Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Lidersiz Bir Dünyada Sorumlulukların Paylaşımı / Ümit Boyner & Serpil Timuray

0 178

Forum İstanbul 2013 yazı dizimiz  Lidersiz Bir Dünyada Sorumlulukların Paylaşımı konulu panelde TÜSİAD Eski Başkanı Sn. Ümit Boyner ve Sn. Serpil Timuray küresel anlamdaki çok kutupluluk, G-8′ den G-20′ ye sürdürülebilir yeni bir dengenin anahtaları gibi konuların konuşulduğu bölümde söz aldı.

Ümit Boyner Küreselliğe nasıl geçileceğinin önemli olduğunu ve büyüme hızının gerçekliğinin konuşulmasının önemli olduğunu belirtti. Ümit Boyner konuşmasına şöyle devam etti:

“Küresel olarak bir güç boşluğu var. G-20 nin maliye tarafı çok iyi çalışıyor  ama IMF-Dünya bankası gelişmekte olan ülkelere mevcut sistemde katkı sağlayamamaktalar ve bunlar ciddi belirsizlikler.“

Ayrıca, G-20 deki Siyasi liderler içinde güvenlik, siyasi olarak çözümlere odaklanmaları gerektiğini söyledi. Dünyada ki ekonomik kriz için de “Finansaldan öte bir mali kriz oldu ve kamu borçları oluştu.” İfadesini kullandı. Bu krizinde gelişmekte olan ülkelerinden büyümesi yavaşlattığını belirtti. Dünyada kurulan yeni dengede Afrika’ nın önemine işaret edip “Afrika, 2 milyar nüfusuyla küresel büyümenin yeni motoru olacak. ” cümlesini söyledi. Afrika’ nın önemiyle alakalı olarak da zaten Forum İstanbul 2013 ekibi ayrıca bir bölümü yazı dizimde görebileceğiniz gibi konferansa eklemişti.

Türkiye’ nin gelişme sürecinde AB Sürecinin’ nin gelişmemiz açısından çok önemli olduğunu belirtti.Birliğin sağlanması çok önemli bir prova olduğunu Türkiye’ nin gelişimi açısından çözüm sürecinin başarıya ulaşmasının sağlayacağı avantaja değindi. Türkiye’ de üzerinde çok konuşulan inovasyon üzerine söyledikleri ise çok kritikti.

“İnovasyon çok kullanılıyor. Robert G. “1950 lerden beri dünya hep büyüyebileceğini düşündü ancak bundan sonraki inovasyon sanayi devrimindeki etkiyi yapmayacak.” Küresel büyümede engeller var denebilir. “

Ali Babacan’ ın dediği yapısal reformlara işaret edip eğitimi ön plana çıkararak “Eğitimden çok eğitimin niteliği önemli, Yapısal reformlar mali ile birlikte mikro seviyede eğitime kadar uygulanmalı” diyerek sözlerini bitirdi.

YASED Başkanı Serpil Timuray ise Dünyada iletişimin ve teknolojinin önemine değindi.Bilim kurguda görülen şeylerin artık günlük hayatımızda görüldüğünü ve güce ulaşmanın eskisine göre daha kolay ve daha kısa bir sürede gerçekleştiğini belirtti. Aslında ekonomik kriz sonrasında dünya genelinde gözlerin G-20 ye çevrildiğinin ve yeni arayışların liderlik anlamında devam ettiğini sözlerine ekledi. Aslında daha önce konuşan Ali Babacan ve Ümit Boyner’ in ifadelerinde de görüldüğü gibi küresel bir güç boşluğu kriz sonrası oluşmuş durumda. Ancak Serpil Timuray şunuda sözlerine ekledi: “Türkiye bu yeni dönemin en şanslı ülkesi denebilir. En kritik rolü üstlenebilir.”  Türkiye’ nin önümüzdeki süreçte küresel bir güç olmak için yapacaklarını ise şu şekilde özetledi:

  • Uluslararası yatırım çekmede 23. Sıradayız. 2023’ de buda ilk 10’ a girmeli
  • Bölgesel etkinlik ve AB uyumu birlikte gitmeli.
  • Mevzuat kadar alışkanlıklarda  değiştiği için teknolojide çalışmalar artmalı.
  • Sürdürülebilir büyüme için yatırım iklimi arttırılmalı ve uluslararası ticaret gücü arttırılmalı

Lidersiz Bir Dünyada Sorumlulukların Paylaşımı paneli bu konularla ve konuşmalar ile son buldu.

Bir Cevap Yazın