Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Sadece Zayıf Yöneticilerin Söylediği 5 Söz

0 18

Biz güçlü yöneticilerin kararlı bir şekilde konuştuğunu düşünürdük ama zamanla geliştik. Artık görüyoruz ki herhangi biri sesini yükseltip, emirler yağdırabilir. Ama bu sizi lider yapmaz!

Gerçek liderler çekici aşağıya vurmazlar, çekiç onlara verilen ünvanlarının gücü olarak verilmiştir. Çekiç – cezalandırma gücü ya da iyi şeyleri elinde tutma gücü- korkunun ve kontrolün enstrümanıdır.

Güçlü liderler kendilerine güvendikleri gibi işe aldıkları insanlara da güvenirler. Onlara örnekler yol gösterir. Korkunun onlara yol göstermesine izin vermezler, çalışanlarını korkutup karşı karşıya gelmemek için.

Bunlar sadece zayıf yöneticilerin söyleyeceği 5 şey. Eğer bu zayıf beyanlardan herhangi birinin yöneticinizin dudaklarının arasından çıktığını duyduysanız, bu bir belirti/işaret!

Sizin yeteneklerinizi bay ve ya bayan korkuncun altında harcadığınızın işareti bu. Çantanızı toplayıp takdir edilebileceğiniz bir yere gitmenizin zamanı geldi!

1)Nasıl yapacağın umurumda değil- Sadece yap

Bu; küçük, iradesi zayıf yöneticilerin aşırı stres altında oldukları zaman söyledikleri şeydir. Bu, takım arkadaşına en son “canın cehenneme” demektir çünkü “Sana yardım etmeyeceğim- Meşgulüm. Kendi başına çöz” anlamına gelir.

Bu liderlik değildir. “ sadece yap” cümlesindeki ima edilmiş tehdit eğer yapamazsan, kovulacaksın ya da işteki artı puanı kaybediceksin.

İnsanlarla bu şekilde konuşan kişiler için çalışacak vaktiniz yok. Kulağa kötü bir filmdeki replik gibi geliyor. Bu başarısız yöneticileri arkanızda bırakın.

2)Kurallar Koymam – Onları Zorunlu Kıldırırım.

Artık bu mantığı bir tarafa atma zamanı gelmedi mi? Bir düşün, Sen yöneticisin ve kural koymuyorsun. Tamam, o zaman neden yöneticisin? Yukarıdan gelen bir sürü kurallar ve emirler var ve takip etmek zorundasın. Gerçekten mi? Senin umurunda olan şeyleri söylemek için dilin dişlerin ve ses tellerin yok mu?

Bütün yönetici insanlar üst kademlerindeki insanlara doğruları söylemek zorundadırlar onlar duymak isteseler de istemeseler de. Eğer başkalarının kuralları ve politikaları üzerinde sadece bir etiket iseniz yönetici unvanınızı geri verin kendinizi başka bir şey olarak adlandırın.

3)Düşünmen için para ödemiyorum.

“Düşünmen için para ödemiyorum” sözünün kodu “Bana düşüncelerini söyleme, çünkü kolayca tehdit altında olabilirim ve birisi zekice bir şey söylediği zaman kendi kendime bunu düşünemediğim için kendimi kötü hissederim.” sözüdür.

Korkudan çamura batmış yöneticilere sempati duyabiliriz ,ama öncelikle yöneticinin kontrolünden çıkılmalı, ondan sonra aradaki mesafe sayesinde sempati duyabiliriz.

 4)Bu senin kişisel problemin, benim değil!

Önderlik nedir? Bunun anlamı insanlar sizi takip etmek istiyor demektir. Sizin aldığınız kararlara ve rehberliğinize, yol gösterişinize güvenirler.

İnsanlara dosdoğru bir şekilde “ sizin kişisel öncelikleriniz umurumda değil!” dediğinizde, onlara aranızdaki ilişki hakkında bilmeleri gereken her şeyi söylemiş olursunuz. Onlar sizin için hiçbir şey –bu sebeple neden onlar siz amaçlarınıza ulaşın diye yardım etmek için parmaklarını kıpırdatsınlar ki?

5)Eğer bu işi yapmak istemiyorsan, yapabilen başka birini bulacağım.

Bu hareket halindeki korkunun sesi! Korku bu uygunsuz tehditle iki şekilde karışır.

Başlayanlar için, sizin işinizi bu şekilde tehdit etmeye çalışan iradesi zayıf yönetici ,sizi cezalandırmak için onun zayıf tehditiyle korkmanızı sağlar. Bu  yorgun tehdite başvuracak kadar  zavallı olan kimseden korkmayın. O yöneticilerin şahsi  özleri yok.

Dudaklarınızı kenetleyip sizi tehdit eden yöneticinizden uzaklaşmaya karar vermiş olabilirsiniz, ama kimse sizi “ gerçekten mi?  Benim işimi yapabilecek birini mi bulacaksınız? Bu tuhaftır-  eğer ben bu iş için doğru insan değilsem, neden hala burdayım?” dediğinizde suçlamaz.

Korkunun ortaya çıktığı ikinci durumda gururlu-zayıf yönetici sizi bu sözcükleri- Eğer bu işi yapmak istemiyorsan, yapabilen başka birini bulacağım.- kullanarak tehdit eder, bu sözcükler onun korktuğunu gösterir.

Çalışanların bölümlerinin çalışmasıyla ilgili yöntemden memnuniyetsizliklerini ya da hüsranlarını ifade ettikleri zaman, küçük yöneticiler bu tehditi söyleyiverirler.

Yöneticilerin bu kızgın tehditi aslında şunu söyleme şeklidir ” elimden gelenin en iyisini yapıyorum tamam mı? İşimi nasıö yapacağımdan emin değilim.” Onlar bu kadar dürüst olamazlar tabi- onlar kırılgan olduklarını göstermekten korkarlar- o sebeple tehditle saldırırlar.

Yaşam uzun, ama size hiçbir fayda sağlamayacak bir işte vakit kaybetmek için hala çok kısa. Belki şimdi bu sizin yeni maceranızı planlamanız gerekiyordur!

Bir Cevap Yazın