Liderler, motivasyonu kendileri yaratmaz, yalnızca bağlarını çözer

73

Hepimizin hayatı bir amaç doğrultusunda yönetilmekten ibarettir. Bu hayatın  yöneticisinin kim olduğunu sizin hayatın akışına karşı gösterdiğiniz tutum belirler. İçinde bulunduğunuz durumu etkileyen bir çok faktör varken izlemeniz gereken rotayı belirlemek ve var olacak riskleri öngörmek ne kadar zordur tahmin edebilirsiniz.

Resme daha büyük baktığımızda her pazarın akışına karşı işletmesi adına kürek çeken yöneticileri görebiliriz.  Bir işletmenin geleceği birden fazla dış ve iç faktöre karşı birimlerin ve birimleri yöneten kişinin senkronizasyonunu tutturabilmesine bağlıdır. Tıpkı bir orkestra gibi. Itay Talgam TED konuşmasında bir orkestra içinde düzeni sağlayabilmek ve müzisyenler arası uyumu yakalayabilmenin öneminden çeşitli örneklerle bahsediyor. Pazar riskleri, işletmenin karşı karşıya olduğu yaptırımlar, harcamalar, zaman yönetimi, stok yönetimi, planlama gibi seslerin eşsiz ritimler oluşturup bir müziğe dönüşebilmesi için yöneticinin bir orkestra şefi gibi batonu eline alması ve ekibine doğru müdahalelerde bulunması gerekiyor.

Bir yöneticinin sahip olması gereken donanımların hepsi size endüstri mühendisliğini seçtiğimiz andan itibaren kazandırılmaya çalışılıyor. Fakat öğretilenlerin teoriden öteye gitmesi için deneyiminizin olması şart. Roselinde Torres  21.yy’ da büyük bir lider olabilmenin yolu hakkında tecrübe edinebilmek için işinden ayrılıp tüm zamanını liderleri incelemeye ayırıyor. Elde ettiği sonucuysa şu şekilde özetliyor.

21. yüzyılda büyük bir lider olmayı sağlayan şey nedir? Birçoğunu gördüm ve onlar ön plana çıkıyorlardı. Onlar dünün rahat öngörülebilirliği için değil, bugünün gerçekleri ve aynı zamanda yarının bilinmeyen tüm olasılıkları için kendilerini hazırlayan bay ve bayanlardır.”

Yöneticinin ekibi iyi seçmesi gerekiyor, müşterinin ne istediğini iyi bilmesi gerekiyor,ekip arasında bilgi akışının devamlılığını sağlaması gerekiyor ve en önemlisi bu çalışmaları ve daha fazlasını işletmenin geleceği hakkındaki belirsizlik ve risk altında yapması gerekiyor.

 

Kaynak: Ted Talks

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yoruma kapalıdır.