Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Türk Gibi Düşünmek: İstanbul'dan 5 Yıl Boyunca 5 Profesyonel Ders

0 27

Türkiye İstanbul’da beş yılın üzerinde profesyonel iş geliştirici olarak çalıştıktan sonra dünya çapında uygulanabilir şu 5 dersi edindim.

İlişki anahtardır. Düzenli olarak Linkedln üzerinde networkün nasıl çalışacağı hakkında yazılar görüyorum ama Türkler bunu doğal olarak yapıyorlar. Eğer bir Türk konferansta birisi ile tanışırsa kahve ile konferansı takip ederler. Müşteri ile birlikte akşam yemeği öncesi Türkler anlaşmaya varmayı beklemezler, bir şeyi yakalamak için belirli aralıklarla program yaparlar. Bir Türk için bütün öğrenciler gelecekte sivil toplum örgütünde gönüllü kişi olarak iletişim kurulabilecek önemli bir profesyonel kişi olabilir. Bu meslektaşlara genişletilirse; Türkler iş arkadaşları ile arkadaş olmayı ümit ederler ve ben de düzenli olarak çalışma ve sosyal olaylar sayesinde iş arkadaşlarımın aileleri ile karşılaşırım. İlişkiler Türk toplumunun kalbi olduğundan beri Türklerin sorunsuz bir şekilde bu görüşü iş dünyasına yaymaları sürpriz olmayacaktır.

Koalisyon işlerin başarılmasını inşa ediyor.  Bu ders her işyerinde uygulanabileceği halde, Türkiye’ de bu özellikle belliydi. Sert profesyonel hiyerarşi ve tamamen tükenme( Türkler OECD’de en uzun çalışma saatlerine sahiptir) birlikteliği ile işlerin arkasında ağır yük olmadıkça; iş arkadaşları iş ile ilgili ciddi bir düşünceye sahip olmayacaklardır. Eğer tek taraflı olarak değişimleri profesyonel uygulama etkisine sahipsen, tamamen alışkanlıkları ve tavırları değiştirmek için geniş koalisyon destekleyicilerine ihtiyacın var. Bu ders eksiksiz olarak benim ikinci ofisimde bulunan çeşitli komisyonların gelişimini gösteriyor. Kuruculardan biri olduğum komite tüm kıdem seviyelerinden insanları kapsamak için büyüdü ve anketler bir yıl sonra ofislerin çeşitliliğinden gurur duyduğunu ve çabalarımızın firmanın ötesinde fark edildiğinin ve bunun sürekli olmasının öne çıktığını gösterdi.

İnsanların ne söylediğini ve nasıl söylediğini dinle. Türkler kültür değerlerine saygı gösterir ve Türkler adeta başını dik tutmak ve ya hayır demekten kaçınmak için her şeyi yaparlar. Bu yüzden, katıldıkları bir şeyi yapmaya karar vermelerinde insanların rahat hissetmemeleri, yapamayacak durumda olması ve ya bir şeyi yapmaya isteksiz olmasında hemen göze çarpmayan ipuçlarına dikkat etmek önemlidir. Bir Amerikalı haklı çıkar ve “Hayır, bu benim işim değil” ve ya “ Şu an için bu iş için vaktim yok veya yetkinliğim yok” diyebilir iken, bir Türk “Size yardımcı olmaktan mutlu olurum” der, fakat öte yandan bir ay boyunca yanıt olmaksızın beklersin. Pervatsızca suçlamalar ile Türkle yüzleşmek yalnızca ilişkiye zarar vermeyecek ve daha iyi sonuçlara öncülük etmeyecek. Bunun yerine kişinin vücut diline ve coşkusuna dikkat ederek kişinin yeteneklerini, kısıtlarını ve tavrını anlamak için zaman ayırın. Ayrıca, hemen onlara acilen evet ve ya hayır cevabı vermek için zorlamayın. Beklentilerini sağlamak için insanları farklı pozisyonlara yerleştirmek beklentilerinde daha iyi sonuçlara neden olmaz.

Durum tespitini yapmak. Yukarıdaki konu ile yakından bağlantılı olarak; kritik durum tespitini yaparken sonunda yanlış anlaşılma ve ya hayal kırıklığı yapabilecek bir durum olmamasından emin olmalısın. Sıklıkla Türkiye’ de acele karar verme süreçlerine istekli yabancılar ve ya az miktarda İngilizce gramer hataları içeren broşürlere sahip olan şirketler ile çalıştım. Bu dersi zor yoldan yoğun olarak iyi bilinen Türk hayır kurumuna şirketimin bağış yapmasını düzenlerken hayır kurumunun kurucusunun dolandırıcılıktan mahkum edilmiş olduğunda öğrendim. Uzun dönemli profesyonel ilişkilerin yapılmasından önce iletişim ağı içerisine dokunmak Türklerin yönlendirme, referans ve tavsiyeyi sağlaması adına önemlidir.

Kendine güven. Türkiye’ ye taşındığımda iş çevresi şöyle dursun, yeni mezun biri olarak Türkçe konuşmayı bilmeyen ve ya kültürünü anlamayan birisiydim. Hukuk firmaları listesinde 500 içerisinde bulunan her hukuk firmasına öz geçmişimi gönderdim ve iş geliştirme kariyerime, inanılmaz çalışma grubuna sahip arkadaşlar içeren bir iş bularak başladım. Oradan, Türkiye’nin en iyi hukuk firmalarından biri olan uluslararası hukuk firmasında iş geliştirme yönetim departmanına taşındım. Yabancı olmama karşın ve iş gücünde %35 kadın katılım oranına sahip bir ülkede 30 yaşının altında olup kendi şirketimi Türkiye’ de kurmak ziyadesiyle saygı duyulan bir durum. Başarılarımın bir çoğunu ailemin, arkadaşlarımın ve mentörlerimin desteklerine atfetmem gerektiği halde; tamamen kararlılık ve sağlıklı öz güvenin dozunu ayarlamanın rol oynadığını kabul etmek zorundayım.

Eğer kendinize inanmıyorsanız, onlar da sizin gibi inanmaz.

Türkiye’ de Özel bir Hukuk firmasında Çalışmış Yöneticinin Notlarından

Bir Cevap Yazın