Liderler çalışanlarla neden arkadaş olamıyor?

52

Liderlik öyle bir şey ki, yıllardır yaptıklarımın doğru olup-olmadığını araştırıyorum. Çok mu sertim, yoksa çok mu yumuşağım? İnsanları anlamaya çalışıyor muyum, yoksa onları önemsemiyor muyum? Onlar benim arkadaşım mı? Bütün bunlarla nasıl baş edebilirim? Keşfetdiğim en önemli husus şu:

Olduğunuz gibi davranın ve hiç kimseyi taklit etmeyin.

 

Liderlik pozisyonu içerisinde olduğunuz zamanlarda kendinizi eleştirmesi için yanınızda çoğu zaman kimse olmaz, liderliğinizi geliştirmeniz için neler gerektiğini söyleyecek birini bulmakta zorluk çekersiniz. En önemlisi ise takımınızın gelişimini, yapabileceklerinin en iyisini yaptıklarından emin olmak için vaktiniz olmaz.

Yolunuzdakı iskele kapıları

Farklı durumlar için farklı liderlik tipleri vardır. Her şey yolunda gittiğinde ve rüzgar da arkalarından  estiğinde bazı liderlerin işleri istediği gibi gider. Ama, üzerinize doğru büyük bir dalga geldiğinde kurtarılma modu’ nda olursunuz. Bazen bu tip liderler gemisini sakin bölgelere çekmekte zorlanır. İyi liderler şirketini iyi zamanlarda iyi yönetir, ama harika liderler gemisinin etrafını dalgalar sardığında bile gemisini su üstünde tutmayı başarır ve her zor durumdan bir ders çıkartıp farklı açılardan gelebilecek tehditler karşısında dayanıklı olabilecek stratejiler kurar. Çoğu zaman siz böyle durumlarla karşılaşana kadar hangi tip lider olduğunuzu anlayamazsınız.

Neler yapmam gerekir?

Benim nasıl bir lider olduğumu öğrenmek isterseniz, geçmişte çalıştığım insanlarla iletişim kurabilirsiniz. Zaten , ben kendimin her zaman sorumlu ve gelişim ihtiyacı duyan bir takım yaratdığımdan eminim. Ben sistemlerden, işlerin gidişat raporlarından ve son teslim tarihini ayarlayan kişilerden sorumlu biriyim. Bu yüzden yaptığım işle ilgili dikkatli olmam en önemli unsur.Sahip olduğu çalışanlarının doğru kişi olup olmadığını anlamakta bir çok lider sorun yaşar. En tehlikeli tip insanlar sizinle zıt düşdügünde akıllıca konuşabilen insanlardır. Zira siz her şeyin yolunda, kontrolunuz altında olduğuna inanırsınız, ama işler hiç de öyle yürümüyordur.Bir nevi sizi hipnoz ederler. İş yerinizde güçlü bir sisteme sahip olmanız sizin son teslim tarihine yetişseniz ve ya yetişmeseniz bile böylesine konuşmaları yapmamanızla ilgilidir. Zira, siz de böylesine tehlikeli tip çalışanlarınızın etkisi altına düşe bilersiniz. Kısacası bu tip insanlarla çalışmamanız sizin hayırınıza olur. Lider pozisyonunda çalışan kişilerin yaptığı diğer hatalardan biri de sevilmeye çalışmaları ve herkesle arkadaş olmak istekleri. Siz çalışanlarınızı sevebilirsiniz , ama onlarla arkadaş olamazsınız. Şöyle özet olarak söyleye biliriz: işçilerinzle zaman geçirdiğinizde hiç bir zaman çok içki içmeyin, onlarla ileri seviyede bir bağ kurmayın. Aksi taktirde onların gözünde saygınızı kayb edersiniz, ve bu sizin karar- verme ile ilgili operasyonlarınızı da bozar.

Son Hedef

Günün sonunda biz liderlerin görevi işletmenin hedeflerine ulaşmak ve teslimat için yapabileceğimiz ne varsa hepsini yapmak. İnsanları saygı ile yönetmenin en iyi yolu, sizin emrinizde olan insanların motive olduklarından emin olmanız. Yapacağınız diğer şey, hayatınızda en çok zaman geçirdiğiniz yerde-işinizde yaptıklarınızdan zevk almanız ve eğlenmeniz. Bu yolda yapacağınız ilk şey sizin için çalışacak doğru insanları bulmanız. Doğru kişiyi bulduğunuzda geri kalan bütün işler kolaylaşır.

Boost Juice kurucusu Janine Allis

Kaynak: https://www.linkedin.com/pulse/how-i-lead-janine-allis

  
 									

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yoruma kapalıdır.