Mobil Kullanımın İmalat Sektörüne Sağlayacağı 10 Fayda

0 27

Ceoların % 81i mobil teknolojilerin kendi işletmelerinde stratejik bir öneme sahip olduğunu görüyor.

Endüstriyel üretimde Ceolar için öncelikli ilk üç teknoloji %73 mobilite, %72 siber güvenlik, %70 veri madenciliği ve analizidir.

Ceoların %86sı ise net bir vizyon için rekabet avantajı yaratmada ve yaptıkları yatırımlarda mobil kullanımı kapsayan ne kadar dijital teknoloji varsa hepsinin başarı anahtarı olduğunu söylüyor.

Bu ve bunu gibi birçok anlayış PwC’nin 18 Yıllık Küresel Ceo Araştırmasında mevcuttur. Rapor Ceoların 2015 yılı için eğilimleri, öncelikleri, planlar ve teknoloji adaptasyonunu içeriyor.

77 ülkenin 1322 Ceo su ile görüşmelere dayanılarak yapılan anket, teknolojiyle birlikte işletmeler için stratejik yön ve değerli fikirler sunuyor. Raporda şu iki grafik Ceoların 2015 yılında mobil teknolojiler üzerine stratejik önemi yerleştirerek göstermektedir.

clip_image002

 

 

 

İmalat Devriminde Mobiliteyi Nasıl Keşfederiz?

Ceoların önceliklendirmesinde, mobil teknolojilerin stratejik önemi bugünün üretiminde bir devrim sürüşü niteliğinde. Mobilite tasarımlı üretim merkezlerinde oluşturulan yeni üretim stratejileri, süreç ve prosedürler içinde daha fazla doğruluk ve hız getiriyor. Mobilite ile mevcut süreçleri arttırmada sağlam verimlilik artışları elde ediliyor.

Üreticiler güvenlik nedeniyle ölçülebilirlik ve destek zorluklarında BYOD’dan uzak kalmakta ve bunun için üretim odaklı ortamlar için tasarlanmış tabletlerde dahil olmak üzere endüstriyel sınıf mobil cihazlarında standarda uygun çalışmalar yapılıyor.

Net sonuç olarak daha kapsamlı iletişim, işbirliği ve müşteri odaklı tarihlerde hızlı geri dönüş, teslim tarihinden daha önce mümkün oluyor.

Üreticilere yaptığımız ziyaretlere göre imalat devriminde mobiliteyi kullanmak için 10 yol var:

1.Dağılmış sipariş yönetimiyle birlikte mobil CRM sistemlerini entegre ederek ücretlendirme ve müşteri geri dönüşlerinde memnuniyeti geliştirme

Satış ekibine bilgi temin etmede, müşteri beklentisi ve zamanlamasında, nerede ve nasıl daha büyük ilerlemeye gerek olduğunu görmek için mobil CRM sistemlerini benimsemeye ihtiyaç vardır. Bu, beklenti zamanına ve asıl teslim zamanına ilişkin satış yapma ya da yapmama arasında fark yaratabilir.

2.Ürün siparişinin planını yapmak için ürünün piyasa fiyatını ve en erken-en geç teslim tarihini ifade etmek

AVP için satışta olan yerli üretici ekibi ilk tamamladıkları işin piyasa fiyatını bildirmek ve tüm olasılıklarla birlikte geniş kapsamlı bir tartışmayla %70 zaman kazandıklarını dile getirdi. Fiyatlandırma sisteminde mobil entegrasyonla piyasa ve ücret yapılandırmak veya tam piyasa fiyatını bildirmek satış temsilcisinin bir saatini alıyor.

3.Artan siparişi hatasız karşılarken dağıtılmış sipariş yönetimiyle daha şeffaf satış

Daha karmaşık ürün inşa edilirken müşteri tarafından daha fazla satın alma tedarik ekipleri ve güncellemeler ister. İleri teknoloji dağıtımında tek dünya lideri mobil uygulamalar serisi yarattı, bu seri yardımıyla üreticiler teslimat tarihi ve sipariş teslim uyarılarını yapılandırarak dünyanın her yerinde 7/24 istek sipariş durumunu verebilme durumuna gelmiştir.

Sonuç bu çalışmalarla %76 kurumsal satış ekiplerinde sipariş durumu çağrılarında azalma ve ilk 6 ay mevcut sipariş satışlarında %13 artış sağlanmıştır.

4.Tedarikçi iyileştirme izlenebilirliği ve kalite düzeylerinde gerçek zaman analizinin raporlanması

Çoğu zaman kalite sistemleri ve süreçler elle entegre ve üretim sisteminden izole edilmiştir. Mobilite; tedarikçi izlenebilirliğini mümkün kılmak, kalite, uyumsuzluk ve düzeltici eylem (NC/CA CA +0,00%), düzeltici ve önleyici eylem (CAPA), İstatistiki Süreç Kontrol (SPC) ve tesis çapında hemen yapılacak mevcut veri şeceresi izlenebilirliği konusunda büyük bir etkiye sahiptir. İleri görüşlü üreticiler tüm mobil cihazları üzerinden tedarikçilerine gerçek zamanlı veriler kullanır.

5.Elle yoğun envanter yönetim sistemlerinin yerine işletme genelini kapsayan mobil envanter takibiyle izleme ve raporlama sistemleri

Orta sınıf kişisel ve ticari uçakları üreten bir havacılık üreticisi kurumsal geniş mobil envanter takibiyle izleme ve raporlama sistemini kullanıyor. Bu üretici Federal Havacılık Yönetimi (FAA) ile çok sıkı çalıştı. Artık iş öğretim kademesinde elektronik düzeyde üretim durumu raporu hazırlayabiliyor ve bu sayede hükümete zorunlu raporlama sisteminde yılda binlerce saat kazandırdı. Mobilite üreticilere binlerce saat ve dolar kazandırdı.

6) Mobil cihazlardan erişilebilen panoları kullanarak üretim iş akışı performansını izleme.

Amerika Birleşik Devletlerinde üreticiler pas kuşağında sadece özelleştirilmiş motor inşasını tamamlamak için tüm düzen olarak altı mil gitti.

Gerçek zamanlı güncellemeler sağlamak ve üretim merkezi aracılığıyla veri yaymak için mobil tabanlı sistemler entegre ederek, üretim süresinde iki hafta kazanıldı. Tipik kapalı sipariş iş akışı, dört mil uzakta kesilmiş oldu.

7) Bakım gerektiğinde üretim mühendisinin makine düzeyinde takip uyarılarını sağlayan uyumu izlemesi.

Tıbbi ürünler de dahil olmak üzere son derece düzenlenmiş imalat sanayinde, üretim makineleri ve sistemlerinin düzenli uyum içinde kalması ve kalibre edilmesi gerekir. Bu yüzden üreticiler, bu verileri yakalamak ve gerçek zamanlı olarak rapor hazırlamak için mobil tabanlı sensörler kullanmaya başladı. Üretim ve kalite mühendislik ekipleri anında uyarıları almak ve bütün atölyeyi sürekli uyum içinde tutmak için nasıl bir zemin hazırlaması gerektiğinin planını bu sayede yapabiliyor.

8) Doğru iletişim yoluyla, parça ve personel gereksinimleri ile Saha Servis Çağrı iptallerinin ve gecikmelerin azaltılması. 

Bir müşterinin perspektifinde alan servis teknisyenini beklemek, sadece gerekli olan parçaları bulmak için veya problemin çözülmesi gerekenden tamamen farklı olması kadar daha sinir bozucu bir şey yoktur. Bulut tabanlı mobil platformlar burada önemli bir potansiyel göstermektedir. Servis optimizasyon uygulamaları ile ortaya çıkan mobil platformları birleştirerek, üreticiler doğru parçalarla, doğru müşteri sorununa ait doğru teknisyeni alabilir.

9) Mobil teknolojileri kullanan tedarikçilerle tedarik zinciri koordinasyonu ve lojistik iyileştirilmesi.

İş modelleri olan üreticiler hızlı envanter dönüşlerine güvenir. Sıkı üretim programları ve ince marjlı lojistik ve tedarik zinciri koordinasyonu için mobil teknolojilerini yol gösterici olarak benimseyenler vardır. İleri teknoloji üreticileri bir çok distribütör olarak paket ve gemi operasyonları üzerinde katma değerli iş modelleri kayma noktasındadır.

10) Üretim operasyonlarında uygun imalat istihbaratı yapma. 

Tanınmış otomobil parçaları üreticisi CFO geçenlerde onun en büyük başa çıkması gereken   sorunun atölye verilerini alarak ve hızlı finansal sonuçlar için interpolasyon olduğunu söyledi.

Mobilite veri toplamakla yardımcı olmakla birlikte üretim maliyeti eğilimleri karşısında önlem almak için gelişmiş desen algılama ve tahmine dayalı analitiği kullanır. CFO nun finansal modelleri aynı zamanda maliyet analizi dahil, maliyet formülasyon araçları, maliyet ve kusur izleme analizleri, karşılaştırmalı finansal analiz araçlarını içerir.

Bütün bunlar yönetici ve yönetici personeli tarafından her zaman güvenli bir tabletten ulaşılabilir.

Kısaca

Mobilite önceden zamanın değerini bilmek ve daha az zaman içerisinde teslim tarihini belirlerken üreticileri zorlayarak onların ve müşterilerin beklentisini bu zaman çerçevesi içinde karşılamak.

Bu yazı Forbes Köşe Yazarı Louis Columbus’ un köşesinden çeviri yapılarak alınmıştır.  http://www.forbes.com/sites/louiscolumbus/2015/04/20/10-ways-mobility-is-revolutionizing-manufacturing/

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın