Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Neyi Neden Yaptığınızı Anlamanızı Sağlayacak TED Konuşmalarıyla Desteklenen 8 Psikoloji

69

Son günlerde düşündüğünüz zaman hiç “Kendime neden bunu yaptım ?” veya “Keşke patronumun kafasının içine girebilsem ve yolladığı bu maillerde aklından neler geçtiğini görebilsem.” gibi düşüncelere sahip oldunuz mu?

Bugün şanslı gününüzdesiniz çünkü yukarıda bahsedildiği gibi patronunuzun kafasının içine girebilirsiniz. Fiziksel olarak değil fakat psikoloji denen küçük bir şey var ve birçok uzman bunun hakkında konuşuyor. Uzmanlar, çalışırken neden kesin kararlar verdiğinizi,bazı günler neden stresli veya yorgun olduğunuzu, kariyerinizde neden başarılı veya başarısız olduğunuzu ve ayrıca meslektaşlarınızın kesin tavırlarına kadar bütün hepsinin bilimsel sebeplerini biliyorlar.

Yani, siz de dahil ofiste kimin aklından neler geçtiğini öğrenmek istiyor musunuz?İşte bu gibi konulara ışık tutan 8 Ted Konuşması.

1)Patron yeni proje görevi dağıtırken isteksizlik bizi nasıl daha yaratıcı yapar?

Tim HARFROD

Karışıklığı giderip, engelleri aşmak zorlayıcı ve zahmetlidir ancak bu sizi daha yaratıcı yapabilir. Harford,  “rastgelelik veya belirsizliğin” iş yerindeki sürecinizi nasıl daha etkili ve daha keyifli hale getireceğini anlatacak.

2)Stilleri öğrenirken değişime devam etmek: Çürütülmüş 10 Efsane Psikoloji

Görsel mi yoksa işitsel mi öğrenen birisi olduğunuzu veya sağ ya da sol beyninizden hangisini kullandığınızı hiç düşündünüz mü? Psikolog Ben Ambridgeen, çok değer verdiğiniz psikolojik inançlarınızı çürüterek tüm dünyanızı alt üst edecek.

3)Amaçlarınıza sadık görünmediğiniz zaman: Neden bazı insanlar egzersiz yapmayı diğer insanlardan daha zor görürler?

Emily BALCETİS

Sizin gereksiz gördüğünüzü meslektaşlarınızın nasıl gördüğünü biliyor musun? Sosyal Psikolog Emily Balcetis bu durumun neden olduğunu; kararlarınızı, amaçlarınızı ve yargılarınızı nasıl etkilediğini ve işleri ilk yürüten meslektaşınızı kıskanmakta neden haklı olduğunuzu açıklayacak. Ayrıca neden gerçek işteki ikramiyeden gözünüzü ayıramadığınıza da değinecek.

4)Kariyer değişimi yapmaktan korktuğunuz zamanlar: Gelecekteki sizin psikolojisi

Dan GILBERT

Gelecekteki benliğinizi düşündüğünüz zaman nasıl görünüyor? Farklı mısınız? Aynı mısınız ? Sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeyler aynı mı kalıyor ?Gilbert bir psikolog ve mutluluk uzmanı.Gelecekteki siz hakkında ne düşündüğünüz fark etmez. Gilbert size değişeceğinizi (ve değişmiştir) gösterecek, yani gelecekteki benliğinizi kucaklayabilirsiniz.

5)İş arkadaşlarınız aldığı terfiden övündüğünde para sizi acımasız yaptı mı?

Paul PIFF

Bu sizi şok edebilir (yada etmeyebilir), para sizin duygusal zekanızı etkiler.Evet doğru, daha para elde ettikçe meslektaşlarınıza karşı kuralları yıkmak,yalan,hile ve acımasızlık konusunda daha yetkili hissettirecek.Sosyal psikolog Paul PIFF size neden böyle ilginç çalışmalar olduğunu ispatlayacak.

6)Gece geç uyuduğunuz için odaklanamıyorsunuz: İyi bir uyku için bir sebep daha.

Jeff ILIFF

Evet,elimizde neden daha çok uyumanız gerektiğine dair bilimsel mazeret var.(Ve patronun neden gece mailleri yollamaya son vermesi gerektiğine dair mazeretler.).Nörolog Jeff ILIFF gün boyunca beyninizin nasıl çalıştığını ve canlanmak için neden uyumamız gerektiğini açıklayacak.

7)Sizden yaşça büyük meslektaşınızdan daha stresli olduğunuz zaman:Yaşlı İnsanlar Daha Mutludurlar.

Laura CARSTENSEN

Şimdi, siz karşı gelmeden önce Psikolog Carstensen, yaşlı insanların sadece daha mutlu olduğuna inanmıyor.Bununla birlikte daha pozitifler ve büyük olasılıkla  kendi karışık duygularını kabullenirler.Hangi yaşta olduğunuzun bir önemi yok,bu konuşma yaşlılığın aslında o kadar da kötü olmadığına sizi ikna edecek.

8)Yapılacak işlerinizi sürekli unuttuğunuz zaman: Herkesin Yapabileceği Hafıza İsteyen İş.

Joshua FOER

Bilim yazarı Joshua FOER akıl çalışmaları için uzun zaman harcamış ve her şeyi hatırlamanın küçük hilelerini biliyor.Araştırmaları,eğlenceli hikayeleri size tipik unutkan bir insan olsanız bile herkesin muhteşem bir hafızaya sahip olduğunu gösterecek.

“Muse şirketinin yardımcı editörü Alyse Kalish’in https://www.themuse.com/advice/8-psychologybacked-ted-talks-thatll-help-you-understand-why-you-do-what-you-do yazısından çeviridir.”

Yoruma kapalıdır.