Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Sistemli Olmak – Deniz İLBAYLI

0 230

Bir öğretmen olsaydım eğer, öğrencilerime ilk önce sistemli olmanın önemini anlatıp, hayatlarını belirli sistemler içinde yaşamalarını sağlardım. Böylece sistemli çalışan ve yaşayan bireyler bir araya gelerek, sistemli çalışan ekipleri, şirketleri ve bir sistem içinde yaşayan ve gelişen toplumu oluştururdu.

Ne zaman bir yerde başarısızlık görsem, bunun bir sistem eksikliğinden veya sistemin yanlışlığından kaynaklandığını anlıyorum. Bu öğretim sistemi olabilir, bir insanın not tutma sistemi olabilir, ya da bir şirketin süreç yönetim sistemi olabilir. Bir iş çok farklı şekillerde yapılabilir ama tüm bu süreçler belirli bir sistematik içerisinde gerçekleşmediğinde ortaya düzensizlik ve kaos çıkabiliyor. Japonları bu kadar ileri götüren, oluşturdukları toplam kalite sistemi anlayışı. Bu sistem onları sıfır hata ile üretim yapabilmeye taşıdı. Ya da diğer gelişmiş ülkelere bakıldığında, insanlarının bizden daha zeki olmadığını ama bizden çok daha zekice planlanmış sistemler içerisinde yaşadıklarını ve çalıştıklarını gözlemliyorum.

İş yerinde işinizi yaparken nasıl bir sistem kullanıyorsunuz? Not alma, iş takip etme sisteminiz nedir? Evinizde bütçenizi nasıl bir sisteme göre yönetiyorsunuz? Diyelim ki bir satışçısınız, nasıl bir müşteri ziyaret ve rapor tutma sisteminiz var? Bu ne kadar işlevsel ve pratik? Eğer tüm bu sorulara net vevaplar veremiyorsanız, o zaman rast gele bir yaşam sürüyorsunuz. Şanslıysanız eğer belki bir yerlere varırsınız ama büyük bir olasılıkla yaşamınız stres, hatalar ve iniş-çıkışlar ile dolacaktır.

Ne yazık ki bizim ülkemizin en önemli sorunlarından biri de bu. Yani sistemsizlik. Öğrenciler , ne yazık ki, sürekli değişen bir öğretim sisteminin içerisinde bocalıyor, kurumlardaki sistemsizlikler yüzünden insanlar mağdur olabiliyor ve hakkını bile arayamıyor. Sistemsizlik kalitesizliği ve kalitesizlik, başarısızlığı getiriyor. Doğru sistemleri kurabilecek insanlar yetişmiyor veya önlerine bir sürü engeller çıkarılıyor. Değişimi kabul edemiyoruz, hatta nefret ediyoruz.

Bu benim de sorunum ve ben bunun farkında olarak sürekli evde, işte, arabada, spor yaparken, yürürken, kısaca yaşantımın her alanında beni daha verimli kılabilecek sistemler üzerinde çalışıyorum. Denemeler yapıyorum. Bazıları başarısız oluyor, bazılarında gelişim gözlemliyorum. Bir şeyleri başaran insanları örnek alıyorum, modelliyorum onları. Onu nasıl daha fazla geliştirebilirim diye düşünüyorum. Doğru bir sistemi kurabilmek için doğru soruları sorabilmenin gerekli olduğunu düşünüyorum.

Bu yazıyı okuduktan sonra lütfen yaşantınıza bakıp, üzerinde düşününüz. Ne kadar sistemli yaşıyorsunuz? Sisteminizin eksiksiksiz veya doğru olduğundan emin misiniz?

En basitinden, eskiden gece hiç hazırlık yapmadan yatıp, sabah kalkınca iş çantamı toplayıp, yanıma alacaklarımı arayıp evden çıkardım. Sonra sabah olduğunda panikle oraya buraya saldırıp, yanıma almam gereken bazı materyalleri unutup, evden o halde çıkabiliyordum. Şimdi geceden ne giyeceğime karar verip, çantamı hazırlayıp, ertesi günü düşünerek yanıma neleri almam gerektiğine karar veriyorum. Sabah huzurla kalkıp, panik yaşamadan güne güzel başlıyorum. Buna “Güne Hazırlık Sistemi” diyorum ben.

Tüm dileğim, ülkemizde her alanda çok güzel sistemlerin kurulduğunu, mekanizmaların güzel ve fayda getirici yönde döndüğünü görebilmek. Biz bu yönde üstümüze düşeni yaparsak, sistemleri sorgulayıp, gerektiğinde uyararak, nasıl olması gerektiğini güzelce tavsiye ederek bazı şeyleri değiştirebiliriz. Önemli olan her şeyde olduğu gibi pes etmemek. Daha kaliteli, sürekli gelişen, bir hayat istiyorsak bunu sağlayacak olan bizleriz. Şikayet etmek yerine üstümüze düşenleri yerine getirmeliyiz.

Deniz İLBAYLI

Mühendis – MBA – Genel Müdür

www.denizilbayli.com

Bir Cevap Yazın