Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Kişilerin Mülakatlarda Sormayı Unuttuğu 3 Soru

0 52

Hayalinizdeki işin mülakatında kendinizi satmak için mükemmel bir şansa sahipsiniz ve her şeyi doğru yaptığınızdan emin olmak zorundasınız.

Elbette hazırlıklı gitmeniz hayati bir önem taşır bunu söylemeye gerek yok ama yine de belirtmiş olalım. Mülakata giderken müstakbel işvereniniz ve sizin çalışma rolünüz hakkında her şeyi bilerek gitmelisiniz.

Tabi ki hiçbir mülakatlarınız birbirinin aynısı değildir bir soru düzeni yoktur. Sizi mülakata alan insanlara ve şirket yapısına göre bu sorular şekillenir.

Ama ben her zaman bana soru soran adaylardan daha çok etkilendim. Süreç tek taraflı işlememelidir-sizin kontrolünüz altında olmalıdır. Bunu yapmanın en iyi yolu sizi mülakat yapan kişiye birçok soru yöneltmenizdir.

İş görüşmesine gittiğinizde kesinlikle sorulması gereken en az 3 sorunuz hazır olmalı. Amacınızın motivasyonu yüksek ve iddialı bir birey olarak kendinizi satmak olduğunu aklınızdan çıkarmayın fakat çok açılmamaya dikkat edin. Eğer fazla iddialı davranırsanız karşınızdaki kişiyi rahatsız edersiniz ve itici bir görünüm kazanırsınız.

Mülakatı yapan kişiler hakkınızda her şeyi duymuş olacak ve sizde iş başvurusu yapan kalabalık arasından ayıran bir özellik (ekstra kalite veya kişilik) arıyor olacak.

İşte size her zaman sormanız gereken üç soru;

1)Çalışmak istediğiniz kişilerde aradığınız nitelikler nelerdir?

Bu çok bariz bir başlangıç noktası gibi gelebilir ama her iki taraf da beceri ve deneyim açısından adayda tam olarak ne istendiğini kavramak için hayati önem taşımaktadır. Mülakat yapan kişilere onların tam aradığı kişi olduğunuzu kanıtlayacağınızı unutmayın. Eğer baştan bu soruyu sorarsanız ideal bir aday olacağınıza inandırmanız için iyi bir şans elde etmiş olursunuz.

2)Şirketinizde kişisel gelişim kapsamı nedir?

İddialı ve kariyerini ileriye taşımak isteyen birinin potansiyel çalışan olduğunu göstermesi açısından kişisel gelişim çok önemlidir. Hiç kimse kıyıya vuran bir bireyi almak istemez ve sizin kolay bir deneme sürüşü olmadığınızı göstermeniz gerekiyor. İddialı ve ileri görüşlü bir şirket açık fikirli akıllı bireyler arıyor olacak. Bu soruyu sorarak kendinizi gösterme şansına sahipsiniz.

3)Diğer insanlarda görmediğiniz ve bende görmek istediğiniz şeylerin kısa bir listesi var mı?

Bu mükemmel soruyla mülakat doğal bir havayla sona ermek üzere. Bir kere bana bu soruyu soran adayı hatırlıyorum bu soru karşısında gülümsedim çünkü adayda hiç bir yere gitmeyeceğinin bu işi kapmanın kararlılığı vardı. Bunun yanı sıra tablolar seçim sürecinde boyunca performansınızın ne kadar iyi ya da ne kadar kötü ölçecek harika bir yoldur. Her zaman kendinizi geliştirmeli ve işvereninizden geri bildirim almalısınız bu bir mülakatın en önemli parçasıdır. Bu riskli bir stratejidir çünkü her zaman mutlu olacağınız cevaplar alamayabilirsiniz. Ama risk almaya hazırsanız, bu final sorusunun sonucu kumarda kazanmak olabilir.

Kaynakça: http://www.linkedin.com/today/post/article/20130815094409-32175171-the-3-questions-people-always-forget-to-ask-in-an-interview?trk=tod-posts-postall-ptlt alıntılanarak çevrilmiştir.

Bir Cevap Yazın