Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Öz Disiplin – Deniz İLBAYLI

0 162

Yaşam gerçekten de çok hızlı geçiyor. Bir yandan işlerimizde uzmanlaşmak, daha fazla şey öğrenmek zorundayız, bir yandan da dinlenmek, hobiler edinmek, kendimizi sürekli daha değerli bir insan yapmak durumundayız. Yani bu kısacık yaşamı nelerle doldurduğumuz, kendimize ve çevremize neler kattığımız çok önemli. Tüm bunları düşününce, yapacak, uğraşacak, öğrenecek bu kadar çok şey varken bazen kaybolduğum hissine kapılıyorum. Geçen zamanda ne zaman, hangi aktivite ile uğraşmalıyım diye soruyorum kendime ve doğru cevapları nasıl bulmalıyım diye de düşünüyorum.

Tüm hayat tecrübemle söyleyebilirim ki biz insanlar disiplin olmadan, bir otoriteye sahip olmadan yaşamı çarçur etme eğilimi içerisine giriyoruz. Yaşam koçlarına ihtiyaç bu yüzden ortaya çıkıyor. Ama şunun farkına varıyorum ki bir insan önce kendi öz disiplinini kurmak zorunda. Çünkü başka bir insan, asla siz izin vermedikçe ya da kabul etmedikçe sizin hayatınızı değiştiremiyor. Tamam eğer şanslıysak bazen çok kaliteli bir yöneticiye sahip olabiliyoruz, ya da ileri görüşlü, bizi dinleyen, ve bize yol gösteren anne-babalarımız da olabiliyor, ya da bazen bir liderden ilham alarak, onun başarı hikayelerinden esinlenerek atıyoruz yaşam adımlarımızı. Bunlar bize kolaylık sağlıyor ve zaman kazanıyoruz yaşam yollarımızda. Ama yine de bu tek başına yeterli olmuyor. Eğer yaşamdan ne istediğinizi, neleri elde etmek istediğinizi ortaya somut olarak koyup, bu yolda neleri başarmanız gerektiğini, hangi adımları atmanız gerektiğini net bir şekilde bilmiyorsanız, zaten başta yaşam kaybedilmeye doğru sürükleniyor.

Bundan sonraki aşamada öncelikleri belirlemek ve yaşamı planlamak gerekiyor. Yıllık, aylık, haftalık ve günlük planlar olması gerekiyor. Bunlar bizi, olmak istediğimiz bizlere doğru götüren, bize yön veren adımlar oluyor. Bir nevi yaşam haritamız gibi çalışıyor. Boş yere vakit geçirme, gereksiz işlerle uğraşma gibi kavramlara yer kalmıyor artık. Televizyon seyretme, sinemaya gitme eylemleri artık planlanmış, bilinçli olarak seçilmiş aktiviteler oluyor. Böylesi yaşam daha huzurlu, daha başarılı ve anlamlı oluyor.

Planlı ve düzenli olmayı seviyorum. İçimde bana yaşam koçluğu yapan sesleri seviyorum. Bu konuda çok başarılı olduğumu söyleyemem ama plansız ve rastgele yaşadığım tüm anlar beni çok rahatsız ediyor ve bunun benim için önemli olduğunu anlıyorum. Tüm yapılması gereken işlerimi, aktivitelerimi sürekli not alıp, öncelik sırasına koyarak, sürüncemede bırakmadan ve her defasında tek bir işe odaklanıp, onun hakkını vererek yapmayı önemsiyorum.

Rastgele ve öylesine yaşanıp gitmiş bir hayat istemiyorum ardımda.

Deniz İLBAYLI

Mühendis – MBA – Genel Müdür

www.denizilbayli.com

Bir Cevap Yazın