Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Meslek derneklerine üye olmak için 5 neden

0 8

Farklı alanlarda meslek dernekleri bulunuyor. Bu derneklere üye olmak ne işinize yarar, yıllık aidat ödemeye değer mi?

Gençseniz, öğrenciyseniz ya da kariyerinizin henüz başındaysanız bir derneğe üye olmanız çok işe yarayacaktır.

Çünkü, birçok meslek derneği üniversite öğrencilerine burs verir, staj yapan veya başlangıç seviyesindeki çalışanlara destek olur. Ayrıca, profesyonel gelişim kurslarının yanı sıra, sektörün nasıl işlediği konusunda bilgi sahibi olunmasını sağlar.

Pek çok dernekte, öğrenciler ve genç profesyoneller için üyelik ücretleri çoğu zaman daha düşüktür.

İşte bir meslek derneğine üye olmanın bazı faydaları:

  • İş: Birçok meslek derneği üyelerinin iş bulmasına yardımcı olur ya da kendi üyelerinin sunduğu işleri paylaşır.

 

  • Akıl hocalığı: Genç üyelerle çalışırken akıl hocalığı birçok meslek derneğinin temel taşıdır. Sektörünüzün en başarılı isimleriyle bir araya gelmeniz uzun zaman alabilir. Fakat meslek dernekleri daha deneyimli profesyonellerle bir araya gelmenize destek olur.

 

  • Profesyonel gelişim: Birçok dernek; kurslar, atölyeler, yayınlar ve web sitelerinde yalnızca üyeleriyle paylaştıkları bilgilerle profesyonel gelişim imkanı sunar. Ayrıca, sektördeki trendler ve bu trendlerle nasıl ilgilenmeleri gerektiği konusunda üyelerine güncel bilgiler sağlar.

 

  • Networking: Çoğu dernek yıllık konferanslar düzenler. Bu konferanslar sektörünüzdeki başka kişilerle hem profesyonel olarak hem de dostluk kurmak için fırsat yaratır. Ayrıca, işe alım yapan kişilerle iletişim kurmanıza yarayacak iş ve kariyer fuarları da vardır. Bunlara katılmanız şirketlerin işe alım listelerine daha olay girmenizi sağlayabilir.

 

  • Burslar: En genç üyeler için (lise ve üniversite öğrencileri), burslar bir meslek derneğine girmenin en öncelikli nedeni olabilir. Birçok dernek, o alanda okuyan yeni üyelerine burs verir.

 

Bir Cevap Yazın