Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Satış Alanında Çalışanların Geliştirmeleri Gereken Önemli Beceriler Nelerdir?

212

Thomas Edison: “Fırsat bir iş önlüğü giydirilip çalışmak adıyla insanlara tanıtıldığı için birçok insan onu elinden kaçırmıştır” demiştir. Satış alanında başarılı olabilmek için sıkı çalışmalısınız, işinizi rakiplerinizden daha iyi yapmalısınız, bir sonraki satışınızın yaratabileceği fırsatları arttırmak için uğraşmalısınız… Ve bu da şu anlama gelir ki hem sahip olduğunuz yetenekleri geliştirmeli, hem de hedeflediğiniz iş için gerekli olanları edinmelisiniz.
Satış alanındaki firmaların önem verdiği becerileri daha önceden vurgulamıştık. Ancak şimdi birkaç yıllık bir deneyime sahipseniz ve sizi kariyerinizde bir adım ileri taşıyacak şeyin ne olduğunu merak ediyorsanız, size verilebilecek en iyi cevap tamamen yeni ve önemli bir grup beceridir.
Belki de firmanızın telefonla satış departmanındaki en iyi çalışanısınız. Ancak bu başarısınız yüz yüze olan satışlarda da aynı şekilde performans gösterebileceğinizi kanıtlar mı? Veya belli bir bölgedeki en yüksek satış oranının size ait olması, sizin iyi bir yönetici olabileceğiniz anlamına mı gelir?
İkinci senaryo üzerine odaklanacak olursak: varsayalım ki satış yöneticisi olmak istiyorsunuz. Bu durumda hedef belirleyebilme, bütçe yönetimi, satış tahmini ve benzer konularda gerekli becerilere sahip değilseniz, diğer başarılarınızın yönetici olmanıza hiçbir faydası dokunmaz.
Öncelikle hedeflediğiniz pozisyonun ne gibi beceriler gerektirdiğini bulmalı, daha sonra da bunların olabildiğince fazlasını edinmelisiniz.
Yeteneklerinizi geliştirmeniz ve arttırmanız firmanızın da dikkatini çekecek ve kariyerinizde ilerlemeyi ne kadar çok istediğinizi ve hak ettiğinizi gösterecektir. Yeni yetenekler edinmenin ise birçok yolu olduğunu asla aklınızdan çıkarmamalısınız.
Firmanızdaki başarılı çalışanların pozisyonlarına göre hangi becerilere sahip olduğunu ve pozisyonlarının neler gerektirdiğini öğrenebilirsiniz.
İçinde bulunduğunuz endüstriye dair her türlü gelişmeyi takip edebilir, yeni iş reklamlarını inceleyebilir ve bu sayede hangi pozisyonun ne gibi yetenekler talep ettiğini anlayabilirsiniz.
Hangi becerilere ihtiyacınız olduğunu öğrendikten sonra firmanızdan bu alanlarda bir kurs açmasını talep edebilirsiniz. Veya internet üzerinde verilen birçok kurstan birine katılmayı da düşünebilirsiniz.

 

Tracback açıktır.