Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

İş adamı Süreyya Ciliv

1 40

1958 yılında Zonguldak‘ta dünyaya geldi.

 Ciliv, Ankara Fen Lisesi’nde okurken elektrik mühendisi olmaya karar veriyor. Almanya’dan burs kazanıyor; ama “Türkiye’de okuyacağım” diye gitmiyor. Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne giriyor. İkinci aksilik burada karşısına çıkıyor. O günlerin alışılmış öğrenci olayları ve boykot. Yıl 1976…

Okul kapanınca geziyor, eğleniyor, basket oynuyor. Ama bu böyle yürümüyor… Almanya’ya gitmediğine pişman oluyor. Tekrar sınava girip bu defa Amerika bursu kazanıyor. Lisedeki idealinden farklı endüstri mühendisliğini tercih ediyor.

1977′de üniversite eğitimi almak üzere ABD’ye gitti. Amerika’ya varınca dünyadaki değişim ve farklı hayat dikkatini çekiyor. New York’ta bir iki ay geçirip okulunun olduğu Michigan’a gidiyor. Gece 7,5 dolarlık bir otelde kalıyor. Filmlerin etkisi ve ürkütücü ortam, uyumasına izin vermiyor. Korkuyu atmak için geleceği üzerine düşünüyor. “Ben ne yapmalıyım?” sorusuna cevap arıyor. Ciliv ile Microsoft’un kaderî birlikteliğinin başlaması böyle oluyor. Daha bir yaşında bir şirket ve bir yıl evvel okulunu bitirmiş parlak bir öğrenciyi Amerika’da buluşturan bir süreç bu… bilgisayara odaklanmaya karar veriyor. 1981′de Michigan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümlerini bitirdi.

1983 yılında ise Harvard Üniversitesi’nden MBA derecesini aldı. Profesyonel hayata ilk adımını Massachusetts eyaletindeki Metagraphics Company’de Yazılım Geliştirme Mühendisi olarak attı.Daha sonra aynı şirkette Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörlüğü’ne terfi etti.Süreyya Ciliv, 1987 yılında Novasoft Systems Şirketi’ni kurdu. Takip eden on yıl içerisinde bu şirkette Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı pozisyonlarında bulundu.Ciliv 1997 senesinde Türkiye’ye Microsoft Ülke Müdürü olarak döndü.2000 yılında şirketin Amerika’daki merkezine atanan Ciliv, 2007 yılına kadar Microsoft Global Satış, Pazarlama ve Servisler Grubu’nda üst düzey yönetici olarak çeşitli görevler üstlendi.Süreyya Ciliv, Ocak 2007′den bu yana Turkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell‘in Genel Müdürü olarak çalışıyor.

Ciliv’in hayatında her 10 yılda bir devrim niteliğinde değişimler yaşanıyor. 1977’de üniversite boykotuyla Amerika yolu açılıyor. 1987’de Novasoft şirketini kuruyor. 1997’de Microsoft Türkiye genel müdürü oluyor. 2007’de ise Turkcell’in CEO’su görevine başlıyor.

1 Yorum
  1. Emühendis diyor ki

    10 yıl olayı ilginçmiş gerçekten

Bir Cevap Yazın