Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Lider Olmak Yetmez; Lider Gibi Düşünmek Gerekir. Peki Nasıl Bir Lider Gibi Düşünülür?

0 27

Nasıl Bir Lider Gibi Düşünülür?
İnsanlar lider pozisyonuna terfii ettikten sonra sıklıkla bu noktayı gözden kaçırır. Ve muhtemelen bu; kariyerlerinde daha fazla başarısızlık nedenidir.

Lider olmak her şeyi değiştirir. Öncelikle liderseniz başarının hepsi sizindir. Sizin performansınız ve katkılarınızla gerçekleşmiştir. Bu elinizi kaldırıp seslendiğinizde karşı tarafa doğru cevabı iletmenizle alakalıdır.

Lider olduğunuz zaman, büyüyen her şey başarıdır. Bu başarı sizin için çalışan insanların; akıllı büyük ve cesur düşünmesiyle oluşur. Artık sizin bireysel konular haricinde takım üyelerinizi desteklemek ve onların özgüvenlerini nasıl arttıracağınıza yönelik bir şey yapmanıza gerek yoktur. Madem ki kazandınız evet siz ve ekibiniz bundan payını alacak.

Başka bir deyişle başarı;  bir lider olarak sizin yaptıklarınızdan dolayı değil takımınızın yansıyan zaferinden dolayı gelir.

Şimdi; büyük bir geçiş var. (Hiç soru olmadan mı? Bu çok zor.) Lider  olmak temelde yepyeni bir zihniyet gerektirir. Artık “Nasıl ön plana çıkabilirim?” “Çalışanlarıma işlerini daha iyi yapmalarında nasıl yardımcı olabilirim?” diye daha uzun süre düşünmeye başlarsınız. Bazen yıllarca bu momentumun içinde mahvolursunuz. Tüm bunlardan sonra muhtemelen bütün hayatınızı harcamış, ilkokuldan başlayarak yaptığınız son işe kadar üstün bir katılımcı olarak elinizi havaya kaldırmışsınızdır. Fakat iyi haber terfi aldığınızdır. Çünkü birileri sizin iyi bir şeyler yapabileceğinize inanıyor ve başarılı bir antrenör olarak yıldız oyuncunun sıçrayış yapabilmesi için yardımcı olabileceğinizi biliyor.

Peki bu sıçrayış neleri içerir? İlki ve en önemlisi, çalışanlarınızın aktif bir şekilde akıl hocalığı yapmanıza ihtiyacı var. Hayata karşı pozitif enerjinizi yansıtın,  çalışırken birlikte yapacaklarınızda geleceğe dair iyimserliğinizi gösterin ve bu tutumunuzu koruyun. Her kişinin durumuyla ilgili özel hareket edin.  İnsanlara geri bildirimler yapın-fakat sadece yıl sonu ya da yıl ortasında değil- toplantılar sunumlar ya da ziyaretler sonrasında da geri dönüş yapmak fayda sağlar. Önemli bir şeyler öğrendiğiniz her zaman bunu yapın. Ne istediğiniz, onların ne yapacağı ve yaptıkları şeyleri geliştirmek adına nasıl bir yol izleyecekleri hakkında görüşmeler yapın.

Ve daha fazla ballandırmaya gerek yok. Olanlarla ilgili açık sözlü olun, bu arada, etkileyici liderlerin belirleyici özelliklerinden biride budur. 🙂

Asla unutmayın –tüm bunların sayesinde-  lider sizsiniz. Artık bu sizin yaptıklarınızla değil ekibinizin yaptıklarıyla ilgilidir.

Kaynak: https://www.linkedin.com/pulse/20130708115451-86541065-how-to-think-like-a-leader?trk=mp-reader-card alıntılanmıştır.

Bir Cevap Yazın