Teknik Direktör Tom LANDRY

2 115

Endüstri Mühendisliği günden güne her alanda ihtiyaç duyduğumuz bir bölüm haline gelmekte. Bende bu yazımda sizlere bu düşüncemi destekleyen, Endüstri Mühendisliğinin her dalda ön planda olduğunu, hayatın temel taşları arasında yer aldığını göstermek amacıyla, dikkatimi çeken bir hayatı olan Ünlü Endüstri Mühendisi Tom Landry’den bahsetmek istiyorum.

ÜNLÜ ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ TOM LANDRY ASLINDA KİMDİR?

Tam adı Thomas Wade Landry dir ve 11 Ekim 1924-12 Şubat 2000 tarihleri arasında Amerikan futbol oyuncusu ve koçluğu yapmıştır. Uluslararası Futbol ligi tarihinde birçok yeni düzenlemeler ve methodlar kullanarak en iyi ve en yenilikçi koçlardan biri olmayı başarmıştır.

Tom Landry 4-3 savunmayı ve “esnek savunma” sistemini bulmuştur. Dallas Kovboylar’ı takımın teknik direktörü olarak 29 yıl görev yapmıştır ve NFL kayıtlarına göre 20 kez ard arda sezon kazandırmayı başarmıştır. Landry 2 Super Bowl (VI,XII) , 5 NFC ünvanı, 13 Tümen Şampiyonluğu ve bir 270-178-6 kayıt toplamıştır. Bununla birlikte bir NFL antrenörü için tüm zamanların 3. En çok kazanan kişisi olmuştur. Ayrıca Landry NFL tarihindeki hiçbir koçta olmayan 20 playoff galibiyetine sahip olmayı da başarmıştır.

Houston Üniversite Mühendislik Mezunu Tom Landry profesyonel futbol devrimini yapmıştır diyebiliriz.

Eski Dallas Kovboylar Koçu Tom Landry  UH Cullen Kolejinin mühendislik Fakültesinden 1952 yılında  mezun olmuştur. Fakat bir çok insan hala Tom Landry’nin Texas Üniversitesi ile ilişkili olduğunu düşünmektedir. Bunun nedeni ise Landry UH ‘den mezun olmasına rağmen Texas üniversitesinde lisanslı olarak kolej fulbolu oynamış olmasıdır..

Ayrıca UH mühendisi profesyonel futbol koçluğuna başarılı bir dönüş yapmıştır. 1966 ve 1983 yılları arasında , 5 Super Bowl içerisinde NFL playoff unda 18 sezonda 17 kez ilerleme kaydetti ve iki dünya şampiyonluğu kazanmıştır. Landry , Profesyonel Futbolun Şöhretler Listesinde yer almış ve tüm zamanların futbolunun en yenilikçisi olarak kabul edilmiştir.

Tom Landry Harika bir yenilikçiydi, Kovboylarda baş antrenör olarak görev alırken mühendislik eğitiminden de fazlasıyla faydalandı.

Oğlu “ Bence bu konuda hiç şüphe yok” ve “O da bu şekilde düşünürdü. Bu durum bir mühendis olarak oyunları nasıl analiz ettiğini gösteriyor. Bunu kendisi de birçok kez söylemiştir.” dedi.

Texas Üniversitesindeki günlerinden sonra, Tom Landry Houston Üniversitesine gelmiş ve buradan Endüstri Mühendisliği lisansıyla birlikte 1952 yılında mezun olmuştur. Landry’nin hayatı tam bu noktada, New York’ta profesyonel futbol oynamaya başlaması ve mühendislikteki kariyerine hazırlanmasıyla başlamıştır.

Landry’nin oğlu  “ Houston’da yaşarken “Cameron Demir Fabrikası”nda çalışıyordu ve bu iş ile bağlantılı olarak Endüstri Mühendisliğinden mezun olmaya çalışıyordu.” Diyor. Oğlu futbol konusunda ise ” O günlerde futbol yıl boyu süren bir iş değildi” diyor ve ekliyor “ O zamanlarda bu işte çok para yoktu ve geleceği de yoktu” diyor. Dallas Kovboylar’ının büyüme dönemindeki ilk yıllarında, 1960 ve 1965 yılları arasında Landry’nin takımları sık sık üstün bir yetenek ile fazla eşleştirilmiştir.

Landry ‘ceza ve savunma’ için yeni tasarılar oluşturarak futbolun kendisinde değişiklikler yapmış ve ses getirmiştir. Landry’nin oğlu bu konuda “ O hiçbir zaman sadece -topun peşinde koşan- kişilerden biri olmadı. Bir sistemi vardı. Oyuncular duygularının kendilerini ele geçirmesine izin veremezdi çünkü eğer şemanın dışında koşmaya başlarlarsa, savunma hiçbir işe yaramazdı. Her oyuncu doğru yerde olmak zorundaydı. Ama bu bir kere işe yaradı, bir şekilde koordine edilseydi hiç kimse tarafından durdurulamazdı” dedi.

Newhouse  “ Tom’un şeması, tasarısı üzerine yoğun ilgi vardı. Herkesin ardında bir çizgisi vardır, herkesin adımları vardır. Arka planda yaptığım her şeyin elbette bir nedeni vardı. Ama tüm bunların asıl nedeni deha Tom Landry nin bu işi gerçekten iyi yapmış olmasından dolayı idi.” dedi.

Tom Landry Şöhret Listesi’nde yer almak için birçok nedene sahip olan ünlü bir Endüstri Mühendisiydi. Kendisi birçok başarıya konu oldu. Bununla birlikte Endüstri Mühendislerinin bilinen isimler arasında yer almayı da başardı.

Böylece hayatının dönüm noktalarını mühendislik eğitimiyle koordine etmiş olan Tom Landry’i bize Endüstri Mühendisliğinin ne kadar geniş kapsamlı ve hitabının her alana yayıldığını göstermiş oluyor.

Kaynaklar: 

  • http://mbe.uh.edu/parameters/spring2003/?e=alumniprofile

  • http://en.wikipedia.org/wiki/Tom_Landry

2 Yorum
  1. Bahadır KAYA diyor ki

    Tebrikler Ceren, çok güzel bir araştırma. Son cümle herşeyi özetliyor 🙂

    1. ceren diyor ki

      Çok teşekkür ederim 🙂

Bir Cevap Yazın