Takım motivasyonunu nasıl korursunuz?

Bir yönetici olarak, motivasyonlu çalışanlar edinmek şirketiniz için en önemli şeylerden biridir. Buna karşın kurumsal sadakat, firmanın kârlılığına, müşteri memnuniyetine ve çalışanlarını kaybetmemesine bağlıdır. Çalışanların işine olan bağlılığını ve kararlılığını elde etmek zor olabilir.

Nereden başlamalıyız? İlk olarak kimlerle çalıştığınızı bilmeniz lazım. Çalışanlarınızı işine nasıl bağlamanız gerektiği hakkında temel bir anlayış geliştirin. Birçok şirket çalışanların bağlılığını, memnuniyet düzeylerini araştıran yıllık bir raporla sorguluyor. Ama sonuçlar size, kişilerin işine ne kadar bağlı oldukları hakkında objektif veriler vermiyor. Bunun yerine, çalışanlarınızı ne ile harekete geçirmeniz gerektiğini anlamak için kişisel analizlerinizi kullanabilirsiniz. Kişileri anlamak belki de daha faydalı olur.

Ardından, kime ne yapmayı çalıştığınızı düşünün. Elbette hepsine tek bir stratejiyle yaklaşmak tüm kalıplara uymaz. Eğer belli bir gruba bağlı şekilde çalışıyorsanız ve eğer en yaşlı veya en genç çalışan iseniz, takımın yıldız ve istikrarlı oyuncusu sayılırsınız. Bazı kişileri motive etmek diğerlerine göre daha zor olabilir. Örneğin devlet çalışanlarını ve orta dereceli yöneticileri ele alalım. Ya da birden çok şansı olan bilgili bilim adamlarını düşünelim. Ya da birini motive etmeye çalışırken pek hoşunuza gitmeyen bir itirazı düşleyelim. Her ekip üyenizin ihtiyacını karşılayabilecek bir girişimde bulunmalısınız.

Daha sonra, ne yapıp yapmadığınızı aklınızda tutmalısınız. İnsanları motive etmek için gösterilen bazı şeyler ise şunlar:

  • Onlara ne zaman, nerede ve nasıl çalışmak istediklerini seçme özgürlüğü verme
  • En yüksek seviyeyi, hatta beklentilerinin üzerini gerçekleştirebilme yetisi
  • Diğerlerine bağlı hissetme
  • İyi tasarlanmış bir çalışma alanı
  • Arzulu, ama ulaşılabilir hedefler koyun. Bu yararlı hileyi deneyebilirsiniz: hedef aralığı (4-6 yeni müşteri), tek bir tane hedefin olmasından daha motive edici olabilir.(5 yeni müşteri)

Ve bunlar da tam ters bir etkiye sahip olan, motivasyonu azaltıcı şeylerden bir kaçı:

  • Herhangi biri gibi davranma zorunda olma
  • İşine karışan ve denetleyici bir patron için çalışma

Ne yazık ki, gerçekten iyi motive edebilen yöneticilere nadir rastlanır. Bu bir gecede öğrenebilinecek bir şey değil. Aksine, araştırmalar motive etmede en iyi olan liderlerin bunu yaşadığı deneyimler sonucu edindiğini gösteriyor ve birçok lider bunun liderlik için gerekli olduğuna derinden inanıyor. Geri dönüp geçmişinizi değiştiremezsiniz fakat basit şeylere odaklanarak büyük farklar yaratabilirsiniz, dinlemek, saygı göstermek, mutlu olmanın iş yerinde bile gerekli olduğunu hatırlamak gibi.

Amy Gallo / hbr.org’ta yayınladığı yazıdan çeviridir.

Comments are closed.