet sektöründe bir Endüstri Mühendisi ne yapar hangi alanlarda çalışır. Yani mezun olmadan önce aslında bunları araştırıp bu yönde staj deneyimlerinizi yapmak, iş başvurularını yapmak çok önem arz ediyor.

6) Yoğun iş hayatınız dışında neler yapıyorsunuz, hobileriniz nelerdir?

Hobilerim çocuklarım aslında pek bir hobim olduğu söylenemez. Gezmeyi çok severim insanlar ile sosyal ortamlarda vakit geçirmeyi seviyorum. Benim için bunlar çok önem arz eder. Bir de zamanımın büyük bir bölümünü çocuklarıma ve eşime ayırıyorum. Çünkü yoğun çalışma temposundan arta kalan zaman çok fazla olmadığı için özellikle iki çocuklu bir anne olarak çocuklarımla çok fazla vakit geçiriyorum. Hobim onlar diyebilirim yani.

7) İnsan Kaynakları departmanında Endüstri Mühendisi hangi yetkinlikleri ile fark yaratır?

Özellikle İK analitiği konusunda Endüstri Mühendisleri çok fazla fark yaratıyor. Çünkü KPI lar ile, hedefler ile, sayılar ile çok önemli. İnsan Kaynaklarının sosyal alanı çok ön planda olduğu kadar arka planda analiz de yapmak gerekiyor. Bir sürü ölçümlenmesi gereken KPI var, turnover oranları, returnal investmentlar, bütçe takipleri (eğitim bütçesi, personel bütçesi) bunların hepsinin çok ciddi takibi ve bunlara yönelik aksiyon alınması gerekiyor. Dolayısıyla Endüstri Mühendislerinin analitik bakış açısı İK analitiği anlamında çok fayda sağlıyor.

8) Bugüne kadar birçok farklı firmada çalıştınız. İK alanında işe alım süreçlerinde kurumsal firmaların hepsi için şu özellikler kişide aranmaktadır desek nasıl bir liste çıkar?

Yeni mezun adaylar ile deneyimli adaylar arasında aranılan özellikler farklı oluyor tabikide. Mesela yeni mezun adaylarda potansiyele bakarız. Çünkü deneyim olmadığı için o ilgili pozisyona yönelik bir yetkinliği ve becerisi var mı, potansiyeli var mı onu ölçümleriz. Dolayısıyla üniversite döneminde ya da staj dönemlerinde ne kadar işin içine girmiş, ne kadar proje yapmış. Mesela kulüp üyelikleri var mı, kulüpler de aktif olmuş mu üniversitede yani üniversite hayatı boyunca aktif olarak çalışmış mı ya da üniversitede okurken kısa iş deneyimleri olmuş mu bu onun bir kariyer hedefi koyduğunu kendine ya da sosyal bir iletişimci ve girişimci olduğunu gösterir ve ilgili pozisyonla örtüştürürken potansiyeli olup olmadığını bu şekilde ölçümleyebiliriz. Ama deneyimli adaylarda tecrübe çok önemli. İlgili pozisyon için ne aradığınız, hangi yetkinlikler de aday aradığınız, o yetkinlikler de tecrübesinin olup olmaması ve sizin kurum kültürünüze uyum sağlayabilecek mi bu da çok önemli ve bu da bir iletişim de en önemlisidir.

İş hayatında başarı eşittir iletişim yönetimi başka hiçbir şey değil.

9) Performans yönetimi birçok kurumsal firmada personeller nezninde beğenilmiyor. Bu alanda çalışmalarınız oldu mu? Verimli sonuçlar alabildiniz mi? Biraz detay verebilir misiniz?

Aldığımız firmalar oldu, alamadıklarımız da oldu. Performans yönetiminde çok rahat sistem kurabilirsiniz önemli olan bunu ne kadar etkin kullanabildiğiniz ve çalışanların bunu ne kadar içselleştirip inandığı ve sonuçlarını nerede kullandığınız. Yani ölçmek sadece yetmiyor ölçümlediğiniz şeyin karşılığında gelişim planlaması yapabiliyor musunuz, terfi atama süreçlerinde rotasyon süreçlerinde kullanabiliyor musunuz ya da yedekleme planlama da kullanabiliyor musunuz, yetenek yönetimi sistemi ile ilişkilendirebiliyor musunuz.  Yani performans sonuçlarını nerede kullanıma aldığınız önemli eğer sadece ölçüp rafa kaldırıyorsanız hiç bir anlamı olmuyor. Dolayısıyla hakkıyla yapan yerler de var ama sadece belli sistemlerde bir girdi aracı olarak kullanıp ama çalışana hiçbir geri dönüşümü olmayan performans yönetim sistemleri de oluyor. Yani bu durum daha çok şirketten şirkete değişebiliyor. Nasıl baktığı ve sistemi ne amaçla kurduğu önemli. Performans gelişim amaçlı kurulur, işten çıkış amaçlı ya da insanları etiketlemek amaçlı değildir tamamıyla performansı ölçüp gelişim amaçlı o kişiyi daha iyi nasıl ve daha verimli nasıl çalıştırabiliriz ve şirkete ne kadar verim katabilir. Karşılıklı kazan-kazan ilişkisidir buna bakmak lazım.

10) Son olarak İK alanında çalışmak isteyen Endüstri Mühendisi adaylarımız Çift Ana dal veya Yan dal Programı yapmak isteseler hangi bölümler daha çok katma değer sağlar ve neden?

Kesinlikle Psikoloji, Örgüt Psikolojisi. Endüstri Mühendisliği okuyan bir kişi eğer İnsan Kaynaklarında kariyer yapmak istiyorsa mutlaka Örgüt Psikolojisi ya da Davranış Psikolojisi, Sosyoloji yani insan bilimi ile ilgili bir yan dal okumasında fayda var. Fakat Finans tarafında İşletme anlamında bu dallarda kariyer yapmak istiyorsa bir MBA yapmasında fayda var ama MBA’ın genellikle tecrübe kazandıktan sonra yapılması daha etkin oluyor ama bir İşletme ya da Finans dalında Yüksek Lisans yapmak olabilir. Bu tamamı ile kariyere bağlı olmalı. Mesela Marketing alanında çalışmak istiyorsa pazarlamaya yönelik yan dal yada uluslararası ticaret de yan dal yapabilir. Tamamen kariyerini nerede konumlandıracağı ile değişir.

 

Comments are closed.