Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP)' nın Kurumsal Faydaları ve Tarihi

1 139

Enterprise Resource Planning (ERP) yani Kurumsal Kaynak Planlama’ nın giriş kısmından faydalarından, tarihinden ve neden kullanılabileceğine dair yaşanmış örneklerle hazırladığım bir yazı olacak.

Tarihçe

ERP Tarihi
ERP Tarihi

ERP sistemlerinden önce dünyanın bilgisayar ve yazılım konusundaki gelişmeleri ele alınmalı ve ERP öncesinde firmaların neler yaptığına dair ufak bir kaç bilgi vermek ERP gerekliliği adınada faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Bilgisayar tarihinde çok önemli gelişmeler olmamasına rağmen gerekli hesaplamalar yapılabilip Aya gidilmiş veya uçaklar inip kalkmış, dünya savaşları olmuş büyük çaplı silah sanayi üretimleri gerçekleşmiş. Ancak, 1924 de gelen modern bilgisayar tanımı 1970 lere kadar çok yavaş ilerlemeler kaydetmiş. 1970 lerde kişisel bilgisayarların gelmesine yakın dönemlerde, o çok yer kaplayan bilgisayarlarda sadece çok büyük firmaların yada hükümetlerin ulaşmasından öte yayılmaya başlamış. (E-HOW). Firmaların stoklarını genel hatlarıyla kontrol edememesi ve derinlemesine tüm stokların konrol edilmesininin sağlanmasını yazılım programlarıyla firmalar çözmeye başlamışlardır.

1970 MRP : Material Requierement Planning yani ilk stok takip sistemlerindendir. Daha önce talebe göre değil üretim kapasitesine göre yapılan üretimler artık bu sistemle talebe bağlı üretim için stok takip sistemine geçilmesini sağladı. Ne kadar satabileceksen o kadar üret kavramı geldi.

1980 MRP2: Bu sistemde MRP’ ye ek olarak kapasite planlaması geldi. Bu sayede kalite ve süreç kontrolü başladı.

1990 MRP2 + MES: Manufacturing Execution Planning, Sürekli yeni ürün planlaması dönemi başladı.

Günümüz ERP 

ERP tarihçesinden kısaca bu şekilde bahsedebiliriz.  ERP nin de her yazılım gibi bir felsefesinin olduğu bilinmelidir. ERP aslında bir araçtır.

ERP Kullanımında Firmaların Sorun Yaşama Sebepleri

 • Eğitimin Düşük Olması
 • ERP nin Sevilmemesi ve bu nedenle kullanılmaması
 • Felsefesinin bilinmemesi ve pahalılığı

Türkiye’ de ERP sistemleriyle sorun yaşayan firmalardan birisi de ROKETSAN olmuş. Roketsan erp sistemine girilmeyen veriler sebebiyle sistemin belli bir zaman sonra verdiği 93 milyon dolarlık paranın karşılığı olmadığı şeklinde bir uyarı vermiş. Firma çalışanlarının erp sistemine düzgün veri girişi yapmaması bu hatayı doğurduğu gibi aylar önceki yanlış girilmiş verinin de düzeltilmesi de sağlanamıyormuş. Hemen tüm modüllerinin alınması sebebiyle zaten çok pahalıya mal olmuş sistem için bir eğitim ve düzeltme ERP yazılımı sahibi firma (Oracle) tarafından yapılmış. Bülent Alataş hocamızın anlattığı bu hikayede aslında ERP nin bir zahmetten ziyade faydalı olacağına dair bir inanç oluşması

erp

gerektiğine çalışanları inandırmak daha iyi bir sonuç verebilir. ERP sistemi doğru kullanıldığında IK bölümüne bile fayda sağlayabilir. Mesela, Üretimle ilgili bilgilerin ERP üzerinden doğru paylaşılması, üretim için gereken eleman alımı, izinlerin üretime göre işçiye ihtiyacın olup olmaması görülerek ayarlanabilir. Sol taraftaki şekilde aşşağı yukarı firmaların içerisinde yer alan ve ERP ye verilen bilgileri ele almak istedim. Bu görünen şemadaki gibi fira içerisindeki departmanlar tarafından anlık görüntülenebilir hale geldi. Bazı bilgileri her bölümün görememesini yada işe yarayacağı bilgiyi görmesinin sağlanması gibi bir CEO da bütün bilgileri görebilir anlık olarak. Akıllı cihazlarla bu işlemler iş bilgilerini her ana bile taşır duruma geliyor. Örneğin, Tedariği yapılacak bir mal satın alma ekibine bildirilir. İhtiyaç karakteristiği nicelik anlamda adamın önüne koyulur. Tedarikçi birkaçtane o niceliğe sahip ürünü bulur. Teknik bilgi istenir ve teknik ekip bu konuyu değerlendirir. Buda gerçek zamanlı paylaşımı ve akış kolaylaştırır. Mali şeffaflıkda sağlandığında ERP üzerinden neden pahalı ürün seçildiği gözükebilir mesela (eğer pahalı ürün seçilirse tabi). ERP böylece yapılan işin görülebilirliğini ve hesap verilebilirliğini de sağlar. Ama şunu asla unutmamak lazım “Yazılımlar yönetildiği kadar iyidir.”

ERP’ yi özetlemek gerekirse: İş süreçlerinin entegre ve otomatize edilmesi, gerçek zamanlı veri üretimi ve paylaşılması.

ERP yi Uygulayan Şirketlerde Rakamsal İyileştirmelerin Genel Ortalamaları

 • Stok Seviyesi -%32
 • Personel Sayısı – %27
 • İşgücü Verimliliği +%26
 • Sipariş İyileştirme +%20
 • Muhasebe Verimliliği +%19
 • IT Maliyeti -%14
 • Nakit Akışı İyileşmesi +%11
 • Gelir Kar Artışı +%11
 • Nakliye (Lojistik) Masrafı -%9
 • Bakım Onarım -%7
 • Zamanında Teslimat +%6
1 Yorum
 1. Murat Kocayanak diyor ki

  ERP faydaları için verdiğiniz rakamların referans kaynağını belirtebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın