Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

POSEC Zaman Yönetimi Metodu

0 70

POSEC Zaman Yönetiminin en önemli prensipi, herhangi bir problemle yüzleşme ihtimali olan kişilerin ilk önce kendilerinin günlük sorumluluklarına dikkat etmesidir. Bu kendiliğinden diğer sorunlar için zamanı yönetme ile ilgili kolaylıklar getiriyor. POSEC açılış olarak Prioritizing(öncelik vermek),Organizing(düzenleme), Streamlining(işleri yoluna koymak), Economising(iktisat yapmak) ve Contributing(katkı sağlamak) kelimelerine dayanıyor.

POSEC metodu sizin görevlerinizi ve hedeflerinizi küçük projeler olarak ayırmanızı ve onları daha derinden incelemenizi mümkün kılıyor. POSEC  metodu sizin daha önemli meselelere öncelik vermenizi sağlıyor, bununla da sizin için diğer görevlerinizi daha da kolaylaştırıyor. Bununla da POSEC zaman yönetimi metodunu kullananlar kullanmayanlara kıyasla işlerinden daha iyi sonuçlar elde edebiliyorlar.

POSEC metodu onu kullanan bireylere, hedeflerini önemlilik açısına göre sıralayarak yardım ediyor. Sonuç olarak siz A.H.Maslow’un tasarladığı “İhtiyaç hiyerarşisi”ne baş vurmuş oluyorsunuz.

Aşağıdakı basamaklar POSEC zaman yönetimi metodunu oluşturuyor:

Prioritize(öncelik vermek)- Görevlerinizi belirleyin ve zaman bölüştürmeye öncelik verin. Bunun anlamı tam olarak şöyle: Günlük görevlerinizi onların hangisinin diğerlerine nazaran ne kadar önemli olduğu açısından tespit edin, bununla siz kişisel verimlilik ve takım verimliliği yaratmış olursunuz.

Organize(düzenleme)-Hedeflere düzenlenmis bir kuruluş biçimi vermek onların düzenli aralıklarla sonuca ulaşmasını sağlıyor. Yemek, ev ve giysi gibi en önemli ihtiyaçlara öncelik vererek daha önce giderdiğinizde güven ve rahatlık hissi yaşarsınız. Diğer görevlere ise günlük aktivitelerinizi, mesela, toplantı zamanı dakiklik, yönetimde size düşün görevler, masanızı istediğiniz herhangi bir şeyi rahat bulmanız için düzenlemek gibi görevleri dahil ede bilirsiniz.

Streamlining(işleri yoluna koymak)-Bu aşama hiç kimse hoşlanmasa bile, yapılması gereken küçük görevlerin tamamlanması ile ilgili. Örnek olarak, bulaşıkların yıkanması ve buna benzer diğer ev işlerini söyleyebiliriz. Bu gibi işlere düşkün olmasanız bile, bunları yapmanız gerekiyor. Bunlar örnek tabi ki de, hiç kimse sizi bir şirketde yönetim kurulunda çalıştığınız zaman bulaşıkları yıkamadığınız için sorumsuz biri olarak göremez. Bunlar sadece örnekler. Özet olarak, küçük işleri  tamamlayarak, büyük işleri daha da kolaylaştırmış olursunuz.

Economize(iktisat yapmak)- Bu aşama sizin öncelik derecesi olmayan, ama yapmanız gereken ve ya yapsanız daha iyi olur türde işleri yapmanızla ilgili. Yeni yetenekler geliştirmek, eğleneceğiniz türden projelere katılmak ve ya kişisel gelişimle ilgilenmek bu gibi işlerden bazıları. Bunlar öncelik açısından listenin en alt kısımlarında olacak türden işler.

Contribute(katkı sağlamak)- Katkı sağlama aşamasını size kısa sürede menfaat vermeyen, uzun süre sonra daha fazlasını verebilecek işlere dikkatinizi yönelterek tamamlamış olursunuz. Bunlara örnek olarak duyarlılık, düşünceli davranma gibi kişisel görevleri gösterebiliriz. A.H.Maslow’a göre bunlar dünyaya etkisi olacak türden “sosyal ayarlar”, ve bunlar başarıyla ayarlandığında görevlerinizi daha da tamamlanabilir kılıyor.

 

Kaynak: http://www.time-management-training.info/posec-time-management/

 

Bir Cevap Yazın