Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Metrobüs Yönetim Müdürü Endüstri Mühendisi Zeynep Pınar Mutlu ile Röportaj

0 1.067

Zeynep Pınar Mutlu 2 yıldır Yüksek Endüstri Mühendisi olarak İETT’ de Metrobüs Yönetim müdürü olarak görev almaktadır. Kendisiyle, siz takipçilerimizin faydalanabileceği bir röportaj yapmak için iletişime geçtik.

1) Merhabalar Zeynep Hanım, öncelikle sizi tanımak isteriz. Kısaca Zeynep Pınar Mutlu kimdir? Kariyerinizden ve eğitim hayatınızdan kısaca bahsedebilir misiniz?

Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Aynı bölümde yüksek lisansımı tamamladım, doktora öğrencisi olarak devam ediyorum. Lisans tezim TPM, yüksek lisans tezim ERP hakkındaydı. Çalışma hayatına Beko Beylükdüzü fabrikası TPM departmanında başladım. 9 ay kadar yurtdışında kaldıktan sonra, İngiltere dönüşü İETT’ye başladım. İETT’de 2 Sene genel müdür danışmanlığı, 2 sene Kalite ve Kurumsal Gelişim Müdürlüğü yaptım. Yaklaşık 2 yıldır da Metrobüs Yönetim Müdürü olarak devam ediyorum.

2) Öncelikle İETT ve Endüstri Mühendisleri’ nden bahsetmek istiyorum. İETT eski genel müdürü Dr. Hayri Baraçlı’ da bir Endüstri Mühendisiydi ve siz de İETT de Endüstri Mühendisi olarak çalışıyorsunuz. İETT kaç tane Endüstri Mühendisi var ve hangi pozisyonlarda çalışıyorlar?

İETT’de yaklaşık 50 endüstri mühendisi var. 1 genel müdür yardımcısı, 3 daire başkanı, 12 müdür, diğerleri şef ve mühendis olarak çalışmaktadır.

3) 1 milyona yakın günlük kullanımı ile metrobüs İstanbul’ un vazgeçilmezi ve buranın yönetim müdürü olarak görev yapıyorsunuz. Görevinizi biraz açabilir misiniz? Siz ve ekibiniz metrobüsleri nasıl yönetmektesiniz?

Metrobüs yönetim müdürlüğü 4 şeflikten oluşmakta ve 3 şef endüstri mühendisi:

  1. Hareket Şefliği (Şoför Planlama)
  2. Planlama ve Proje Yönetim şefliği (hat ve zaman planlama)
  3. Filo Yönetim şefliği( sahanın dijital yönetimi ve hat başı amirleri)
  4. İşletme şefliği (saha yönetimi; temizlik, güvenlik, ara peronlar)

Metrobüs hattının zaman planlamaları İETT için özel geliştirilen bir model ile yapılmaktadır. Binen ve inen yolcuların kart bastıkları noktaları girdi olarak alan bu model yolcunun minimum aktarma yapmasını temel alarak mevcut kaynaklara göre araç atamayı optimize etmektedir. Çıkan plan doğrultusunda şoför atamaları yapılarak şoförlerin işleri kontrol merkezindeki bir yazılımla denetlenmektedir. 24 saat tüm istasyonların kameralarla incelendiği sistemde plan dışı olaylara anlık müdahale edilmektedir.

4) Eğitim hayatınızda kazandığınız hangi yetkinlikleri görevinizde kullanıyorsunuz.

İETT’de köklü bir yeniden yapılanma süreci mevcut. Bu yüzden sürekli yeni sistemler kurma çabası içindeyiz.

Her departmanda endüstri mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır.

İstatistik, yöneylem araştırması, fizibilite, kurumsal kaynak planlama, iş güvenliği, planlama, sistem analizi, kalite, proje yönetimi gibi konular iş hayatında en çok yarar sağlayan konular olarak karşıma çıktı diyebilirim.

5) Her sektörde olduğu gibi Bilgi Teknolojileri her alana yenilikler getirmeye devam ediyor. Mutlaka Metrobüslerin doğru planlanması için yeni projeler geliştiriyorsunuzdur. Yenilikçi ve teknolojik ne gibi projeleriniz var? Bu projeler ile neleri hedefliyorsunuz?

Mevcut kullandığımız planlama araçları dışında yurt dışında kullanılan hat optimizasyon programları ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yeni alınacak bu programlar ile ölü km minimizasyonu, bekleme süreleri minimizasyonu, minimum aktarma, işgücünden maksimum yararlanma konusunda geliştirmeler beklemekteyiz. Öncelikli çalışmalarımızdan biri de sahanın insansız yönetimine olanak tanıyan karar destek sistemlerinin kontrol merkezinde hayata geçirilmesi. Birçok konuda dijital alt yapıyı güçlendirecek yazılımlar üzerinde çalışmaktayız.

6) Sitemizi takip eden onbinlerce meslektaş adayımıza neler tavsiye edersiniz? Sizce bir endüstri mühendisi öğrencilik hayatında neleri kesinlikle öğrenmeli?

Yöneylem bir endüstri mühendisinin vizyonunu en çok açan alanlardan biri bu konuda yeni çalışmalar takip edilmeli ve bir yazılım diline hakim olunmalı. Yazılım yapmak için olmasa da ne istediğini bir yazılımcıya tarif edebilmek ve nelerin yapılabileceğini hayal etmek sistem kurmak açısından çok önem taşıyor.

7) Endüstri Mühendisliği’ ni Zeynep Pınar MUTLU nasıl tanımlıyor?

Var olanı iyileştirme, olmayanı hayal etme, mevcut durumdan hiç mutlu olmama sanatı

8) İETT’ de genç mühendislerin yükseldiğine dair basında çokça haberler gördük. İETT nin kurumsal vizyonu gençlerin önünü nasıl bu kadar iyi açabiliyor? Çalışanların kişisel performansı nasıl ölçümleniyor?

İETT’de 360 derece performans yönetim sistemine geçildi. Umut vadeden gençler bir üst yöneticilerinin önerisiyle liderlik akademisinde eğitim görerek yöneticilik yetkinlikleri kazanmakta ve pozisyonlara hazırlanmaktadır. İETT’de yaş konusu değil işini nasıl yaptığınla ilgilenilir. İşinde iyiysen mutlaka bir üst pozisyona önerilirsin.

9) Metrobüs sistemi kimi zaman eleştirildi kimi zaman ise çok iyi bir proje olarak nitelendirildi. Son kullanıcı memnuniyetine yönelik çalışmalarınız var mı? Bu çalışmaları nasıl yapıyorsunuz?

Metrobüs sistemi şuan kapasitenin üzerinde talep alan bir sistem. Bu nedenle sistemde ne kadar iyileştirilme yapılırsa yapılsın alternatif ulaşım modları geliştirilmediği sürece sabah ve akşam yoğun saatlerde konforlu hizmet vermek çok zor. Kapalı bir sistem olmasından dolayı sisteme eklediğiniz her yeni araç sistemin yavaşlamasına ve ticari hızın düşmesine neden oluyor.

CRM sistemi üzerinden yolculardan gelen tüm şikayetler incelenerek imkanlar dahilinde sistemde değişiklikler yapmaya çalışıyoruz ancak kaynaklar sınırlı olduğu için her talebe cevap vermek mümkün değil.

Bir Cevap Yazın