Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Tarafsızlık İşletmelerde Önemsenmeyen Niteliklerden Biridir

1 5

2015 yılının sonlarına doğru, yeni yıl kararlarını önümüzdeki yıl içerisinde büyük bir güven ve inançla ileri taşımak olarak belirleyen insanları gösteren araştırmayı yayınlamıştık. Neleri başarılı bir şekilde tamamlayıp geliştireceğimi yeni yıl sayesinde daha net olarak belirlerim.

Bizler sürekli değişen ve hızlanan iş dünyasının birer parçasıyız. Bir lider olarak, örgütün optimize olması için ve yeni dünya düzenine uyum sağlaması için elimizden gelen her şeyi yapıyor muyuz? Sürekli olarak büyüyebilmek ve yenilikçi olabilmek için ilham kaynağı olabiliyor muyuz? Ortaklarımızın ve çalışanlarımızın çabalarına layık bir kültürü oluşturmak için elimizden gelen her şeyi yapıyor muyuz ve onların tüm potansiyellerini başarıya dönüştürmeleri için imkân sağlıyor muyuz?

Hızın bazı değişiklikler ile neredeyse iş taleplerinin tüm yönlerini gerçekleştirdiği açıkça görülmektedir böylece liderler rollerini yeniden düşünürler daha da önemlisi nasıl ilham verebileceklerini yeniden değerlendirirler ve sorumluluklarının tam olarak benimseyebilmeleri için işçilerine izin verirler, sürekli becerilerini geliştirirler ve en sonunda tüm potansiyellerine ulaşırlar.

İşe başarılı bir şekilde adapte olabilmek ve değişim sağlayabilmek için liderleri de değiştirmeniz gerekebilir.

 Karar 1: Lider Kültünden Kurtulun- Geçtiğimiz çağlarda patron kral veya kraliçeydi ve hiyerarşik düzen mantıklı yönetim yapısı sağlardı. Herkes kararların ve cevapların çoğu için en üst liderin sözlerini dikkate alırdı. Tüm teknolojik gelişmeler ve verimlilik iyileştirmeleriyle birlikte bu hiyerarşik sistem, bağımsız düşünmeyi engelleye başlamış, rahatsızlıkları artırmış, mantıklı karar almayı olumsuz etkilemeye başlamış ve çağın gereksinimlerini karşılayamaz hale gelmiştir.

Gelişmek için işletmeler organizasyonun tüm seviyelerinde (merkez ve ön hatlarda dahil olmak üzere) ana misyonları anlayan, ilham aşılayan, misyon etrafında bağlılığını koruyan ve başarılarını benimseyebilmeleri için insanlara izin veren liderlere ihtiyaç duya hale gelmiştir. Kültür, faydalı ve özgür düşünen, her seviyede alınan kararları teşvik eden ve yaratıcılık aşılayan müşterileri onurlandırmalıdır.

İş dünyasında, müşteri odaklı olmayı içeren, sonuçları kabullenen ve geleceği kucaklayan 6 yol gösterici ilkeyi benimsemişizdir. İnsanlarımızın da bu ilkeleri benimsemeleri ve bu ilkeleri günlük hayatlarında uygulamaya dönüştürmeleri beklenilmektedir. Gerçekte ise çalışanlarımız yıllık performansları kapsamında değerlendirilirler.

 Karar 2: Tarafsızlıkta Israrcı Ol- Diğer en önemli yol gösterici ilkelerimizden biri ise “Açık ve net konuşmak” Örgütlerin üst düzey liderleri başarılarının önündeki engelleri düzgün bir şekilde belirlemeye yeterince yakın değildirler. Biliyoruz ki iş hızı günümüz dünyasında başarı için en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle, sağlıklı bir tartışma ortamı oluşturma ve fikirleri özgürce dile getirebilme ve geri bildirimler her şeyden önemli hale gelmeye başlamıştır. Tarafsızlık canlı ve hızlı kararlar almayı kolaylaştırır. Liderleri olarak, herkesin büyük bir projenin peşinde samimi olarak teşviklendirildiği ve yetkilendirildiği bir ortam oluşturmalıyız.

 Karar 3: Önderlik Yaptığın İnsanlara İlham Vermek İçin Yönetime Değil Gerçek Liderliğe Odaklan-Çoğu insan, gerçek bir farklılık yaratmak, kendisinden daha büyük bir şeyin parçası olmak ve anlamlı bir kariyer süreci inşa etmek için her gün işe gider. Bunu yapmak için ilham alabilecekleri bir misyona ve bu misyon içinde bir role ihtiyaç duyarlar. Bu rol onların performansıyla ilgili derinlemesine koçluk; büyüme ve gelişim fırsatları yönünde motivasyon ve en sonunda, değerli ve en iyi çabalarını destekleyen bir ortam sunmalıdır. Lider olarak, her işçinin görev ve sorumluluklarının misyonla nasıl bağlantı içerisinde olduğunu anlayabileceği açık ve net bir misyon belirlemeliyiz. Bu misyon enerji ve ilham verici olmalıdır ayrıca her zaman ilkelerini yaşayan ve çalışanlarını kucaklayan rol model olmaya çalışmalıyız.

 Karar 4: Birazda Eğlenelim-Lider olarak işinizi ciddiye alın kendinizi değil. Çalışanlarınız özellikle de milenyum çağına ait olanlar başarıları kutlayan ve ara ara küçük eğlenceler düzenleyen bir takımın parçası olmak isterler. Bu yüzden küçük müzik şölenleri, eğlenceli partiler, takım beraber samimi ve komik videolar hazırlama gibi etkinlikler düzenleyerek takımını motive etmenin yollarını bulmaya çalışmalısın.

Liderlik bir sorumluluk ve ayrıcalıktır. Evet, zorlu ama aynı zamanda inanılmaz tatmin edici ve ödüllendiricidir. Parçası olduğunuz takım bir araya geldiğinde hiç şüphesiz kariyerinizin unutulmaz anlarına şahit olacaksınız.

Bir takıma öncülük ediyorsanız ya da bunun için bir tutkunuz varsa liderlik becerilerinizi diğer özellikleriniz gibi geliştirmeye çalışın. Rolünüzü tam olarak benimseyin, ön planda olmaya çalışın, etrafınızdaki insanların ufkunu ve potansiyelini genişletmek için her fırsatı oluşturun ve birazda eğlenin. Eğer etrafınızdaki insanlar size güveniyor ve saygı duyuyorsa, onlarla paylaşacağınız görevlere bağlanacaklar ve bu doğrultuda ellerinden geleni yapacaklardır. Kim bilir belki de kendi devriminizi başlatmış olacaksınız.

Kathleen Murphy / Fidelity Investments

1 Yorum
  1. Uğur Kılıç diyor ki

    Güzel paylaşımlar her liderin sahip olması gereken özellikler.. Uygulanabilirlik açısından da örneklerle ortaya koyulması taraftarıyım. Ne yazık ki hepimizin de bildiği gibi günümüz özel sektörlerinde çoğunlukla çalışana değer verilmeyen sadece çalışsınlar bana katma değer katsınlar düşüncesi hakim..

Bir Cevap Yazın