Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Network’ünüzü Genişletin

1 29

Araştırmalar gösteriyor ki insanlar daha önceden tanıdıkları kişiler sayesinde iş buluyor. İnsanların tanıdıkları herhangi birine iş aradıklarını söylemek konusunda ne kadar çekingen olduklarını düşünürsek, bu pek inanılır değil. Ayrıca, işe ne kadar çok ihtiyaçları varsa, kendilerine yardım edebilecek kişilere bunu söyleme ihtimalleri bir o kadar azalıyor. .
Kariyerinize bir şekil vermenin bir yolu da insanlarla ilişkiler konusunda farkındalığınızı artırmaktır. Ayrıca insanlara soru sorma ve ne istediğinizi söyleme pratiği kazanmalısınız. Bu pek çok kişi için kolay bir şey değil. Fakat kariyerinize yön vermek ve networking vasıfları geliştirmek tatmin edici bir iş bulmak için önemli şeylerdir.

Buyurun size iyi bir egzersiz. Şu anda bir işe ihtiyacınız yoksa bile bunu bir deneyin. Nasıl bir iş istediğinizi hayal edin: Grafikerlik? Pazar analistliği? Sonra çalışabileceğinizi düşündüğünüz şehirleri, hatta ülkeleri düşünün. Bu detayları organize etmek için bir sistem oluşturun.

Şimdi, başlamak için ihtiyacınız olan detaylarla ilgili size bilgi verebilecek tanıdıklarınızı düşünün. İletişim kuracağınız kişiler iş dünyasından olmalı ve gerçekten istediğiniz işle bağlantılı olmalılar  – mesela, eski çalışma arkadaşları ya da patronlar, girmek istediğiniz sektörde çalışan birileri ya da sizin bir şeyler öğrenebileceğiniz deneyime sahip kişiler.
Kontaklarınızdan üç konuda bilgi isteyin:

İşler

Sektörde yeni açılan pozisyonlar olup olmadığını sorun. O an akıllarına gelmezse, yine de peşlerini bırakmayın. Eğer kontağınız her an iletişimde olduğunuz bir arkadaşınız ya da o pozisyonda çalışacak birini arayan bir işe alımcı değilse, yeni açılan pozisyonlar hakkında bilgi sahibi olma ihtimalleri oldukça sınırlıdır.

İnsanlar

Kontaklarınıza size yardımı dokunabilecek insanların isimlerini sorun. Başka bir şirkette çalışan bir arkadaş ya da araştırma şirketinde çalışan bir işe alımcı olabilir mesela. Ve tabi ki kontaklarınıza, bu kişilere ulaşırken kendi isimlerini kullanıp kullanamayacağınızı sorun. Herkes birilerini tanır, siz de bunu kendi çıkarınıza kullanın.

Vasıflar

Kontaklarınızdan geri bildirim alın. İstediğiniz iş alanında daha güçlü bir aday olmak için neler yapabileceğinizi sorun.  Bunu bir test olarak düşünün. Eğer kontağınız sizi nasıl daha etkileyici bir aday olacağınız konusunda tek bir kelime edemiyorsa ya da aklına görüşebileceğiniz hiç kimse gelmiyorsa, muhtemelen bulabileceğiniz en iyi kontak değildir. Teşekkür edin ve uzaklaşın.

Eğer kontaklarınız sizinle ve planlarınızla ilgiliyse en azından birkaç öneride bulunacaklardır. Size daha uygun olabileceğinizi düşündükleri başka bir iş konusunda araştırma yapmanızı ya da istediğiniz iş için iyi bir hazırlık olacağını düşündükleri şeyler önerebilirler. Dikkatle dinleyin, çünkü söylediklerinden çıkaracağınız mesaj şu üçünden biri olacak – “Bunu hemen yapabileceğini düşünüyorum”, Yeterince hazırlanırsan bir gün başarabilirsin” ya da “Bunun senin için doğru bir yol olduğunu sanmıyorum”.

Bu egzersizi birkaç kere uygulayın. Unutmayın: Pratik mükemmelliği getirir. Ne yaparsanız yapın, negatif bir deneyimden sonra hemen vazgeçmeyin. Kötü bir deneyim, yanlış kişiyi seçtiğinizi de gösteriyor olabilir. Size yardım edebilecek milyonlarca insan var. Bu egzersizi birkaç kere uyguladıktan sonra istediğiniz iş için nasıl bir aday olduğunuz konusunda ciddi bir fikriniz olacak ve size yardımı dokunacak insanlarla ilişkilerinizi güçlendirmiş olacaksınız.

1 Yorum
  1. esra yörükcü diyor ki

    Çok aydınlatıcı ve güzel bir yazı olmuş. İnsan tanıdığı kişiler dahi olsa nasıl yardım isteyeceğini bilemiyor.
    Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın