Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Organize Olma

1 34

Zamanınızı nasıl planlamanız gerektiğini, en az süreyi harcayarak nasıl daha verimli çalışacağınızı, işlerinizde aksama olmadan kendinize ayıracak vakti nasıl yaratabileceğinizi anlatan bir kitap organize olma.

Hayatımızın her anında ihtiyaç duyduğumuz ancak bir türlü başaramadığımız zamanı verimli yönetmeye, Jeff Olson’un Organize Olma kitabı ile bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Sadece Endüstri Mühendisleri için değil herkes için yararlı olabilecek bir konu. Kitaptan çıkarımlarım umarım herkese yararlı olur.

Organize olmanın ilkeleri:

Aklınızda ki karışıklıklardan kurtulun. Sizin için gerçekte neyin önemli olduğunu belirleyin ve bu doğrultuda hedefler koyun. En başarılı iş adamları, hedefleri doğrultusunda çalışanlardır. Konulan her hedefe bir süre belirleyin ve süreye bağımlı kalarak çalışmalarınızı tamamlayın. Gerçekleştirmeniz mümkün olmayan hedefler belirlemek kendinizi strese sokmak demektir. Çok fazla sayıda hedefiniz olmasındansa veya abartılı hedefleriniz olmasındansa, birkaç hedef belirleyip onlarda ilerleme sağlamak daha verimlidir.

Başarılı iş ne miktarı ne de maliyetiyle belirlenir. Onun belirleyici özellikleri sonuçlarıdır.

Peter Drucker

Basitleştirin. İşinizde düzenli olun. Zayıf düzenleme yetenekleri meslek yaşamınız için önemli tehlikelerdir. Sade ve basit bir şekilde ne yapmanız gerektiğine odaklanın. Etkin iş kesinlikle aşırı bir meşguliyet demek değildir.

Çok düzenli çalışan yöneticiler çok önemli işler yapmalarına karşın monoton ve yavaş bir görünüm sergileyebilirler.

Peter Drucker

Zaman kazanmak için organize olun:

Bir günlük tutarak zamanınızı nelere harcadığınızı belirleyin. Bu verileri değerlendirirken zamanın ne kadarını gerçek hedefiniz için harcıyorsunuz bunu saptayın. Bu şekilde gereksiz yere zaman harcadığınız faaliyetleri görmüş olacaksınız.

EN UZUN RANDEVUYU KENDİNİZE VERİN!

En fazla işi gerçekleştirme olanağına bu şekilde sahip olabilirsiniz.’HAYIR’ demeyi öğrenin. Bu size hedefleriniz doğrultusunda ilerleyebilmek için ekstra zaman sağlar.

ZİHNİNİZİ TAZELEYİN.

Bir hobi edinin. Düzenli olarak egzersiz yapın. Çalıştığınız ortamın ergonomik olarak rahat olmasını sağlayın.

 

Zaman harcayıcılardan kurtulun:

  • Karar verirken aceleci olun. Yanlış karar vermek karar vermemekten iyidir.
  • Hazırlamanız gereken rapor,tanıtım, ödev gibi sorumluluklarınızı yalnızca ‘yeteri kadar iyi’ yapın.
  • Bir yemek teklifini veya eğlenceli bir organizasyon teklifini geri çevirin. Bu dünyanın sonu değildir.

Kendinizi söz sahibi yapın:

İnsanı harekete geçirmek için iki unsur vardır, ilgi ve korku.

Napoleon Bonaparte

Görev dağılımlarını ve iş sorumluluklarının sizin uygun gördüğünüz gibi ilerlediğinden emin olun. İşe karışma ya da görev beğenmeme gibi durumlarla karşılaştığınızda kararlı olun. En düşük maaşlı çalışanınıza da iş verin. Bu ona öz güven verecek ve sizin ona güvendiğinizi hissettirecektir.

Atak yönetici olmak için kendinizi gelişime açık tutun.
  • Endüstriyi ya da sanayiyi takip eden iyi bir haber bülteni çok değerlidir.
  • İyi bir iletişime sahip olun.
  • Zaman yönetimine odaklanın bu size kestirebildiğiniz işlerinizi hatırlatır, kestiremedikleriniz ile başa çıkma serbestliği verir.

Unutmayın zamanınız sınırlı, yapmanız gerekenler ise sınırsızdır.

1 Yorum
  1. Kagan diyor ki

    Güzel tavsiyeler. Teşekkürler. Napolyon’un yukarıdaki sözünü bilmiyordum; kesinlikle katılıyorum.

Bir Cevap Yazın