752x395-malezyali-telekom-devine-turk-ceo-1550562488683

Malezya’ya Türk CEO: Bir Endüstri Mühendisi

Eski Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEOGökhan ÖğütMalezya‘nın en kapsamlı telekomünikasyon şirketi Maxis’in yeni CEO’su oldu.

Yurt dışında böyle önemli bir göreve getirilen kişinin Endüstri Mühendisi olduğunu bilmek gerçekten çok güzel. Bu güzel habere önce Gökhan Öğüt’ü tanıyarak giriş yapalım.

Gökhan Öğüt kimdir ?

Vodafone’un eski CEO’su (2013-2016 yılları arası) Gökhan Öğüt İzmir doğumludur. 15 yaşındayken Ankara Fen Lisesi’ni kazanarak İzmir’den ayrıldı. Ankara Fen Lisesi bittikten sonra ise AFS ile değişim öğrencisi olarak ABD’ye gitti. Daha sonra Türkiye’ye dönünce, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne girdi ve 1993 yılındı bu bölümden mezun oldu. MBA yapmak için ABD’ye tekrar giden Gökhan Öğüt, 2 yıl boyunca University of Illinois at Chicago’da Pazarlama ve Finans Yüksek Lisans eğitimi aldı. Verdiği bir ropörtajda Endüstri Mühendisliği dersleri hakkında şunu belirtiyor:
Her şeyden önce, genel olarak Endüstri Mühendisliği derslerinin mesleki formasyonumda önemli rol oynadığını ifade etmeliyim. Özellikle “Operasyon Araştırması”, “Olasılık” ve “Ergonomi” gibi dersler, analitik düşünme ve problem çözme becerilerimin gelişmesinde etkili oldu. Diğer yandan, kariyerime endüstri mühendisliği okusam da pazarlamacı olarak başladım.

Bu kadar akademik başarının yanında ayrıca spor alanında da başarılara imza atmış. Yine bir ropörtajında, Bornova Anadolu Lisesi’nde okuduğu 4 sene boyunca bir yandan okulun dönem birincisi olduğunu, bir yandan da voleybol takımında Ortaokullararası Şampiyona’da Türkiye ikinciliğini kazandığını belirtiyor.

Kariyerinde bir çok büyük şirkette görev yapan Gökhan Öğüt, Procter & Gamble, İlab Ventures, Danone gibi şirketlerde yönetici kadrolarında görev yapmış.

2018 Haziran’da Maxis’in COO’luğuna getirilen Öğüt’ün,
Malezya basınındaki haberlere göre terfi ettirilerek 1 Mayıs’tan itibaren şirketin CEO’su olarak görevine devam etmesine karar verildi.

Gökhan Öğüt’ün Malezya’nın en büyük telekomünikasyon şirketi Maxis’i daha ileriye taşıması bekleniyor.

Comments are closed.