Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Kötü Yöneticiyi Tanımanın 10 Yolu

0 428

“Yaptığı işten sıkılan muazzam sayıda yönetici var.” (Peter DRUCKER)

Çalışanları yönetmek bir sanattır.Büyük,orta ve küçük şirketlerle çalıştığım bu 30 yılda anlayabileceğiniz gibi hem iyi hemde kötü yöneticilerim oldu.Maalesef ki kötü olanlar iyi olanlardan ağır bastı. (Ron Feher)

İyi bir yönetici olmanın yollarını gösteren çok sayıda kitaplar,makaleler ve araştırmalar var.İşte 10 madde ile kötü yönetim karakteristiği;

Herkesi Aynı Şekilde Yönetir

Kötü yöneticiler herkesi aynı şekilde yönetir.Onlar için ekibin diğer elemanlarıyla aynı performansı sağlayıp sağlayamadığın önemli değildir.Beklentileri hep aynıdır.Eğer onun yönetim biçimi görevlendirme ise senden hiçbir bilgilendirme,detay veya talimat olmadan verilen görevi kabul etmeni ve senden daha uzun süredir ekipte yer alanlarla aynı derecede performans göstermeni bekler.Senin yapabileceklerini hesaba katmazlar.Yönetici için kolay,yönetilen için zor yönetme yollarından biridir.

Favorilerini Seçerler

Kötü yöneticiler beğendiklerini seçerler.Senden daha iyi performans gösterdikleri  için değil,daha çok benzedikleri için.Onlarla beraber takılır,beraber yemeğe giderler,daha çok ortak şeye sahiptirler ve yönetici-arkadaş ilişkisinden daha öte bir arkadaşlık içerisindedirler.Bu insanlar en iyi görev atamalarını,en çok övgüyü,yılın en iyi eleştirilerini ve en büyük yükselişleri alırlar.

Tek Bir Bakış Açısına Sahiptirler

Kötü yöneticiler berbat dinleyicilerdir. Ofis ve içindekilere gelince tek bir bakış açıları vardır.İnsanları,müşterileri,üreticilerin nasıl yönetileceğini en iyi onlar bilir ve onların bu felsefelerinin arkasından gitmeni beklerler.Başkalarının fikirlerini ne duymak isterler ne de kabul ederler.Dinleseler bile neden işe yaramayacağı ile ilgili bir bahaneleri her zaman vardır.

Teknik Yönetim

Bazen yöneticiler yönetene kadar kötü yönetici olduklarını farketmezler.İnsanları yönetebilmek sanattır,ancak teknik konularda iyi olan insanlar öyle kalmaları gerekirken yönetici yapılırlar.Teknik insanlar teknik konuları ayarlamada,yönetmekte çok iyidirler ve insanları yönetmekte iyi olmak zorunda deildirler.Basitçe  hem iş hemde kişisel hayatlarında insanları yönetmekte ve empati kurarak sorunları halletme gibi yetenekleri yoktur.Teknik insanların bir çoğu teknik olarak kalmalıdır.

İşlerine Gönüllerini Vermezler

Kötü yöneticiler yönetmek istemezler.Onlar daha iyi yönetici olabilmek için zamanlarını ve enerjilerini harcamak istemezler.Eğer yönetici olmak istiyorsanız bunu gerçekten dinlemeniz gerekir.Onlar yönetmeyi angarya bir görev olarak görürler.Bu işler onların yapmak oldukları şeydir,yapmak istedikleri değil.Kişisel toplantılar,yıllık değerlendirmeler zaman kaybı ve boşunadır.Neredeyse tüm değerlendirmeler aynı gözükür.Çalışanlarıyla ilgili gelişme göstermek için çaba harcamazlar çünkü buda zaman ve efor kaybıdır.

Empati Kuramama

Kötü yöneticiler çalışanlarını önemsemezler.Zamanlarının çoğunu çalışanlarının yaptığı doğru işleri ödüllendirmek yerine yapılan hataları bulmak için harcarlar.Çalışanlarının işleri,performansları,ev yaşamları,problemleri yada istekleriyle ilgilenmezler.Yardıma ihtiyacı olan insanlara hoşgörü göstermezler.Onları eğitmeye,liderlik etmeye ve geliştirmeye zaman harcamak istemezler.Önem verdikleri şey işleri ve çıkan sonuçtur,aşamalar veya insanlar değil.

Yönetememe

Bir çok yönetici hiçbir liderlik,iletişim veya yönetim eğitimine katılmamıştır.Bir çoğunun inanları yönetme tecrübesi yoktur.Herhagi bir eğitime,tavsiyeye ihtiyaçları olduğunu düşünmezler ve yönetimle ilgili eğitilmeyi istemezler.Ve yanılırlar.Piyanonun başına oturmadan Beethoven’ın 5. Sebfonisini çalamazsınız,derinlere dalmadan iyi bir yönetici olamazsınız.İyi yönetmek ve yol göstermek için gerekli yeteneklerin gelişmesi zaman alır.

Zaman Darlığı

Kötü yöneticiler iyi bir yönetim için zamanı idareli kullanmanın gerekli olduğuna inanmazlar.Daha öncede söylediğim gibi iyi bir yönetici olmak için zamanı harcamayı öğrenmek ve doğrudan bildirmek lazım.

Gayretsizlik

Zaman beraberinde çabayı getirir.Bir şeylerde iyi olmak zaman ve çaba gerektirir.Profesyonel atletler zamanlarının çoğunu yeteneklerini geliştirmek için harcarlar.İnsanları yönetmek uğraş ister.Bir gecede veya şans eseri gerçekleşmez.Etkili bir şekilde yönetme,yol gösterme ve çalışanların geliştiği bir sonuç üzerinde sürekli durulan sürekli bir öğrenme sürecidir.

Akıllı hedef koyamama

Kötü yöneticiler berbat hedefler koyarlar.Genellikle belli olmayan,ölçüsüz,ulaşılamaz,gerekçi olmayan ve zaman kısıtlaması olmayan hedeflerdir.Yani çalışanın gerçekten hedefe ulaşmasından yola çıkarsak eğer bu yöneticinin yönlendirmesine bağlıdır.Bu sadece çalışanın değil yöneticininde başarısızlık reçetesidir.Her çalışana göre iyi hedef belirlemek için harcana ekstra çaba yılın sonunda hedef başarıları incelendiğinde ve değerlendirildiğinde ciddi bir zaman ve uğraş kazancı elde edildiği görülür.

Kötü yöneticilerin en büyük problemlerinden biri, birçok durumda onlar bile kötü olduğunu bilmiyorlar. Aslında iyi bir yönetici olduğuna inanıyor. Bu olabilir. Çünkü onlar kötü yöneticiler tarafından mevcut konumlarına terfi ediliyor. Maalesef onlar şimdi o yöneticilere destek olan insanlarda sırasıyla kötü yönetici olacak.

Kötü yöneticiler gerçekçi insanları yönetmek istemiyor. Eğer kalbiniz varsa ve zaman ve çaba koymak için hazırsanız, istekliyseniz, yöneticiden daha fazlası olursunuz.

Tüm yöneticilerin gayret ettiği gibi sende gayret edersen iyi bir yönetici ve danışman olabilirsin !

Ron Feher’in” 10 Ways to Identify a Bad Manager!” adlı yazısından alıntıdır.
https://www.linkedin.com/pulse/10-ways-identify-bad-manager-ron-feher

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın