SPPS Tahminsel Analiz ile Her İş ve Endüstride Faydalı Olabilecek 5 Yol

0 88

   Tahminsel Analizin kullanıldığı yüksek riskli endüstriler olan sigortacılık, enerji ve bankacılık hakkında bir çok tartışma söz konusu. Ama Tahminsel Analiz belirtilen üç sektörden daha fazla sektöre hitap etmektedir. Parekende satışçılar, satış modelleri içerisinde gelecekteki değişimleri belirlemek ve bunları kordineli kararlar serilerini tedarik zincirinin yolunda gitmesi için aktarmak adına SPSS Tahminsel Analiz kullanılabilirler. SPPS (Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi) Tahminsel Analiz sağlık hizmeti içerisinde bulunan hastanelerin hastalıkları daha iyi tedavi etmesine yardımcı olmak için geliştirildi. SPSS’ in kullanımı ile hastaneler klinik verilerden anlayarak inceleme yapabilirler, bu incelenen verileri hasta bilgilendirme ile birleştirerek hastaları için kişiselleştirilmiş tedavi yaratabilirler. Tahminsel Analiz mükemmelce bu endüstri modelleri içerisine tahmin etmek için olası çıktılar, akıllıca kararlar vermek ve daha iyi sonuçlar almak için yerleştirilebilir; neredeyse her endüstri tahminsel analizin kullanımından fayda sağlayabilir. Bu yazıda bu tezin nedenlerini özetlemeye çalıştık.

Karar almaya teşvik etmek için her zamankinden daha fazla veri mevcut.

Organizatörler, müşteri tercihleri ve satın alma alışkanlıkları, stok seviyeleri, ürün ve ekipman sorunları, maruz kalınan iddalar ve daha fazlası hakkında veri toplarlar.  5 SPPS tahminsel analiz yolu ile SPSS e olan bakış açınız tahminsel analize olan bakış açınıza katkı sağlayacaktır.

  1. Risk tehditlerine karşı savunmak

İşletmeler etkili bir şekilde, verimli bir şekilde ve karlı biçimde yönetmek isterler.

Yeni riskler ve tehditler operasyonel hedeflere engel olabilir. SPSS proaktif, performansın en yüksek tepe noktasını yönetmek için riski sınıflandırmayı ve eksiklikleri kapatmak için sistematik yaklaşımı sunar. Tahminsel analiz tarafından kullanılan çözümler, işletmelerin zayıf noktalarını ve  kabul edilen -kabul edilmeyen risk arasında çizgiyi tanımlar.

Bilginin önceden beri kullanıldığı işletmeler de SPPS olayların olabilirliliğini, tehditlerin ve risklerin olma olasılığının engellenmesini analiz eder. Bu yazılım anahtar risk alanını, düzenlemelerin uygulanmasını, düzeltilmesini ve planın takip edilmesini tanımlamak için tarihsel ve gerçek zamanlı veri kullanır. SPSS ayrıca hemen göze çarpmayan modelleri, veri içindeki birlikteliği ve güçlü tahminsel modelleri inşaa etmek için anormallikleri tanımlar. Bu yazılım ayrıca çoklu veri kaynaklarını takip edebilir, şüpheli davranışları belirleyebilir ve alınan aksiyonlar tarafından kabul edilmeyen aktiviteleri önleyebilir.

  1. Tasarruf Etmek

Tahminsel analizi kullanarak büyük tasarruflar elde edebilirsiniz.

Örneğin, bankacılık ve sigorta endüstrisinde kullanılan SPSS tahminsel analiz ile:

  • Şüpheli işlem kaydetme yüzde 200 arttı.
  • 4 aydan daha az süre içerisinde trafik kaza sigortası dolandırıcılığı engellenerek 2.4 milyon dolar tasarruf edildi.

SPSS Müşterilerinin kullandığı ve Kolombiya’nın en büyük bankası olan Grupo Bancolombi şüpheli işlemleri engellemek için SPSS yazılımını kullanmaktadır. Grupo Bancolombia kendi işlemlerinin analizi sayesinde yüzde 80 verimlilik tasarrufu elde etti.

  1. Müşteri Memnuniyetini İlerlet

İşletmeler dolandırıclığı veya riski, problemleri meydana gelmeden önce tahmin etmek ve bunları incelemek adına süreyi kısalttığında veya sadece basitçe işletme aktivitelerini müşteri trendleri için uygun hale getirdiğinde, müşteriler bu düzenlemelerden direkt olarak faydalanır. Örnek vermek gerekirse, bir SPSS kullanıcısı (bağımsız bir bölgesel sağlık sigortacısı) ele alalım. Bu şirket dolandırıcılık soruşturmalarını hafta(lar) bazından gün bazına  kadar azalttı ve kısa süre içerisinde onlara yardımcı olacak müşteri sayısı arttı.

Ama yine de tahminsel analiz dolandırıcılık konusundan ibaret değildir. SPSS tahminsel analizi ile, pazarlama müşteri ihtiyaçlarını karşılaştırmak için bölümlere ayırabilir ve teklifleri düzenleyebilir; çağrı merkezleri temsilcileri müşterilerin ilgilendiği ürünleri ve  çapraz satış ürünleri alması konusunda ikna edebilir; İnsan Kaynakları uzmanları hedef belirleyebilir ve daha nitelikli adayları üye yapabilir. Belirtilen faktörler şirketin kendi müşterileri ile etkin olarak nasıl çalışacağını arttırıcı faktörlerdir.

  Global moda markası Elie Tahari dört ay önceden yüzde 97 nin üzerinde yıllık doğruluğu tahmin etmek için SPSS yazılımını kullanmaktadır. Bu süreç perakendeci adına müşterileri için kendi ürünlerinin optimizasyonu ve tam garanti ile ürünlerinin kullanılırlığını geçerli kılmıştır. Ayrıca bu marka gerçek zamanlı satışları, stokları ve lojistik bilgi partnerliğini SPSS veri ambarı ile görebiliyordu; böylece raporlama süresini 2 günden daha az bir dakikaya indirdi.

  1. Maliyet Problemlerini Meydana Gelmeden Önce Engelle

SPSS yazılımının kullanımının en büyük faydalarından biri, kesin olarak ve maliyet etkin bir şekilde öngerme hataların sıklığını veya aksama süresine yol açan nedenleri etkileyen özelliklere rehberlik etmektir. Aksama süresi yatırım karlılığı üzerinde  direkt ve önemli etkiye sahip olabilir. Üretim hattında çalışma zamanında önceden meydana gelecek ve maliyeti yüksek olan problemler olan bozucu, maliyetli ve planlanmamış duruş süresinin minimize etmek için gerekli tahmin SPSS ile elde edilebilir.

  1. Ortanca Yatırım Getirisini Büyütmek

Ortanca yatırım getirisi tahminsel analiz projeleri için yüzde 250 gibi büyük bir değer haline gelmiştir.  IDC’ den bir raporda büyüyen pazar araştırmalarının gösterdiği tahminsel analizin karlılık ve organizasyonların rekebetçiliği üzerinde etkili olabileceğine dikkat çekiyor.

  Tahminsel analiz işlemeye uygun veriler içerisinde büyük miktarda yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verileri dönüştürmene yardımcı olabilir ve dolayısıyla gelecekte olası olayları ve eylemleri tahmin etmene izin verir.

 IDC, The Business Value of Predictive Analytics, Dan Vesset and Henry D. Morris

Bir Cevap Yazın