Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Online Proje Yönetimi Sertifikası ve Lisansı Alma

0 98

Proje yöneticileri şirketler tarafından çokca talep edilmektedir. Bu yüzden günümüzde, online proje yönetimi sertifikası almakla ilgilenen çok sayıda öğrenci bulunmaktadır. Sertifika almak için öğrencinin, Proje Yönetiminin temel alanları olan; ekip oluşturma, proje riski, proje zamanlaması, proje planının geliştirilmesi, proje paydaşlarının yönetimi, proje bütçesi ve proje kısıtları konularında uzmanlaşması gerekmektedir. Bir öğrencinin ulaşabileceği en iyi proje yönetim sertifikalarından biri uluslararası PMP veya Profesyonel Proje Yöneticisi sertifikasıdır.

Online proje yönetimi eğitimi ve sertifikası almak, e-öğrenme ile ilgili olan kişiler arasında yaygındır. Online proje yönetimi eğitimi veren bir üniversiteden, aşağıdaki derecelerden biri alınabilir;

  • Proje Yönetimi Önlisans
  • Proje Yönetimi Lisans
  • Proje Yönetimi Yüksek Lisansı

Konu hakkında sahip olunan bilgi ilerletilmek istendiğinde, Proje Yönetimi alanında MBA ve hatta doktora programlarına da katılınabilmektedir.

Bahsettiğimiz proje yönetim uygulamaları, genel olarak bilişim sektörü özelinde geliştirilmektedir. Bunun yanında proje yönetiminin en yaygın kullanıldığı sektörlerden biri inşaat sektörüdür. Online ve üniversite eğitimi olarak İnşaat yönetimi eğitimleri sunulmaktadır. Bu eğitimler İnşaat Yönetimi, Yapım Yönetimi ve İnşaat Projeleri Yönetimi isimleriyle verilmektedir. Türkiyede Bilgi Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi bu eğitimleri sunan okullardandır. İnşaat Yönetimi, öğrencilere önerilen en popüler online yönetim eğitimlerinden biridir. Bu eğitimlerin temelleri şunlardır:

* Finans ve iş yönetimi,
* Maliyet tahmini,
* İnşa kodları ve standartları,
* Bilgi teknolojileri,
* Denetim usulleri,
* Sözleşme yönetimi,
* Site planlama,
* Mühendislik ve mimarlık bilimi,
* İnşaat proje yönetimi.

Bu eğitimlerin online olanları mevcuttur ve eğitimlerin tamamlanmasından sonra online yapılacak sınavlar ile eğitimler tamamlanabilmektedir. Bu imkanlara rağmen, e-Öğrenim sistemi seçilmeden önce, alınacak olan eğitimlerin akredite olup olmadığından emin olunması gerekmektedir. Özetlemek gerekirse, öğrenci için takip edilmesi daha kolay olan online yönetim eğitimleri, tüm akademik yıl boyunca öğrencinin uygunluk durumuna göre zamanını ayarlayabilme özgürlüğüne sahip olduğu yapıdadır. Yine de bu düzen bir zaman yönetimi gerektirmektedir. e-Öğrenim konusunda deneyimli profesyoneller ve yöneticiler, özellik internet üzerinden akademik eğitimlerini tamamlamaları için proje yönetimi konusunda öğrencilerine danışmanlık yapmaktadırlar. Proje yönetimi eğitimleri, kendi öğrenme sistemini yönetme konusunda öğrencilere yardımcı olma bakımından gerçekten iyidir.

Bir Cevap Yazın