Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Türkiye'de Doğru İşi Bulma Teknikleri

0 32

Bu seferki yazımız yine yeni mezun arkadaşlarımızın işine yarayacak nitelikte.  “Bir an önce bir işe atılmak” lazım düşüncesiyle iş görüşmelerine gitmekte olan ancak sürekli aynı sorular ve sorunlarla karşılaşan mühendis arkadaşlarımızı ilgilendiren “Doğru işi nasıl bulurum?” konusuna bir göz atalım isterseniz.

Yıllardır hep büyüklerden şunu duyarız : “Gidişi gelişi belli, şöyle sigortası olan, temiz bir iş bul çocuğum aman diyim!”
Hepimizin ailesi, çalışan büyükleri (özellikle kamuda çalışan) bu konuda bizi uyarırlar.  İşin ne katabileceğinden çok rahatlığının önemli olduğunu vurgulamak isterler. Kimilerine göre bu yargılar doğrudur. Büyüklerinin dedikleri gibi bir işe başlarlar ve bu şekilde devam ederler.

Türkiye’de bu durum nasıl işliyor peki?

4 sene sonunda diplomayı aldınız. Hevesle iş bulma sitelerini, iş bulma aracı kurumlarını dolaştınız. Pozisyonlara ve aranılan niteliklere uygun olduğunu gördünüz. Hatta bu iş tam benlik dediniz. Başvurunuzu yaptınız. Hevesiniz tavan yapmış biçimde bekliyorsunuz.

1 hafta bakıyorsunuz, cevap yok. Daha görmemişlerdir diye düşünüp vazgeçmiyorsunuz. Hatta başka işlere de başvuruyorsunuz. Aradan bir hafta geçiyor aynı durum. Yine işlere bakmaya devam ediyorsunuz. Derken bir bakmışsınız 2 ay geçmiş ve başvurduğunuz iş sayısı 100 ü geçmiş.

Nerede hata yapıyorum diye düşünüyosunuz. Hata bende değil doğru adamı bulamıyorlar diye kendinizi tatmin ediyorsunuz. Sonra da sizi ilk çağıran iş yerine ister istemez bağlanıp işe başlıyorsunuz.

İşte yanlış tutum. En başında yapılan özgüvenli durumdan özgüvensiz duruma geçiş ve tekrar bir umut oluşunca bunu değerlendirme isteği.

– 2 yıllık tecrübe lazım. Sizin tecrübesiz olduğunuzu görüyoruz.

– Askerliğiniz yok. Üzgünüz.

– Hangi pozisyonlarda çalıştınız?

– Bu iş hakkında ne düşünüyorsunuz?

Cevapları olmayan sorular, sizin moralinizi bozuyor.

O halde yapılacak ilk iş bu sorulara ya cevap verebilmek yada bu sorulara mahal vermeden ne istediğini bilir vaziyette iş görüşmelerine gitmek.

Bizim tecrübemiz yok, bir işe girmeden nasıl tecrübe ederiz? Bu ne biçim soru diye düşünebilirsiniz. Haklısınız. Soru çok tuhaf. Ama bu soruyu sordurtmak da tuhaf değil mi?

Yeni mezun bir kişinin Üretim Müdürü, Müdür Yardımcısı, Uzman, Teknik Sorumlu, Koordinatör pozisyonlarına başvurması ne kadar doğru olur bunu düşündünüz mü?

**Birçok ilan var ve hepsi aynı özelliklerde adam arıyor. Biz hangisine başvuracağız?

Kendimize sormamız gereken sorulardan biri bu. Biz ne aradığını bilen şirketleri bulmalı ve o şirketlerin ilanlarına başvurmalıyız. Önemli olan bir işe girebilmek, 2 sene tecrübe ederim sonra geçerim mantığıyla hareket etmek değil.

Önce şirketin ilanına derinlemesine bakacağız. Ne derece uygun? Nasıl birisini arıyorlar? Bütün iş yükünü çekecek maaştan kısıp semer vurulacak birisini mi arıyorlar? Teknik bilgisiyle üst standartlara taşıyacak birisini mi arıyorlar, yoksa değer verip yetiştirecekleri yeni mezun bir mühendis mi arıyorlar?

Yeni mezun bir mühendis için en uygun pozisyonlar, Yönetici Adayı, Uzman Yardımcılığı, Yönetici Asistanlığı, Yetiştirilmek üzere yeni mezun ilanları olarak gözükebilir. Bu ilanlarda şirketlerin yapısına göre diğer pozisyonlar kadar para kazandırmayacağını başta bilerek görüşmelere gitmemiz bizi ne istediğimizi bilen kişi konumuna daha da yaklaştırır.

Önemli olanın pozisyondan öte, yetiştiricilik kavramının ne kadar iyi uygulandığını gösteren firmalara başvurmanın olacağını akıllardan çıkarmamak gerekli. Eğitim durumları, kariyer eğilimleri, 2 sene önce aynı pozisyonda aldıkları kişilerin nerede olduklarını, işle alakalı tanımları sorgulamak  ilgili iş konusunda yeterince bilgi sahibi yapacaktır.

***5 yıl sonra kendinizi bu şirkette nerede görmek istersiniz?

Daha girmedik ki nerede görebilirim? Ayrıca nereden bileyim sizin şirketinizin yapısını? Demeniz çok normaldir. Ama bunu yansıtmanız “biz sizi ararız” cevabıyla başbaşa bırakır. Aslında bu soruyla şirketi araştırıp araştırmadığınız, sektör hakkında fikrinizin olup olmadığı en önemlisi de bir amacınızın var olup olmadığını ölçmek için soruyor olabilirler. Genelde işe alımlarda en kilit noktalardan biri budur.

Sakinliği koruyup, zaten sektörü araştırıp gittiğiniz iş görüşmesinde, ulaşmak istediğiniz hedefleri açık yüreklilikle anlatmanız sizin kendine güvenli her işin altından kalkabilecek bir birey olduğunuzu gösterecektir. “CEO olmak istiyorum” gibi yüzeysel, “İşi tamamen öğrenmek istiyorum” gibi klişe sözlerden kaçınıp, bir hedefe yönelmeli.

“Lojistik sektöründe bilgilerimin üstüne sizin de eğitim programlarınız sayesinde birşeyler koyup, Şirketi Depolama ve Stok yönetimi konusunda en iyisi durumuna getirmek istiyorum” cümlesi ne yapılamaz bir vaad gibi duruyor ne de iddiasız gözüküyor. Bu tip cümlelerle kendinizi açıkca ifade etmeniz faydalı olacaktır.

**Peki bunun için neler yapacaksın? sorusu akabinde gelmesi muhtemel sorulardan biridir.

Bir girelim bakalım sonrasına bakarız tavrından sıyrılıp, hiç tecrübeniz yoksa bile fikirlerinizin olduğunu gösterircesine korkmadan alçakgönüllüğünüz ile cevap verebilirsiniz.

Gerisi ise sizin iletişim becerinize, işi ne kadar istediğinize kalmış..

Soruları türetmek ve cevapları çeşitlendirmek mümkün. Ancak temelde “Ne istiyorum?” Sorusunun cevabını tam olarak bilmek gerekiyor.

————————————————————->

Sonraki yazıda hangi kaynaklar ile başvuru yapılmalı? Siteler ne kadar güvenilir? İlla torpil mi gerekli? sorularına cevap arayacağız. Yorumlarınızla katılıp katılmadığınız noktalarda görüşlerinizi bildirirmeniz beni mutlu edecektir.

Sonuçta hepimizin bir yorumdan, bir görüşten esinleneceği ve öğreneceği çok şey var.

Mutlu olacağınız bir alanda başarılı bir hayat geçirmeniz dileğiyle.

Bir Cevap Yazın