Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Toplantıları Verimli Hale Getirme

0 16

“Şirkette beni deli eden toplantıları nasıl durdurabilirim?”

Bazı patronlar toplantıları çok sever fakat bu sebeple gün içerisinde bir şey üzerine çalışmaya zaman ayırmak zor olabilmekte. Sıkıcı toplantılar sonrasında ise hiçbir karar olmaması ve sadece fikir edinmöe temalı olması sonucu yapılan araştırma ile 2 gerçeğe vardık:

  1. Evet toplantılar sıkıcı, çok fazla ve çok uzunlar. Evet doğal bir kısır döngü halindedirler yani sonuç yoktur. Toplantıya çağrıldığınız sürece sizin gibi herkes toplantıdan nefret eder.
  2. Hiçbir yararlı amaca hizmet etmeyecek ve kariyerinizi güçsüzleştirip zarar verdiği için toplantılardan şikayetçi olacaksınız.

Peki toplantılar için ne yapılmalı ve ne yapılabilir?

Hızlı bir şekilde tutumunuzu değiştirin. Dışarı çıkmak daha cazip gelirken bunu görmezden gelin, her zaman toplantınız var ve bu toplantılarla yükselmeye de fırsatınız var. Bununla alay edemezsiniz. Toplantılarda “Hadi nasıl uçulduğunu görelim.” diye çıkıp gidemezsiniz. Net bir görüntüyle hazır olmalı ve ortaya ne koymak istiyoruz nereye varmak istiyoruz bunu bilmelisiniz.

Eğer tam anlamıyla pozitif bir tutumla ve değer katmak için hazırlanmış bir şekilde giderseniz elinizdeki verilerden bahsederek yepyeni bir seviyeye geçersiniz, böylece toplantıların çok uzun olmadığını saati izlemediğinizi veya çoklu görevlendirmenin sıkıcı olmadığını göreceksiniz.

Toplantılardan sonra kendinizi ayna testiyle değerlendirmeye alın ve şu soruları sorun:

  1. Enerjim veya tutumum nasıldı?
  2. Vücut dilim pozitif veya negatif miydi?
  3. Müthiş sorular sordum mu?
  4. Fikirler ürettim mi?
  5. Elimdeki verilerin ne kadarını kullandım?
  6. Diğer insanları dinledim mi ve onların söyledikleri üzerine efektif bir şeyler koydum mu?
  7. Gruptaki insanlarla kilit karara vardım mı?
  8. Toplantıya olumlu bir katkıda bulundum mu ve tutumumdan herkes memnun kaldı mı?

Kendi performansınızı iyice düşünün ve puan verin. Kendi kendinizi değerlendirmek çok zordur bu yüzden meslektaşlarınıza “Toplantıda nasıldım?” “Daha iyi ne yapabilirim?” gibi sorular sorarak geribildirim alabilirsiniz.

Çünkü gerçekte, her zaman toplantılara gidersiniz ve değerlendirme yaparsınız. Çok sık, insanlar kariyer değiştiren olayların yılda bir ya da iki kez olduğunu düşünürler. Hatırlayın, her toplantıda, bütçeleme oturumu, strateji oturumu, basit bir verimlilik oturumu veya ekibinizle haftalık bir durum güncellemesi ve performans incelemesi yapılır.Bu duygu ve davranışlarınızın kariyerinizi bitirmesine izin vermeyin. İnanın bana yukarıdaki olumsuz özellikleri sergilemeniz durumunda bu olacaktır.

Bunun yerine her toplantıya kararlı bir şekilde yaklaşmak, yüksek enerjili, değer katmaya hazır giderseniz sizin liderliğinizin hızlı bir şekilde algılandığını izleyebilirsiniz. 🙂 Artık toplantıların durumundan bahsetmeye bile gerek yok çünkü eminim ki daha anlamlı ve daha zevkli hale gelmişlerdir.

Kaynak: https://www.linkedin.com/pulse/how-those-totally-useless-meetings-can-make-break-your-jack-welch?trk=mp-reader-card

Bir Cevap Yazın