Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Şirketlerin Başarısız Olmasının İki Nedeni ve Bunları Nasıl Önleyeceğimiz

96

Şirketlerin başarısız olmasının iki nedeni vardır.Sadece aynı şeyi birçok defa yaparlar veya sadece yeni olan şeyleri yaparlar.Kaliteli bir artış için gerçek çözüm iki faaliyet arasındaki dengeyi  kurmaktır.Bunlar keşfetme ve faydalanmadır.Bunların ikisi de gereklidir fakat fazlası zararlıdır.

Mesela Facit’i düşünün.Facit harika bir şirketti.Dünyanın en iyi mekanik hesap makinelerini yapıyordu.Herkes onları kullanıyor.Fakat elektronik hesap makinesi çıktığında Facit yaptığı şeyin aynısını yapmaya devam etti.Altı ay içinde maksimum değerdeyken yok olmaya gittiler.Facit çok fazla faydalanma yaptı.Fakat keşfetmede çığrından çıkabir.Örneğin Avrupalı bir biyoteknoloji şirketi oldukça parlaktı.Kan kanserinin belirli türlerine tanı koymayı ve hatta iyileştirmeyi vadeden uygulamaları vardı.Son derece yenilikçilerdi.Sloganları “sadece doğruyu yapmamızla” ve “mükemmeli istiyoruz” idi.Fakat mükemmel olmadan önce yeterince iyi bile değillerdi.

Şirket çok fazla keşif yaptı. Keşfetme ve faydalanma  gücü uygulanabilirliğinden geliyor.Keşfetme yeni olan bir şeyi bulmakla ilgili.Araştırma ile,buluşlar ve yeni ürünlerle ve yeni inovasyonla ilgilidir.Kahramanlarımız keşif yapan insanlardır:Madam Curie, Picasso vs.. Keşif yapmanın riskli olduğunu hepimiz biliriz.Bunun nedeni yanıtlarını bilmeyiz  ve onları bulup bulmayacağımızı bilmeyiz ve risklerin yüksek olduğu biliriz.

Faydalanma ise tam tersidir.Faydalanma sahip olduğumuz bilgiyi alıp daha iyi yapmaktır.Faydalanma riskli değildir.Fakat uzun vadede çok risklidir.Eğer uzun vadeli bir bakış açısı edinirsek keşfederiz.Eğer kısa vadeli bir bakış açısı edinirsek faydalanırız.Şirketler doğaları gereği daha yetkin hale geldikçe daha az yenilikçi olurlar.Şirketler için bu çok endişe vericidir.Örneğin genel müdürler şirketlerini nasıl hem etkin olarak işletip, hemde yenileyebilecekleri hakkında veya  şirketimizin demode olmadan veya kriz vurmadan önce değiştiğine nasıl emin olacakları konusunda endişe duyarlar.Yani birini yapmak güç, ikisini birlikte yapmak sanattır.Araştırmalara göre sadece keşif ve faydalanmayı  yapan şirket oranı %2′ dir. Bunu yapamamanın nedeni bizi olduğumuz yerde tutan çok fazla tuzağın olmasıdır.Bunlardan birincisi araştırma tuzağıdır. Birşey keşfederiz fakat ona erişecek veya hayata geçirecek sabrımız yoktur.Bunun sonucunda onunla durmak yerine, yeni bir şeyler yaratırız ve bu olay tekrar edip durur.

Biyoteknoloji şirketi buna güzel bir örnektir.Aslında keşfettiğimiz şeye şans vermeliyiz.Diğer bir tuzaksa başarı tuzağıdır.Facit başarı tuzağına düşmüştür.Geleceği elinde tutan bir şirketti fakat yapmayı sevdikleri şeyi yapmada öylesine iyilerdi ki,değişmediler.Bizde öyleyiz birşeyi iyi bildiğimizde, değiştirmek zordur.Şirketleri ilgilendiren ilk ders:Krizin önüne geç.İkincisi: Çoklu zaman ölçeğinde düşünmektir.Üçüncüsü:Kabiliyeti davet et.Sonuncusu ise :Başarı hakkında şüpheci ol.Keşfetme ve faydalanmayı dengelemenin getirisi çok büyüktür.Ama bu zordur ve bu konuda bilinçli olmalıyız.

Güzellik, dengede olmaktadır.

Yoruma kapalıdır.