Private Label – Özel Markalı Ürünler

2.172

Bu yazımızda özellikle “ucuzluk marketleri” diye bilinen marketlerde sıkça rastladığımız PL(özel markalı) ürünlerin ne demek olduğunu, artılarını ve eksilerini paylaşacağız.

 Private Label Nedir?

Private label bir ürün veya bir hizmetler topluluğunu başka bir şirketin telif hakları veya markası ile o şirket adına üretmek olarak tanımlanabilir.Private label daha çok geniş segmente sahip zincir marketler tarafından pazarda yerleşik olarak bulunan ve belirli güce sahip ürün markaları ile rekabet edebilmenin en net şekli olarak konumlandırılır.private-label-graphic01_3018

Dünyada ve Türkiye’de Private Label

Private label ürünlerin pazar payları son yıllarda artan bir trende sahip.Private label ürünler her yıl çıtayı bir üst seviyeye taşımak için alternatif çözümler ile daha geniş bir ürün alanına hitap etmeye başladı.Private label ve diğer üretici markalar arasındaki fiyat farkı nerede ise % 40 seviyelerinde.Private label ürünlerin satış ve rekabet gücü nedeni ile üretici markaların pazar paylarını koruma endişeleri yada çabaları açıkça görülüyor.Çünkü tüketici ve arz edilen private label markaları uygun fiyat kriteri nedeniyle yüksek bir talep eğrisi ile karşılıyor.Private label ürünlere olan talep, tüketicilerin private label ürünlerini gerçek marka olarak algılamaya başladıklarının net bir kanıtı.Uygun fiyat ve kalite bileşeni müşterilerin davranışlarını private label ürünler yöneltmektedir.

Private Label Marka Avantajları

Esas olarak private label ürünler bir perakende mağazasının markası altında satılan üründür.Private label marka, perakende marketin ticari ünvanı veya sahip olduğu bir marka üzerinde birleşilen bir isim olabilir. Süpermarketler ve hipermarketlerde private label ürünler daha çok sağlık, gıda, kozmetik, ev temizliği ürünleri, ıslak mendil, konserve, dondurulmuş gıda ve kişisel bakım ürünleri olarak rastlanmaktadır. Private label üründe fiyatlandırma ve promosyon uygulamaları tüketiciler için bir fırsat niteliği taşıyarak bulundukları mağazada ürünü satın alırken market adı ve markasına güvenerek satın almaktadırlar. Çünkü tüketici ürünün belirli kalite standartlarında üretildiğine emindir. Zaten mağaza ürünün belirli standartlar ile üretildiğini garanti etmektedir.

Dezavantajlarına gelirsek;

http://selimtuncer.blogspot.com/2006/04/private-label-konusuna-devam-kardeim.html 

Linkte yer alan yorumları okuduğumuzda şikayetlerin çoğunun kalite odaklı olduğunu görmekteyiz.

Burada kafama takılan birkaç maddeye değinmeden geçemeyeceğim,

ilk olarak, çok hızlı büyüyen ve rekabetin çok sert olduğu sektörde özellikle ucuzluk marketlerinin kaliteyi göz ardı etmeleri ne kadar doğru ve ihtimal dahilinde tartışılır tabi.

sektörün içinde bulunan kişilerden aldığımız geribildirimler ışığında özellikle ekonomik seviyesi düşük diyebileceğimiz kesimde “ucuz” olsun da ne olursa olsun anlayışının yaygın olduğunu ve kalitenin ikinci planda olduğunu söyleyebiliriz.

Son olarak Aldi gibi dev marketlerin PL ürünlerinin kalitesinin markalı ürünlere oranla daha yüksek olduğunu (http://www.retailnews.com.tr/aldi%E2%80%99-nin-basari-hikayesi-3.html) görmekteyiz. Tabi burada ülkemizin PL konusunda standartları ne kadar yakaladığı konusu da tartışılır.

Kaynaklar

(http://www.bur-is.com/http://www.retailnews.com.tr/aldi%E2%80%99-nin-basari-hikayesi-3.htmlhttp://selimtuncer.blogspot.com/2006/04/private-label-konusuna-devam-kardeim.html)

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

1 Yorum
  1. […] markalı ürünler diye bir terim varmış https://www.endustrimuhendisligim.com/private-label-ozel-markali-urunler burda anlatıyo […]

Yoruma kapalıdır.

%d blogcu bunu beğendi: