Endüstri Mühendisliği Duayeni Prof Dr. Müh. İ. İlhami KARAYALÇIN ile Röportaj

Endüstri Mühendisliğim olarak siz değerli meslektaşlarımıza ve meslektaş adaylarımıza özgün ve kaliteli içerik sağlamak üzerine çalışmalarımıza röportajları da ekleme kararı aldık. Bu bağlamda ilk röportajımızı Endüstri Mühendisliği’ nin Türkiye’ ye getiren sayın Prof Dr. Müh. İ. İlhami KARAYALÇIN’ ı Mert Küçüka ve ben evinde ziyaret ettik. Kendisi bütün meslektaşlarımız tarafından tanınması gereken çok değerli bilgilere sahip ve bu alanda bilge bir insan. Daha önce kendisinin  Endüstri Mühendisliği ve Üretim Yönetimi El Kitabı I ve II kitaplarını Endüstri Mühendisleri’ nin Okuması Gereken Kitaplar Listesi‘ nde yayınlamış ve Ünlü Endüstri Mühendisleri Bölümümüzde biyografisini sizinle paylaşmıştık.

Sn. İlhami Karayalçın’ a Endüstri Mühendisliğim projemizi anlattıktan sonra olumlu ve yararlı olduğuna dair kendisinden geri dönüş aldık. Sohbetimiz Endüstri Mühendisliği’ nin geçmişinden günümüze ve geleceğine bilgiler içermesinin yanı sıra, tavsiyeler ve anılar ile çok özgün bir hal aldığına inanıyoruz. Bu arada,

Hocamız Prof. Dr. Müh. İlhami Karayalçın yeni kuşaklara armağan etmek için 50 yıllık çalışmalarını 80 ciltlik bir eser haline getirdi.

Bir Endüstri Mühendisi adayı kendisini geliştirmek için ne yapmalıdır?

Endüstri Mühendisliği bilgimizin yarısı derslerden, yarısı bizim çabamız ile oluşur. Kendiizi geliştirmek için litaratürü izlemek lazım.

Amerikan Endüstri Mühendisliği Enstitüsünün çok kapsamlı yayınlarının okunması gerekiyor. Almanya’ da Cilt Cilt Endüstri Mühendisliği yayınları yayınlamış REFA entütisi var. Bu REFA nın yayınlarını Türkiye’ de MESS (Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası) çevirdi. Onların okunması gerkeiyor. Ahmet Fahri Özok, bu 5-6 cilt kitabın çoğunu tercüme etti. Almanya’ da bu enstitü 150 noktada refa mühendisi yetişirmekte. Bu belgeyi Türkiye’ de alabileceğiniz tek kurum Milli Produktivite Merkezi’ dir. Bu kuruluş 1/3 işçi, 1/3 İşveren ve 1/3 devlet katılımıyla oluşturulmuş. Bu kuruma ben 20 yıllık gelişim planı yaptım. Kendileri kurslar veriyor ve Özel sektör kurumlarına ve devlete dersler veriyor.

Endüstri Mühendisliğinin Tarihi Gelişimi Nasıl Olmuş?

Endüstri Mühendisliği 1910′ larda Henry Fayol, Frederick Winslow Taylor un sırasıyla yönetim ve teknik konularda yaptıkları çalışmalarla başladı. 1935′ lerde Gliberth Ailesi ile gelişti. Ben Bayan Gilberth’ dan Purdue Üniversitesinde dersler aldım kendisini Türkiye’ ye getirdim seminerler verdi. O yıllarda Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Ekonomisi ve Endüstriyel konularında başladı.

1948 yılında Endüstri Mühendisliği Enstitüsü kurulmuş. İlk diploma Purdue Üniversitesi’ nde verildi. Endüstri Mühendisliği hep orada gelişti ve Dünyada birtek Endüstri Mühendisliği fakültesi oradadır. Diğerleri departman olarak üniversitelerde yer alır.

Türkiye’ de Gelişimi Nasıl Oldu?

Teknik Üniversite’ de Sanayi Mühendisliği olarak önceleri verildi. Bu bölümlerin hepsi Endüstri Mühendisliği oldu.

Röportajımızın Koordine Eden Mert Küçüka ve Prof. Dr. Müh. İlhami Karayalçın

Röportajı Koordine Eden Mert Küçüka ve Prof. Dr. Müh. İlhami Karayalçın

Endüstri Mühendisliğini tarafsız düşünürsek en çok ben dile getirdim önce İTÜ, Sonra Boğaziçi Üniversitesi’ ne bölümü kurdum. Sevk ve İdare Derneği 10′ dan fazla dergi yayınladı. Bu dergilerde Endüstri Mühendisliği nedir diye makaleler yazdım. Purdue Üniversitesi’ nde 1958 yılında Endsütri Mühendislerine 2 tane ders vererek başladım bu dersler: İstatistiksel Kalite Kontrol ve Üretim Planlama Kontrol’ dür.

Endüstri Mühendisliği Makina Fakültelerinde bölüm olarak gelişti ve Prodüksiyon Mühendisliği olarak adlandırıldı.

ABD ve Avrupa’ da da bu durum böyleydi. Türkiye’ de 1960-1065 gibi Endüstri Mühendisliği kuruldu. Ancak, 1958 Ekim’ inde biz dersleri okutmaya başlamıştık ve diploma verdik.

1961′ de ODTÜ’ ye bir ders programı hazırladım. Daha sonra mezunlarla beraber firmalarda gelişti.

Abdullah Gül üniversitesinde bir ödül töreni düzenlendi ve benimle birlikte 5 kişiye ödül verildi. Ömer Saatçioğlu, Ethem Tolga, Ahmet Fahri Özok, Güneş Gençyılmaz, Ramazan Evren, Gönül Yenersoy ile gelişti Endüstri Mühendisliği gelişmeye devam etti.

Türkiye’ de Yönetim organizasyonunu beğendiğiniz şirketler hangileri?

İlk Arçelik’ de Endüstri Mühendisliği bölümü kurduk. Demir Döküm, Aygaz vs. derken herkes Endüstri Mühendisi çalıştırmaya başladı (Buna önem vermeye başladılar). Gaziantep’ de birçok firma Avrupa’ daki rakiplerini geride bıraktı. Yonca Yağları, Ürüündül Enerji, Çanakkale Seramik, Kütühya Seramij, ETİ bisküvi ve daha birçok firma var.

Bir şirkette olmazsa olmaz faktör sizin için nedir?

İyi bir lider, lider kadrosu ve kurumsallaşma olmazssa olmaz.

Türkiye’ de gelecekte hangi sektörlerin göz önünde olacağını öngörüyorsunuz?

Bir gıda ülkesi olduğumuz için Gıda ayrıca Kimya, Tekstil ve Otomotiv sektörünün göz önünde olacağını düşünüyorum.

Akademisyenlik düşünmeyen Endüstri Mühendisi adaylarının yüksek lisans zamanlaması ve tercihi ne olmalıdır?

Endüstri Mühendisliğim Platforum Kurucusu Bahadır KAYA ve Prof. Dr. Müh. İlhami Karayalçın

Endüstri Mühendisliğim Platforum Kurucusu Bahadır KAYA ve Prof. Dr. Müh. İlhami Karayalçın

Akademisyen olmak istemeyenlerde yüksek lisans yapmalı. Yüksek Endüstri Mühendisi olmalı bir an önce. 5 yıl orta ölçekli bir firmada çalışmalı, çalışmalı ki sorunlarla karşılaşmalı ve  problem çözme yeteneğini geliştirebilmeli. Daha sonra kurumsal bir ifirmada Ürün Mühendisliği, Lojistik, Bilgi işlem alanlarında firmasına göre ve Endüstri Mühendisliği’ ne yakın bir birimde yüksek linsans yapabilir. Fabrika’ da yaşayın, yaşarsan malzeme yönetimi de görürsün lojistik de görürsün.

Endüstri Mühendislerinin Girişimcilik alanında yeri nedir?

Girişimcilik biraz önce dediklerimden sonra olmalı. 10 yıl iş tecrübesi olmayan kişilerin girişmicilik yapmasını uygun görmüyorum. Büyük çoğunluğu başarısızlıkla karşılaşıyor ve öyle olunca bu girişimcilik heveslerine de zarar veriyor.

ERP yazılımlarının Türkiye’ de başarılı kullanıldığına inanıyor musunuz?

ERP yazılımları kullanılıyor. %50 bir başarılı kullanım oranı varsa bu tutmuş demektir. Her firmaya şart değil bütün mesele IT yönetiminde bilginin kullanımı.

2050′ de Endsütri Mühendisliği’ nin yeri nedir? Endüstri Mühendisliği’ nin gelişen teknoloji ile birlikte yerini teknolojiye devredeceği söyleniyor.

Endüstri Mühendisliği Engineering Managament’ a doğru gidiyor ve genişliyor. ARGE, ÜPK, Bütçeleşeme, Maliyet Kontorlü, Stok Yönetimi gibi birimler İK, muhasebe gibi gerekli birimler halini aldı artık. Dünya genelinde uygulamaların ilk 500′ ünde Endüstri Mühendisliği uygulamaları var. Endüstri Mühendisliği karmaşık boyutlu problemleri çözmektir. İBB’ ye 500 proje yaptım. Çalışanlar Endüstri Mühendisi’ ydi.

İlhami bey bize 80 ciltlik eserinden istediğimiz doğrultusunda birkaç tanesini hediye etti. Bu kitapların listesini ise fotoğraf çekerek sizinle paylaşabiliyoruz işte o kitaplar:

ilhamikarayalcin-kitaplari ilhamikarayalcin-kitaplari-2 ilhamikarayalcin-kitaplari-3

Prof Dr. Müh. İ. İlhami KARAYALÇIN ile Röportaj yazımız gibi röportajlarımız devam edecektir. Endüstri Mühendisliğim Platformunu takip etmeye devam edin.

Comments are closed.