KÜRESELLEŞME & YENİ DENGELER “DÜNYA SİSTEMİNDE OYNAYAN TAŞLAR" – Ali BABACAN

171

İstanbul’da Swissotelde gerçekleşen Forum İstanbul 2013 etkinliğinde KÜRESELLEŞME & YENİ DENGELER “DÜNYA SİSTEMİNDE OYNAYAN TAŞLAR” konulu  konferansta bu yıl yerimi aldım. Organizasyon sonunda etkinliğe 2 yıldır gitmediğim için pişman olarak ayrıldım açıkçası. Yazı dizimize bir Endüstri Mühendisi olan Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ ın açılış konuşmasından  başlayacağım.  Ali Babacan dünyada ekonomi durumlarına, mevcut krizlere, ülkenin son 10 yıldaki politikasına ve gelecek 10 yılda odaklanılması gereken 10 temel konuya değindi.

Avrupa’ da ”Bankaların batması gecikti. Kriz bitmedi.”

Avrupa’ nın günümüz ekonomik sıkıntılarından bahsederek başladı konuşmasına. Avrupa’ da krizin bitmediğini sadece bankaların batmasının geciktiğini söyledi. Bu krizde verilen uzun vadeli sözlerin yerine getirilememesi ve kısa vadeyi kurtarma planları sebebiyle “G-20 de Avrupa ülkeleri başta Fransa olmak üzere sözlerini tutamadıklarını bildirdiler.” Finlandiya kuzeyinde yer alan Lapland bölgesinde birebir basından uzak olarak 8 ülkeden önemli kişilerle sohbet ettiklerini ve Avrupa hakkında konuştuklarını belirtti. “Avrupa hakkında konuştuk. Kaygılar artmış. Özellikle politikada kısa döneme bakış Avrupa’ nın en büyük sorunu. Türkiye 2023 hedefini konuşurken çoğu Avrupa ülkesi önlerindeki 1 ayı düşünüyor.”

Gelişmekte Olan Ülkeler ve Gelişmiş Ülkeler Dengesi

Sadece Avrupa’ da ki değil dünya genelinde birçok ülkeden örnekler vermeye devam etti Ali Babacan ve şunları ifade etti “Japonya’ nın kamu borcu %250 yi bulmak üzere ve çözümü ise parayı basmakta bulmuşlar. Gelişmekte olan ülkelerde likidte çok fazlayken; ABD, Japonya gibi yerlerde tehlike oluşturuyor. Likidte geri çekileceği zaman, gelişmekte olan ülkelere dikkat edilmeli. Güven olmaz ie tüketici durur, üretici durur. Likidte istediğin kadar olsun büyüme gelmez. (Örn: ABD,Avrupa, Japonya) “.

“Dünyadaki Toplam GYİH da gelişmekte ülkeler gelişmiş ülkeleri geçmek üzere.”

Dünya’ da bu dönem gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkeleri sermayede yakalamasınada değinen Ali Babacan  G-20 nin’ de zirveler anlamında önemli bir karar mekanizması olmasından bahsetti. “2008 Krizi sonrası G-20 ciddi bir zirve haline geldi. G-20 de alınan kararlar IMF, Dünya Bankasında anında görülür oldu.”

Türkiye’ nin Politikaları

Ali Babacan dünya ekonomisi sonrası Türkiye’ ye döndü. Hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlük, demokrasi için “hala uzağız” ifadesini kullandı.  “Buralarda gri alanlar olmamalı.”  Hükümet politikalarını iktidara gelindiğinden beri 4 döneme ayırdı.

 • 2008’ e kadarki politika: “Bankacılık, sağlık reformları gerçekleştirildi. Ekonomi bünyesini krize karşı koruma amacıyla çalışıldı.” Buradaki felsefe ise çok dikkat çekiciydi: “Tedbiri işler iyiyken alacaksınız” 2008 krizine tedbirler iyi ortamda alınarak hazırlanıldı. Burada örnek olarak Mortgage’ e değindi. “ABD de krizi patlatan Mortgage da Türkiye %25 nakit kuralı getirdi.” Bu kuralla gayrimenkullerin değer tespitinin BDDK veya SPK tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerince yapılması gerekmiş oldu aslında. Bunların bir zorunluluk olarak ifade edildiği kararla kredi ve teminat arasında sağlıklı ilişki kurulabilmesi hedeflendi.
 • 2009 Politika: “Krizde Türkiye ekonomisi %49 daraldı. İspanya,İtalya, Portekiz gibi ülkelerin hepsi kamuyu harcama arttırmasını sağlamaya çalıştı. Türkiye ise kamu borcunu azaltmayı seçti. Mili gelire oranlar %46 dan %36 ya bu oran indirildi.”
 • 2010-2011 Politika: “%9.2 ve %8 gibi büyüme oranları bu dönemde görüldü.Büyümenin bir kısmı kredi çekmeyle ve borçlanma ile büyümenin cari açığı arttırdığı farkedildi. Siyaset olarak bu konuda bir tercih yapıldı ve tedbir alındı. Banka kredi hacmine sınırlama getirildi.”
 • 2012: “%2.2 Büyüme oldu. İstikrara güven 1 milyon 88 bin yeni kişiyi istihdam ettirdi. Büyüme belli bir planda %2.2 olacağı bilindiğinden bu yapıldı.” Aslında burada sürekli denilen ekonomik istikrarın önemine bir örnek verilmiş oldu.
Ali Babacan
Ali Babacan Forum Istanbul’ da Konuşmasını Yapıyor

Bu yıla kadarki politikaları aktarıp günümüze dönen Ali Babacan, “Hazinenin borçlanma durumu tarihin en düşük noktalarında güven endeksi en yukarılarda yer alıyor. Bu yıl %4 gelecek yıl ise %5 büyüme bekleniyor bunlar iç ve dış olarak yarı yarıya dağılıyor.”

“İhracat pazarı genişletilmeli. Avrupanın iç pazarı şuan çok kötü durumda. Türkiye’ de 4 yılda istihdam 4 milyon kişi arttı. Bu istihdamın 200 bini devlet gerisi özel kurum. Avrupa’ da ise 6 yıl daha düşüş bekleniyor. “ Geçtiğimiz ay araştırıp bulamadığım ülkedeki gelir dağılımını gösteren gini katsayısı ile alakalı olarakda şu bilgiyi not ettim. Ali Babacan “Gelir dağılımında ise raporlara göre gelir dağılımının düzeldiği en hızlı ülke Türkiye.” Olduğunu ifade etti. Son 1 yılda Türkiye’ de yapılan yapısal düzenlemeler ise şu şekilde:

 • 2012 Ortasında yapılan yeni Türk Ticaret Kanunu
 • Yeni Barolar kanunu
 • Yeni sermaye kanunu
 • Deprem sigortası sistemi (Sigortalı konut sayısında 1milyon civarı artış oldu.)
 • Melek yatırımcılık, Girişimcilik
 • Borsa İstanbul ile finansal alt yapı kurulumu 

Ali Babacan, AB sürecinin kendi iç reformunu düzeltmesi açısından önemli olduğunu belirtti. Örneğin ülke ilişkilerinde ikili ilişkileri engelleyen çoklu düşüncelerden bahsetti ve “Hindistan’ ın Pakistan ile arası kötü o zaman dostumuz olamaz anlayışını yıktık.” örneğini verdi.

Gelecek 10 yıl İçin Temel Konular

 • Ekonomi tasaruuf oranları artmalı çünkü hakedipde refahı yaşamalıyız önce çalışmamız lazım.
 • Kayıt dışı durmalı
 • Üretimde daha yüksek katma değer ve inovasyon gerekli.
 •  Enerji ithalatımız 60 milyar dolar bu nedenle Yenilenebilir ve kendi enerjimizi üretmemiz çok önemli,
 • İş gücünde katılık işsizliğe sebep oluyor. Türkiye’ de katı.
 • Yargı ve eğitim çok önemli 2 konu. Türkiye’ de çalışanların ortalama örgün eğitim süresi 5-6 yıl.Bu konuda en dipteyiz. Onyıllar alır bunu düzeltmek. Genç nüfustan çok genç nufusun eğitilmesi önemli. Ezebere dayılı eğitimde birinciyiz.  Bunların düzeltilmesi lazım.
 • Dünya’ nın 2023’ de en iyi ilk 10 da finans merkezi olma hedefi var İstanbul’ un. Bu hedef gerçekçi ve iddalı bir hedef.

Forum İstanbul’ da Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ ın konuşmasından notlar bu şekildeydi.

Yoruma kapalıdır.