Lider Gibi Nasıl Dinlenilir

84

Liderlik serüvenimiz boyunca topladigimiz her biri eşsiz bazi tecrübeler, algılar, anılar ve bir nebze tavsiyeyi bir araya getirdik. Elde ettiğimiz düşüncelerin ve tahminlerin zengin dokusu bizi eşsiz yapmaktadır ve bizim uzmanlık alanımızın boyutunu oluşturmaktadır: Liderler çok şey biliyorlar. Ama bizim işimiz bu uzmanlığı en iyi şekilde kullanmaktır. Ustalığımızı doğru yolda çalışmak ve anlık olarak en iyi kararları almak için yerleştirdiğimize nasıl emin olacağız? Dinleme ile öncülük yaparak.

Dinleme en güçlü ve etkili şeylerden biri olmakla beraber bu durum liderleri usta yapabilmesine rağmen zor olacak. Çünkü: Birçok lider “ Eğer dinlersem, hiçbir şey yapamam” şeklinde düşünür. Bu günlerin ara yaşlarında dinleme daha zor yapılıyor ve sürekli uyarıya alışkınız. Duymazdan gelmeye başlarız ve zihnimiz boş gezintiye çıkar ve ayaklarımız hafifçe vurmaya başlar ama bu meşgul kalmamız için önemlidir.

Birçok lider “Eğer dinlersem, hiçbir şey yapamam” şeklinde düşünür.

Her etkileşim içinde veya temas noktasında beynimiz ve kalbimiz ile konuyu dinlemek konunun kavranmasını tamamlamak için çok önemlidir. Tam bir anlama olmaksızın, herkesin zamanını yanlış problemi çözmek veya sadece belirtiye hitap ederek, kök neden olmaksızın kolayca zamanları boşa harcayabiliriz. Birçok lider meydan okumak için, çoğu kez gündemdeki konuyu tamamen anlama öncesinde kısaca  “düzenleme” ile sıçrayış yaparlar, çünkü onlar çok şey bilirler. Bu ilk zamanda doğru şansı yakalamak adına vakit kaybı olabilir ve konu hakkında fazla bilgi bilenlerden fırsatları öğrenmek heba olabilir.

Etkin bir şekilde dinlemek için, lider gibi dinlemenin üç yolunu pratik yapin:

  1. Kanıt İçin Kafan İle Dinle:

Bütün gerçekleri, figürleri ve arka planları, lafı arada söyleme durumu için öğren. İçine zıplamak için pratik yap. Soru sormaktan korkma bu daha fazla bilgi sağlayacak.

  1. Enerji İçin Kalbin İle Dinle:

Diğer insanlar konuşmada nasıl davranıyorlar? Dikkatli ol. Enerji yeşil( iyimser, alarma geçirici, meraklı, kendinden emin) mi? Enerji sarı (sorgulama, kararsız veya belli olmayan) mı? Enerji Kırmızı( sinirli, içine kapanık, göz temasından kaçınmak, kapama) mı? Çalışanların senin ilgilenmen için teşekkür edecekler. Çalışanlar çoğunlukla patronlarının hal ve hareketlerine duyarlıdırlar ama duyarlı olmayan çok nadirdir, istisna olun.

  1. Konuya Dokunan Diğer Bütün Sesleri Katlanarak Dinle:

Her konuşma önceki birçok etkileşimler tarafından etkilenmiştir. Gerçekten konunun doğru anlaşılması için bütün paydaşların hakkında düşünmek önemlidir. Konuya dokunan bütün sesleri konu ile ilgili olmasa bile dinleyin. Bu uygulama ile daha dolgun resimler ortaya çıkacak. İnsanların konuşmasına izin verdiğinde dinleme ile pratik yaparak kısa sürede ne kadar öğrenebileceğine hayran kalacaksınız. Bu durum bu ipucunun hatırlanmasında yardımcı olacak: Onların konuşmaları bittiğinde zarifçe alarma geçerek duyduğunuz kısa az cümlelerden özet çıkarabilirsiniz. Bitirdiğinizde  “Doğru anladım mı?” sorusu ile çalışanlar kendilerini dinlediğin için değerli hissedecekler, daha iyisini yapacaksın, hızlı karar vereceksin ve onlara bu işte beraber olduğumuz mesajını göndereceksin.

     Dinleme İle Nasıl Öncülük Pratiği Yapacaksın? Dikkatli Dinleyerek Farklı Yapmış Olduğun Bir Zaman Var Mı?

Douglas R. Conant New York Times’ ın çok satan yazarıdır ve 40 yılın üzerindeki liderlikle ilgili tecrübelerini birinci sınıf küresel şirketlerin konuşmacısı olarak kullanmaktadır. ConantLeadership’ in CEO’ su olup, 21. Yüzyıl da toplumda görev odaklı toplum liderlerinin ve öğrencilerinin kim olduğunu savunuyor. Ayrıca Doug Campbell Soup Company’ nin eski CEO’ su olup Northwestern Üniversitesin de Kellogg Yönetici Liderlik Enstitüsü’ nün, CECP ve Avon Ürünleri’nin başkanıdır. Doug En İyi Fikir Lideri olarak 2014, 2015 ve 2016 yıllarında Amerika Genelinde Güven tarafından,  Inc Magazine tarafından En İyi 100 Liderlik Konuşmacısı arasında, Global Gurus tarafından En İyi 30 Profesyonel Lider arasında, Amerikan Yönetim Topluluğu tarafından 2015 yılında Lideri İzlemek olarak adlandırılmıştır.

 

Yoruma kapalıdır.