Nasıl CEO Olunur?

775

Bu anlatacaklarımız sadece atmanız gereken adımları listeliyor.

Başarı denen dağa tırmanmaya hazır mısın? Eğer öyleyse, mühendislik derecesi ile başlamalısın( ve , evet oradayken cemiyete/kulübe katıl). Mezun olduktan sonra, en iyi üniversitede MBA yapmak için üniversiteye dönmeden önce elinde birkaç yıllık bir iş deneyimin olsun ve daha sonra bunu Bain veya McKinsey de bir iş  takip etsin. Son olarak bir gün yönetmek istediğin şirkete zıpla ,operasyonel deneyimin ve uluslararası konumundan emin ol.

Bunlar benim Fortune (dergi) 100 CEO su ve 100 yıldır adı geçen 18 şirketten 222 CEO sunu araştırırken tanımladığım adımlar. Ayrıca ben CEO larla ve Egon Zehnder’den Heidrick&Struggles dan ve Merryck&Co dan birbirini takip eden CEO ların uzmanları ile görüştüm.

Eğitim

Eğer kurucu değilseniz, diplomanız olmadan üst düzey bir işi yapmanız neredeyse imkansız. Sadece Fortune 100 CEO larının yarısından fazlasının işletme, ekonomi, muhasebe diploması var. Yüzde 27 sinin mühendislik ve bilim okumuşlar ve yüzde 14 ü hukuk mezunu. Tesadüfen/ Neyse ki bu aşamada  üst düzey bir okula para harcamaya gerek yok. AT&T’s Randall L. Stephenson Central Oklahoma üniversitesinden mezun. Son kitabında , Malcom Gladwell benzer sat skorları olan insanlar arasından az tercih edilen okullara katılanların daha iyi bir hayatı olduğunu savunuyor. Malcom bunun onların kendine olan güvenini sürdürmesine izin verdiğini düşünüyor, zeki çocuklar bile beklenenden daha başarılı insanlarla dolu bir sınıfta zorluk çekebilirler.

Bu MBA yapanlar için farklı, yine de,  notlar okul etiketinden ve biçimlenmiş iletişim ağlardan daha az önemli. Fortune 100 CEO larının %40’a yakını MBA yapmışlar ve %60’ı elit okullara gitmişler. Eğer seçeneğiniz varsa, Harvard hala gidilebilecek bir yer. 2012 de  Fortune 500 CEO larından %40’ı dünyanın en iyi işletme okullarında MBA yaptı.

Bu alışılmadık bir biçimde yakın zamanda değişecek. Piyasa daha da küreselleştikçe America’nın büyük firmalarının CEO ları muhtemel bir biçimde deniz aşırı ülkelerden  gelecekler. Dolayısı ile çoğu ilk diplomalarını/lisanlarını evden alacaklar, ama Amerika kimliklerini parlatmak gibi bir amaçları varsa, iyi bir okuldan MBA yardımcı olacaktır. Kontrol ve idarede daha fazla mühendisin olmasını bekleriz. Kısmen/ bir dereceye kadar,  küreselleşmede oyunca olacak. Yeni gelişmekte olan ekonomiler çoğunlukla mühendislik ve bilim üzerine daha fazla düşerler/ daha çok önem verirler, gençlerin bu alanlara yönelmelerini sağlarlar. Yani yeni gelişmekte olan ekonomiden gelen bir CEO nun mühendis olma ihtimali yükselecek. Ayrıca, mühendislerin teknoloji ve dijital marketlere eğilimi olduğundan, avantajlıdırlar. Egon Zehnder de ki to Andrew Roscoea göre , yetkili araştırma firması, komisyon seçme toplantısındaki ön plana çıkan konulardan biri de bu. Dolayısı ile/bu sebeple,GE’nin Jeff ımmelt ı, exxon mobil in rex tilerson ı ve ya apple ın tim cook u gibi  önde gelen şirketlerdeki ceoların teknik derecesinin olması hiç şaşırtıcı değil. Bundan daha fazlasını bekle!

Kariyer Yolu

Büyük şirketler karmaşık ekosistemlerdir, dışarıdakilere adapte olması ve birlikte hareketedilmesi zor gözükür. Fotune 100 firmalarının yönetim kurulu üyeleri bu dinamiğe zaten alışıktırlar, sorunlarını %79 unda içteki adayları seçmeyi tercih ederler. Benzer şekilde uzun süredir var olan organizasyonlardaki 222 CEO nun sadece %11 i dışardandır. Çok başarılı ve uzun süredir var olan  şirketlerdeki bu oran daha düşüktür:%3

Bu demek değildir ki ceolar zamanlarının çoğunu aynı şirkette geçiriyor. Büyük danışmalık şirketlerinden birinde birkaç yıl çalışırlar.2008 deki USA Today/Amerika da bugün  araştırmasına göre mckinsey danışmanının dünyanın en iyi kamusal şirketlerinden birinde CEO olma ihtimali 1/690. Morgan stenleyîn  James P. Gorgan ı, örneğin McKinsey in finansal servisinde pratik yapan esas ortaklarından biriydi, merill lynch ve morgan stenley de çalışmaya başlamadan önce. Operasyonel deneyim önemlidir,buna rağmen danışmanlıktan CEO luğa direk geçişi çok nadir istisnai durumlarda görebiliriz.

Aslına bakarsak kendinizi kanıtladıktan sonra yasal hizmetlere yardım ettiğiniz bir firmadan hukuk firmasına geçmek daha olasıdır.

Zamanla / sonuç olarak , geleceğin CEOlarının çoğu önemli işletimsel görevlere geçerler, tipik olarak/ genellikle, büyük şubelerde ya da önemli uluslararası işlerde çalışırlar, üst sıralardan teklif almadan önce. Fortune 100 ün ¾ ü işletme/yönetimden gelir. Yakın zamandaki bir makalede, adam kleinbaum, Dartmouth üniversitesinde profesör, kariyerin gidişatındaki olası olumsuzlukları vurgulamıştır. Esas/ temel işin aşamalarına doğru düzgünce hareket etmek, kişilerarası dar bir iletişim ağına dönüşür ve organizasyondaki farklı insanlarla iletişim kurma fırsatları sınırlanır. CEO nun işi genellikle yalnız yapılabilen ve yorucu bir iş ise bu önemlidir ki bu en alt tabakada ne olup bittiğini anlamaya çalışırken görüş alış verişinde bulunduğun iş arkadaşlarına güvenmende yardımcı olur.

Diğer kariyer yolu ise finans, fortune 100 ceo nun %32 si dana önceden CFO (mali işler müdürü)ydu.genellikle, bu kariyerler daha da sınırlandırılmış olduğu halde,figürlerin prizması doğruca  tüm organizasyonu görme tehlikesi yaratabilir. Diğer taraftan, Heidrick & Struggles den Will Moynahan, yönetici araştırma firması, CFO ların tipik olarak şirket ortakları ile olan iletişimde önemli deneyimleri olduğuna dikkat çekiyor/belirtiyor. Harici/ dış taki tarafla/paydaşlarla yüksek finansın tüm biçimlerinde akıcı bir dile sahip olmak kamu şirketlerindeki CEOlar için çok değerli bir davranıştır.

Dünyanın daha küresel ve birbirine bağlı olmasını umarız, geleceğin CEOları sayısız ve beklenmedik problemlerle ve zorluklarla karşı karşıya kalacaklar. Yönetim kurulları bunun farkında olacak ve geçmişteki performanslarında geniş çaplı deneyimli olanlar için prim koyacaklar. Bu demek değil ki, finans ya da işletme geçmişi önemsenmeyecek, ama karışımın içine başka şeyler atmak kesinlikle kullanışlı/faydalı olacak. Birkaç yılını danışman olarak çalışarak harcamak açıkça akla gelir. IBM’nin Ginni Rometty’ i  farklı ilanların çeşitliliği ile bazılarının iyi bir örneğidir. Ginni kariyerine General Motors da başladı IBM ye sistem mühendisi olarak katılmadan önce. IBM deki danışmanlık işinden sonra- pricewaterhousecoopers ın elde edilmesine öncülük etti- o pazarlama ve stratejinin başına geçti, en üstteki işe geçmeden önce.

Kişisel Özelikler

Seçim heyetlerinin bütün paketi incelemeleri gerekir, yani kişiliği ve geçmişteki performansı hesaba katılacaktır. Egon Zehnder tarafından yapılan yakınlardaki araştırmalar daha da  ileriye gidecek. 800 yöneticiye yapılan ankette, %78 i geçmişteki performansın gelecekteki başarıyı göstermede çok zayıf bir etkisi olduğunu belirtirken, %87 si kişisel özelliklerin iyi ve harika performans arasındaki farkı belirlediğine inanıyorlarmış. Kişisel özelliklerin ölçülmesinin ne kadar zor olduğu hesaba katılırsa, kimin seçileceğine karar verirken ille de düşünülmeyecek. Bütün bu hepsinden sonra, eğer CEO nun kararı yanlış bir karara dönüşürse, seçim heyeti üyeleri suçluya doğru yön değiştirirler. Hala bu dehşet verici esnada en üste tırmanıyorsa, bazı kişisel özellikler yardımcı olacaktır.

Kişisel beceri ve hırs listenin başında gelir. Üste tırmanmak strese sebep olabilir, herkes bu son derece yoğun çalışma saatleri için biçilmiş kaftan değildir. Örneğin Bill Gates 13 yaşından bu yana 10000 saat lise bilgisayarında programlamaya vakit harcadı. Sears’ın Edward Lampert’i babasını 14 yaşında kaybetti. Ve ailesini okuldan sonra ve hafta sonları çalışarak destekledi, böyle olduğu halde derslerinde iyi notlar aldı. 2003 te ofisinin dışındaki otoparktan kaçırıldı. Serbest bırakıldıktan 2 gün sonra önemli bir konuyu görüşmek için ofisine geri döndü. İşte bunun gibi insanlar CEO işinde yarışabileceğiniz insanlardır.

 

İletişim becerileri ihtiyaçlar listesinde en üstlerde. Bir seferde her jest ve söyleyişin sosyal medyada hızla paylaşılabildiği zaman küçük potlar firmalara çok zarara sebep olabilir. Geleceğin CEO larının hepsi doğal yeteneğe sahip değil. Bu yüzden, bazıları için bunun karşılığını çok çalışmaktan alıyor. Merryck&Co şirketinden Chris Beer, önceki CEO lar tarafından yetiştirilen şirket organizasyonunu sağlayan CEO lar,ve Warwick İşletme Okulundaki uygulama/ pratik profesörleri, reklam veren güçlü oyuncuları hatırlar, ama iş arkadaşlarının hiçbiri ile devam edemedi. O kenar çizgisine yakındı ama rehberlik ile kendi tarzına adapte olmayı öğrendi ve ondan sonra organizasyonda başarı elde edildi.

 

Benim çalışmamdaki uzun süredir var olan şirketlerdeki CEO ların, dinleme kabiliyetleri aynı ölçüde büyük etkiye sahip. Margaret heffernan, birçok CEO nun danışmanı olan, diğerlerini ve işi anlama kapasitelerine başvurdu. Bazen bu zor kararlar almayı gerektirdi. O, Infomation şirketinin CEO sunu hatırladı, yapılan işte başarıya ulaşılabilmesi için gerekli olduğunda, işten çıkarılabilmesini yönetim kuruluna kendi önerdi. Şirket B2C den B2B ye doğru yer değiştirdi o bu alandan kendinin önemli bir uzmanlığı varmış gibi hissetmedi.

Son olarak, akranlarla ve patronlarla ilişkileri geliştirmek şaşırtıcı gelmeyecek. Fortune 100 ceolarının %15’i dernek üyesiydi. Küreselleşmiş dünyada, ağların doğası değişebilir, ama bağlantılar daha önemli olacak. Doğrusu/aslında, McKinsey’in önceki danışmanlarının  en üste ulaşma  yeteneği kısmen, firmaların mezunları arasındaki eşi benzeri olmayan  iletişim ağı ile açıklanabilir. Hatta çok özel iş teklifleri bile olur.

Yani, CEO luğa giden yol var mı?

Büyük bir organizasyonun başında olabileceğinizin garantisi yok. Çünkü şartlar ve şans önemli rol oynar ama eğer adımları takip ederse, o zaman kesinlikle şansını artırırsın.

[mks_button size=”large” title=”Dünyanın En İyi CEO’ları (TAM LİSTE)” style=”rounded” url=”https://www.endustrimuhendisligim.com/dunyanin-en-iyi-ceo-lari-nasil-belirlendi” target=”_blank” bg_color=”#dd3333″ txt_color=”#FFFFFF” icon=”” icon_type=””]

Bu yazı aşağıdaki siteden çevrilmiştir.

http://www.forbes.com/sites/christianstadler/2015/03/12/how-to-become-a-ceo-these-are-the-steps-you-should-take/#64b2bb3e67cd

Yoruma kapalıdır.