Müzisyen Kürşad Terci

127

Henüz 5 yaşındayken notaları okumayı ve piyano çalmayı kendi kendine öğrenen Terci, müzikteki ilk büyük ödülünü ortaokul öğrencisiyken kazandı. Eğitim gördüğü Uşak’ta ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen müzik yarışmasında çaldığı akordeonla birinci oldu. Müziğe olan ilgisi ve yeteneği her geçen yıl artan Terci, lise son sınıf öğrencisiyken büyük bir ikilem yaşadı. Konservatuara girmek isterken yün iplik fabrikası sahibi olan babasının ve mühendis amcalarının yoğun baskısı üzerine mühendislik eğitimi almayı seçti. İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü kazanan Kürşad Terci, ilk yıl içindeki müzik aşkını bastıramadığı için yakın çevresinin de tavsiyesini alarak ünlü müzik eğitimcisi Muammer Sun ile tanıştı.

Ailesinin Fabrikanın başına geçme teklifini reddedip, kariyer hayatını müziğe yönlendirdi. Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Ahmet Kanneci’nin öğrencisi oldu. Daha sonra öğrenimine Ireneutz Strahocki ile devam etti. Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin lisans, yüksek lisans ve sanatta yeterlik programlarından yüksek onur derecesi ile mezun oldu. Katıldığı seminerlerde Leo Brouwer, Costa Cotsiolis, Hubert Kaeppel, Paul Gregory, Roberto Aussel, Marco Socias, Ede Roth ile çalıştı. 1987 yılında Soner Egesel ve Kağan Korad ile birlikte Bilkent Gitar Üçlüsü’nü kurdu. Bu grup ile katıldığı bir çok ulusal ve uluslararası festival ve yurtdışı konser dışında, Türkiye’nin her bölgesinde ilk defa düzenlenen “Klasik Gitar Konserleri” dizisi ile adını duyurdu.

2008 yılında Yunanistan’da 30.su düzenlenen Naxos Gitar Festivali’nde mesleki başarı ödülü ve 2009 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından yapılan 10.Uluslararası Gitar Günleri kapsamında “Yılın Gitaristi” ödülünü alan Kürşad Terci, halen Yaşar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümün’de öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Güneydoğu Avrupa Gitaristler Birliği’nin (ASEG) kurucu üyesidir. Konser faaliyetlerinin yanısıra, Türkiye’de birçok etkinliğe imza atan Klasik Gitar Derneği’nin kurucu üyelerinden olup kurulduğu günden itibaren başkanlığını da yürüten Terci, yurtiçi ve yurtdışındaki üniversite ve konservatuvarlarda ve festivallerde klasik gitar seminerleri vermekte; uluslararası yarışmalara jüri üyesi olarak katılmaktadır. 2006 yılında Çankaya Üniversitesi Klasik Gitar Orkestrası ve 2007 yılında Bilkent Üniversitesi Klasik Gitar Orkestrası’nı kurmuş ve şefliğini yapmıştır.

Yoruma kapalıdır.