Outlier (Çizginin Dışındakiler) Kitabı

0 379

Başarılı olanlar hakkında her zaman sorduğumuz soru nedir? Onların neye benzediğini, ne tür bir kişiliğe sahip olduğunu ne kadar akıllı olduğunu, ne tür bir yaşam tarzlarının olduğunu ya da hangi özel yeteneklerle doğduğunu bilmek istiyoruz Ve bireylerin zirveye nasıl uğraştığını açıklayan kişisel nitelikler olduğunu varsayıyoruz. Başarılı insanların neye benzediğini sormak yeterli değildir. Malcolm Gladwell Outliers ta merak ettiğiniz her şeyi açıklıyor keyifli okumalar…

Matta etkisi: Yılın başlarında doğmuş bir çocuğun sonlarında doğmuş bir çocuğun karşısında daha başarılı avantajlar sahibi olduğunu yani başarı sosyologların ifade ettiği “kümülatif avantaj” olarak adlandırılmasıyla insanların kendilerini başarıdan soyutlamasına yol açtığını outliers çizginin dışına çıkılmasını gerektiğini, herkesin eşit olduğunu anlaması , başarı kurallarının yıkılmasını gerektiğini açıklamıştır.

10 bin saat kuralı: Mesleğiniz ne olursa olsun, mesleğinizde ustalaşmak için 10 bin saat pratik yapmalısınız buda yaklaşık 10 yıl demektir. Kuşkusuz çok uzun bir zaman olması genç bir yetişkinin bu sayıya tek başına ulaşması olanaksızdır. Sizi yüreklendiren bir aileniz, bir anneniz babanız olmalı yada size sunulmuş bir fırsat olmalı…

Computer Center Corporation(C-CUBED) şirketinin kurucularından Monique Rona’nın oğlu Lakeside okuyordu ve Bill Gates’in bir sınıf üstündeydi. Rona bilgisayar kulübü öğrencilerine bir fırsat verdi ve hafta sonları bedava programlama süresi karşılığında şirketin yazılım programlarını deneyip denemeyeceğini merak etti. Gates okuldan sonra c-cubed ofisine gidiyor akşam geç saatlere kadar programlama yapıyordu. C-cubed iflas edince çok geçemeden Gates ve arkadaşları ISI (Information s-Sciences Inc.) adlı oluşumla tanıştı ve şirket bordrolarının otomosyonunda kullanabilecek bir yazılım geliştirmeye ve buna karşılık bilgiayarda bedava süre vermeyi teklifi aldılar yedi aylık dönemde 1.575 saat çalıştılar ki buda haftada yedi gün günde sekiz saat demekti.

Apple’ ın kurucusu ve ortağı olan Steve Jobs Hewlett-Packard’daki bilim adamlarının akşam sohbetlerine katılıyordu. Sohbette elektronikte son ilerlemelerle ilgili mühendislerin yakasına yapışır ve ek bilgiler alırdı. Bir keresinde yedek parça istemek için şirket kurucularından Bill Hewlett ‘i bile aradı sadece parça istemekle kalmadı yaz için işte kopardı. Bilgisayar üretilen montaj hattında çalıştı ve öylesine büyülendi ki kendi bilgisayarını tasarlamaya başladı.

Yazılım devlerinin bir diğer öncüsü ERic Schmidt ti. Silikon vadisinin en önemli yazılım şirketlerinden biri Novel’i yönetti ve 2001 de Google’ ın CEO’ su oldu

Bu hikayeler kendilerine gerçekten çok çalışmaları için özel fırsatlar verilmiş ve olağan üstü çabalarının toplum tarafından ödüllendirildiği bir dönem rüştünü ispat etmiş insanalar hakkında.

Başarı sadece kendi eserleri değil. İçinde bulundukları dünyanın bir ürünü.

Dehaların sorunu:Başarıyla IQ bir noktaya kadar işliyor.120 civarında bir IQ ‘ya ulaştıktan sonra alınan ekstra puanlar gerçek dünyada ölçülebilir avantaja dönüşmüyor.Einstein ‘ın IQ’su 150 Langan ‘ın IQ’su 195 ti. Langan’ın IQ’su Einstein ‘den % 30 daha yüksek ama bu langan ‘ın daha akıllı olduğu anlamına gelmiyor.
Robert SternBerg’e göre pratik zeka,”kime ne söyleceğini bilmek,bunun ne zaman söyleceğini bilmek ve maksimum etki için bunu nasıl söyleceğini bilmek” gibi şeyler içeriyor.bu yöntemseldir:bir şeyi neden bildiğinizi bilmeden de ,onu açıklamayamadan da nasıl yapacağınızı bilmekle ilgilidir..doğası gereği pratiktir:bir başka ifadeyle sadece bilgi olsun diye bilgi değildir.teknik terimleri kullanırsak,genel zeka ve pratik zeka “ortogonal” dır.

Ortogonal:Birinin varlığı diğerinin varlığını gerekli kılmaz.analitik zekanız çok yüksek,pratik zekanız ise çok düşük yada çok yüksek,analitik zekanız ise biraz düşük olabilir yada Robert Oppenheimer gibi şanslı bir vakada olduğu gibi ikiside yüksek olabilir.

Uçak kazalarına ilişkin etnik kuram:Bir çok uçak kazası pilotların mürettebatı dinlememesinden dolayı olmuştur. Belli başlı havayolları yumuşatılmış anlamda savaşmak için; yeni mürettebata anlaşılır ve iddialı biçimde bir iletişim kurmayı öğretmek için tasarlanmış olan ”mürettebat kaynağı yönetimi” adlı eğitime yer veriyor. Bir şeyin çok ters gittiğini kaptana anlatmaktır ve pilota karşı çıkmaları sağlanıyor bu sayede pilotların hata yapması önleniyor.
Culture ‘s consequences başlıklı metinde:
…güç,gücü elinde tutanların nerdeyse utandığı bir şeydir ve onu daha az göstermeye çalışırlar.liderler resmi sembollerinden vazgeçerek gayri resmi statülerini güçlendirebilirler.

Bir Cevap Yazın