Networking Yeteneklerinizi Geliştirmeniz İçin 10 İpucu

0 93

Metrik hesaplar çağında, iş arayanlar teselliyi çabalarının sonucunu sayılara dökmekte arıyorlar: 200 iş ilanı cevaplandı, 300 CV gönderildi, profesyonel network kurmak amacıyla 400 kartvizit biriktirildi.
Fakat bu kaba kuvvetle iş arayışın masanın diğer ucundaki profesyoneli (mesela güçlü bir pozisyonu olan ve network kontağınız olabileceğini düşündüğünüz insan kaynakları uzmanı) nasıl etkilediğini düşünürseniz; sayısal hesaplarla network kurmaya çalışan birinin yanlış yolda olduğunu görürsünüz. Çünkü bugünlerde firmalar seçimlerini az sayıdaki öne çıkan ve sadece bir iş isteyen profesyonel kişilerden yana kullanıyorlar.

Sonuçta, network oluştururken niteliğe önem veren kişiler, yani her zaman aldığından daha fazlasını veren insanlar daha avantajlı oluyorlar. Profesyonel network kurma çabalarınızda, neden niteliği nicelikten daha üstün tutmanız gerektiğiyle ilgili 10 nokta.

1- Sayılar Önünüzü Kapatır

Eğer poker oynar gibi kartvizit dağıtırsanız pek çok kişi buruşturup atacaktır. Massachusetts, Hadley’de pazarlama danışmanlığı yapan Shel Horowitz “Kimse bir kart dağıtıcısıyla iş yapmak istemez” diyor. Hızlı network kurma çalışmaları büyük ihtimalle zaman kaybınızı telafi edemeyecektir. Webster Üniversitesi’nin George Herbert Walker School of Business & Technology dekanı, Benjamin Akande “Sayılarla network kurmaya çalışanlar, akılda kalmayan kişilerdir” diyor. “Eğer birisi sürekli başka kime danışabilirim diye bakınıyorsa, ben onunla tanışmayı tercih etmem.”
2- Size Yardım Edebilecek Birilerini Bulmak İçin Volta Atıp Durmayın

Kendinizi küçük düşürmeyin: Eğer sürekli kontak kurabileceğiniz yeni birilerini arıyorsanız insanlar savunmaya geçecektir. New York City’de bir İK danışmanlık firması olan The Ayers Group’un kıdemli yardımcı direktörü Sally Haver “İnsanlar zamanlarının yarısını omzumun üstünden başkalarını keserek geçiriyorlarsa, kendimi onlara yakın hissetmem” diyor.
3- Gerçek Bağlantılar Kurmak İçin Kendinize Zaman Tanıyın

Eğer yeni tanıştığınız biriyle uyumlu bir ilişki kurabildiyseniz birbirinize nasıl yardımcı olabileceğinizi keşfetmek için kendinize zaman tanıyın. Horowitz “Pek çok insan sadece bir tek kişiyle değerlendirilen networking fırsatının başarısızlıkla sonuçlanacağını düşünür” diyor. “Halbuki, benim iyi bir kontakla geçirdiğim bir saat bunu başarıya dönüştürür.”
4- Gerçek Bir İlişki Kurmak İçin Çaba Harcayın

Eğer birkaç iş arasında kaldıysanız, muhtemelen networkünüz için çok değerli olan kontaklarınızın sahip olduğundan çok daha fazla boş zamana sahipsinizdir. “Sizin gibilerin ricalarının fazlalığı insanları boğuyor” diyor Haver. “Eğer insanlara sizinle görüşmeleri için ikna edici bir sebep sunamazsanız size zaman ayırmayacaklardır” Bu yüzden, kendinizi işe yarar göstermelisiniz.
5- Hikayelerinizi Paylaşın
Unutmayın ki siz, öz geçmişinizde belirttiğinizden fazlasısınız. “Network kurmak kendi hikayenizi, diğerlerine göre avantajlı olduğunuz konuları paylaşmaktır – mesela, başkalarının yapamayacağı neler yapabiliyorsunuz” diyor Akande. Ve yeni tanıştığınız insanlara kendi hikayelerini sormalısınız. Haver “Yeni bir ilişki kurarken, sadece karşımdaki insana özgü olan şeyleri öğrenebileceğim sorular sorarım” diyor.
6- Başkalarının Sorunlarına Çözüm Arayın
Yeni tanıştığınız kişilerinin problemlerine çözüm yolları sunmaktan daha iyi bir network kurma yolu yoktur. Tennessee, Bartlett’daki bir kurumsal gelişim danışmanlık firması olan Accelerant Consulting Group’un yöneticisi John Felkins “Eğer birisi karşılaştığı bir sorundan bahsediyorsa,, ertesi sabahtan geç olmamak şartıyla ona bir çözüm önerisiyle geri dönün” diyor.
7- Bir Sonraki Kontak İçin Kendinizi Hazırlayın
Yeni tanıştığınız kişinin amaçlarınıza ulaşmanızda pek bir katkısı olmayacağını hissediyorsanız, ona veda etmeden önce bu bağlantıyı bir sonraki kontakla aranızda bir köprü olarak değerlendirin. Akande “İnsanlara an itibariyle ne üstünde çalıştıklarını sorarım, ki bu bana bir sonraki kontağa ulaşma imkanı sağlar” diyor. “Notlar alırım ki bir sonraki görüşmemizde ‘Geçen sefer demiştiniz ki…’ diyebileyim.”
8- Yine Ve Yeniden, Kendinizi İşe Yarar Bir Hale Getirin

Bir halkla ilişkiler ajansı olan Shift Communications’ın, Boston şubesinin hesap yöneticisi,  Amanda Guisbond “Eğer kendinizi başkaları için bir kaynak olarak konumlandırıyorsanız –mesela okul ya da eski iş arkadaşlarınız için—bu, zaman geçtikçe sizi kontaklarınız ve onların kontakları için daha değerli kılacaktır” diyor.
9- Sosyal Medyayı Atlamayın

Sosyal medya, doğru kullanıldığında, profesyonel network kurmak açısından çok güçlü bir araçtır. Bu yüzden seçici olun ve sanal bağlantılarınızı yüz yüze görüşmeleri destekleyecek şekilde kullanın, onların yerine geçecek şekilde değil. Horowitz’in dediği gibi “Sosyal networking mutlaka kişisel bağlantılarla pekiştirilmeli.”
10- Nitelikli İlişkiler Geliştirmek İçin Şu Üç Parolayı Aklınızdan Çıkarmayın

Niteliğe dayalı bir networkü özetleyecek bir slogan mı arıyorsunuz? Haver’ın sloganını deneyin: Seçicilik, sağduyu, düşüncelilik.

 

Bir Cevap Yazın