Toyota’nın İşten Çıkarmama Kültürü

3.886

TOFAŞ, Bursa’daki fabrikasında “Pazarın daraldığı” gerekçesiyle gelecek ay, üretime 9 gün ara vereceğini açıklamış. Umarım, gelecek günlerde işten çıkarmalar yaşanmaz. Şeklinde bir twit gördüğümde aklıma 2012 yılında Toyota’ da çalıştığım dönem geldi. O dönem Toyota’ da üretim stajı yapıyordum. Toyota’ nın tarihi ve kültürü hakkında bir çok  eğitim alıyor firmanın Endüstri Mühendisleri için önemli bir yer olduğu da bilinciyle daha dikkatli dinliyordum.  O dönem hatırladıklarımı birkaç kaynak araştırmasıyla net rakam ve tarihsel bilgilerle besleyerek Toyota’ nın işten çıkarmama kültürüne ilişkin bir araştırma yaptım.

Toyota 2008 krizinde Türkiye de ki fabrikası normalde %96 ile çalışırken küresel kriz sebebiyle %48-49 gibi bir rakamla üretime devam etmek zorunda kalır. yani işçilerin neredeyse yarısı boş kaldığı ya da vardiyanın birisinin boşa çıkması gibi düşünün.

Peki rakamlar ortadayken neden Toyota işçi çıkarmıyor ve bu maliyete katlanıyor? Sebebi kurum kültürü ve firmanın tarihi ile alakalı. Biraz geçmiş zamanlara gidiyoruz. Japonya 1916 yılında diğer Asya ülkelerine pamuk ürünleri ihraç ederek ciddi bir üretim patlaması yaptı.

Savaş 1918’de sona erdiğinde, pamuk endüstrisi ekonomik bir düşüş yaşadı ve daha da kötüsü oldu. Sektör 1923de Büyük Kanto Depremi, 1927’deki mali panik ve 1929’da başlayan küresel depresyon sonucunda 1931’e kadar süren uzun vadeli bir çöküşle mücadele etti.

büyük deprosyon dönemi küresel ekonomik kriz

Önce 13 Ağustos 1929’da Toyoda Oshikiri Boshoku’da 13 işçi işten çıkarıldı. Ekonomi, 1930 da daha da kötüye gitti. Kiichiro Toyoda’nın Platt ile sözleşmeyi tamamlayıp İngiltere’den Nisan ayında Japonya’ya döndükten sonra işgücü sorunları patlak verdi. Otomatik tezgahların satışı, 1929’da 4,004 üniteden 1,992’ye düştü 1930 yılında Özellikle yurtiçi gönderiler, üçte bir oranında 2.590 üniteden 859 üniteye kadar düştü. Toyoda Boshoku da 1930’da personeli ile ilgili aksiyon almak durumunda kaldı. 1.300’den fazla erkek ve kadının iş gücü yaklaşık 700 çalışana indirildi. Toyota Boshoku’nun başkanı Sakichi Toyoda “tüm yollar denendiği halde fabrika işçilerini destekleyemesem bile onlarla yemeğimi paylaşırdım” demiştir.

1923 Büyük Kantro Depremi Japonya

“tüm yollar denendiği halde fabrika işçilerini destekleyemesem bile onlarla yemeğimi paylaşırdım.  “Sakichi Toyoda

sakichi toyoda

Baba Sakichi bu mesele devam ederken vefat etmiştir.Kiichiro, babası Sakichi ile aynı inançlara sahipti.Koşullar ne olursa olsun, Kiichiro’nun çalışanların feshini onaylaması zordu.işten çıkarmalar sonucunda kaybedilen çalışan güvenini geri kazanmanın gerekli olduğuna inanıyordu. Müşterilerinden alınan 25 bin poundluk bir kısmını vermeye karar vermişti. 15 Şubat 1931’de Kiichiro, Sakichi için 100. gün anma törenini anmak üzere dokuz Toyoda iştiraki tesislerde 6.000 çalışana toplam 250.000 yen değerinde para ve mal verildi. O dönem yaşanan işçi çıkarma travması Toyota için bir kültür oluşturmuştur. Ekonomik koşullar ne olursa olsun, toplu işçi çıkarılmaları kurumda ilk maliyet kısma seçeneği olarak görülmüyor. 2008 de yaşanan o daralmaya rağmen boşta kalan işçiler ve üretim hattı teknikerleri, hem mevcut fabrikada eğitimlere tabi tutularak hem Japonya ya gönderilerek gelişmeleri için değerlendirilmiş. Türkiye’mizin içinde bulunduğu bu ekonomik meselede firmalarımız için bir örnek teşkil etmesi temennisiyle

Saygılarımla.

Kaynaklar:

  1. 2012 Toyota Türkiye Sanayi AŞ deneyimleri
  2. https://www.toyota-global.com/company/history_of_toyota/75years/text/taking_on_the_automotive_business/chapter1/section4/item3.html
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Depression
  4. https://books.google.com.tr/books?id=pjnUtlJMP5IC&pg=PR16&lpg=PR16&dq=toyota+1930+economic+crisis&source=bl&ots=Aqefs-492e&sig=MiblehBONXsOihGdvXAikCg9FWY&hl=tr&sa=X&ved=2ahUKEwiF8J-3z9ndAhXFVSwKHdwLBWAQ6AEwCnoECAEQAQ

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yoruma kapalıdır.